İhtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşın yanında devlet, var olduğunu yardımları ve aylık bağladığı maaşları ile hissettiriyor. Hane içerisinde sigortalı bireyin bulunmaması ve özellikle de hanedeki bireylerin temel ihtiyaçlarının karşılanamadığı durum da devletin bağladığı maaş, bir nebze olsun cepleri serinletiyor. Yoksulluk Maaşı adı altında her ay bağlanan maaş, 2023 senesine girildiği anlarda zamlanırken, dar gelirli ve sigortasız bireyler yoksulluk maaşı detaylarını araştırıyor. 

Tek Şarta Hanelere 1.900 TL Yardım! PTT'den Sene Boyu Her Ay Alacaksınız Tek Şarta Hanelere 1.900 TL Yardım! PTT'den Sene Boyu Her Ay Alacaksınız

Kaymakamlık birimi VGM başvurulması ile birlikte sunulan şartların karşılanması durumunda yoksulluk maaşı ödemesi yapılıyor. Bu kapsamda yoksulluk sınırının oldukça altında olan vatandaş yoksulluk maaşı başvuru şartlarını araştırıyor. 

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından her ay ödemesi yapılan fakirlik maaşı alabilmek için bazı şartlar bulunuyor. İlk şart ise muhtarlıktan fakirlik belgesinin alınması ile başlıyor. VGM bünyesinde maaş almaya hak sahibi olunabilmesi için muhtarlıktan alınan belge ile birlikte başvuru yapılması zorunluluğu bulunuyor. Öte yandan bulunulan bağlı olunan belediyeye giderek de başvurular tamamlanabiliyor.

Yoksulluk maaşı başvuru şartları neler?

İlk şart sigortalı bir işte çalışan bireyin hanede bulunmaması olurken, üzerine mal varlığının da bulunmaması gerekiyor. 

Kişi başı aylık ortalama net geliri; asgari ücretin 1/3’ü ve altına denk gelenler muhtarlıktan fakirlik belgesi alabiliyor. Düzenli bir gelirinin olmadığı ve sigortasının bulunmadığına kanaat getirilen ailelere yoksulluk maaşı bağlanıyor ve senenin 12 ayı boyunca ödemesi yapılıyor. 

  • Öksüz ya da yetim çocuk olmak
  • En az %40 engel oranına sahip ve kendisine engelli maaşı bağlanmamış olmak
  • Herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması(SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı’na bağlı olmamak gerekiyor)
  • Herhangi bir gelire sahip olmamak
  • Mahkeme kararı ile kanunda belirtilen maddelere göre bakım altına alınmamış olmak
  • Geliri ve işi olmayan, kendisine dul aylığı bağlanmayan dul kadın olmak
  • Gelir getiren herhangi bir taşınır ya da taşınmaz mala sahip olmamak(gelir getiren taşınır veya taşınmaz malı olanların ise aylık gelirlerinin muhtaçlık sınırının altında olması)
  • 65 yaş üstü, kimsesiz ve gelirsiz yaşlı olmak

Ödemeler ne zaman başlıyor

Her yardım için başvuru sonrasında belirli bir süreç geçmekte iken VGM tarafından yapılan yoksulluk maaşı başvurularının kabul edilmesi için de 1 2 aylık gibi bir süreç gerekiyor.