5 L Ayçiçek yağı en dibe indi! Böyle fiyat ne görüldü, ne duyuldu! Kaçıranlar çok üzülür 5 L Ayçiçek yağı en dibe indi! Böyle fiyat ne görüldü, ne duyuldu! Kaçıranlar çok üzülür

İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar, 31 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazete’nin 3. Mükerrer sayısında yayınlandı. Yapılan düzenleme kapsamında 80 ürün için yüzde 5 ile yüzde 25 arasında değişiklik gösteren oranlarda gümrük vergisi gelmiş oldu. Vergi gelen ürünler arasında demir ve çelikten eşya, kıymetli madenler, elektrikli makineler, dokunmuş mensucat, seramik, cam ve cam eşya, alkol türevleri, bazı tıbbi cihazlar, ağaç-ahşap eşyalar yer almakta.

Diğer yandan 2020 yılında çıkarılan düzenlemeye belli başlı hükümler de eklendi. Bu kapsamda eklenen tarife kontenjanı kapsamında sıfır veya indirimli gümrük vergisi de ithal edilen eşyaya ilave gümrük vergisi alınmayacak. Aynı zamanda yapılan teşvik belgesi kapsamında gerçekleştirilecek olan ithalatta da ilave gümrük vergisi alınmayacak. Alınan karar ile 80 ürüne ilave gümrük vergisi getirilirken, elektrikli otomobillerle ilgili alınan bir karar dikkat çekmeyi başardı. Alınan karar kapsamında pek çok ürüne ek vergi getirilince 2023 yılında pek çok ürüne de zam geleceği tahmin edildi.