Belki de yeni yıla sosyal medyasız başlamanın zamanı gelmiştir? Facebook'a "hoşçakal" demek muhtemelen çok kolay oldu. Arkadaşlarının büyük bir kısmı uzun zaman önce ayrıldı. Ancak Facebook, Mark Zuckerberg'in sosyal ağ devi Meta'nın yalnızca bir parçasıdır. Ve muhtemelen diğer platformlarından birini kullanıyorsunuz... Instagram!

Ancak Instagram'ı silmek de çok zor olmamalı. Facebook'un sahip olduğu tüm büyük sorunların yanında Instagram'ın da sorunları var: Dezenformasyon, sahte takipçiler, yabancı güdümlü kampanyalar, NFT'ler , dolandırıcılık, gözetleme sorunlardan sadece birkaçı.

Tiktok Yine Kopya Çekti! Özelliği Birebir Alıp Uyguladı Tiktok Yine Kopya Çekti! Özelliği Birebir Alıp Uyguladı

Yeni Yıl Kararınıza bağlı kalmak ve sosyal medyadan sonsuza dek çıkmak istiyorsanuz. Instagram hesabınıza da veda etme zamanı gelmiş demektir.

Hazır mısın? Tamam, işte Instagram'ı hayatınızdan sonsuza kadar sileceksiniz...

Instagram'ı Telefondan Silemezsiniz

Her şeyden önce: Instagram mobil uygulamanızın menülerinde bir yerde silme düğmesi arıyorsanız, şimdi durun. Instagram hesabınızı mobil uygulama üzerinden silemezsiniz.

Hesabınızı yalnızca masaüstü veya mobil tarayıcınızdan Instagram'a giriş yaparak silebilirsiniz .

Önce Instagram Verilerinizi İndirin

Hesabınızı silmeye başlamadan önce, verilerinizi kişisel bilgisayarınızın sabit diskine kaydetmek isteyebilirsiniz.

Bunu yapmak için, web tarayıcısı aracılığıyla hesabınıza giriş yapın ve profil sayfanızda "Ayarlar"a (dişli çark simgesi) tıklayın. Açılır menüde “Gizlilik ve Güvenlik” seçeneğini tıklayın, ardından Veri İndirme altındaki “İndirme” seçeneğini tıklayın.

E-posta adresinizi yazın ve "sonraki" düğmesine basın. Instagram, 48 saat içinde tüm verilerinizi içeren bir dosyayı size e-postayla gönderecektir.

Verilerinizi aldınız mı? Harika. Şimdi, hesabınızı silme vakti.

Instagram'a giriş yapın ve bu bağlantıya tıklayarak Instagram hesap silme sayfasına gidin. Instagram size hesabınızı neden sildiğinizi soracaktır. Veri endişeleriniz nedeniyle hesabınızı mı siliyorsunuz? Gizlilik sorunları mı?  Bunu cevaplayın. 

Bundan sonra, size bir şifre girişi sunulacaktır. Instagram şifrenizi yazın ve “hesabımı kalıcı olarak sil”e tıklayın.

Unutmayın hesabınız, tüm fotoğraflarınız ve verilerinizle birlikte platformdan kalıcı olarak silinecektir. Aynı kullanıcı adı ile yeni bir hesap açamazsınız, bu yüzden işlemi tamamlamadan önce hesabınızı gerçekten silmek istediğinizden emin olun.