Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımlara zam haberi gelmeye devam ediyor. Birçok sosyal yardım ödemesinde zam yapıldı. Memur ve emekli maaşına önce yüzde 25 sonra revize edilerek yüzde 30 zam yapılmasıyla gözler yaşlı aylığı, engelli maaşı, evde bakım ödemesi gibi sosyal yardımlara çevrildi. Bu yardımlardan faydalanan vatandaşlar, yeni zamlı maaşların ne kadar olduğunu merak etmeye başladı. Peki 2023 yaşlı aylığı ne kadar oldu? Yaşlı aylığına ne kadar zam geldi? Yaşlı aylığına kimler başvurabilir? Yaşlı aylığına nasıl başvurulur?

İş Bankası Emekli Promosyonuna Ek Kampanya! Artık O Aidatı Ödemeyeceksiniz İş Bankası Emekli Promosyonuna Ek Kampanya! Artık O Aidatı Ödemeyeceksiniz

2023 Yaşlı Aylığı Ne Kadar Oldu?

Yaşlı aylığı yaşın ilerlemesi ve herhangi bir sigorta kurumundan maaş almayan kişilere Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığınca verilmekte. Geçtiğimiz yıl temmuz ayında zamlanan 65 yaş maaşı 1.684 TL olmuştu. Eğer asgari ücrete yapılan yüzde 54.6’lık zam gerçekleşirse 2023’te maaşların 2.610 TL olması bekleniyor.  Emekli ve memur maaşına yapılan zam oranı üzerinden hesaplanırsa maaşlarına yüzde 30 zam gelecek 1.998 TL olacak.

65 Yaş Aylığı Kimlere Verilir?

Öncelikle başvuracak kişinin 65 yaşını doldurmuş olması gerekir. Diğer önemli bir husus Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi bir (SSK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR) gelir ve aylık hakkından yararlanmıyor olması gerekmektedir.  Aynı zamanda  2022 sayılı Kanunda belirtildiği üzere muhtaçlık sınırından az geliri olan kişilere bu durumu Valilik ve Kaymakamlıklarca tespit edilen kişiler 65 yaş aylığına başvuru yapabilmektedir.

65 Yaş Aylığı Başvuru

Bu koşulları sağlayan vatandaşlar öncelikle valilik, kaymakamlıklardan başvuru evraklarını alması ve tamamlaması gerekir. Tamamlanan belgeler neticesinde Sosyal Güvenlik Kurumu inceleme yaparak başvurunuzu değerlendirir. E-Devlet üzerinden de başvuru yapılabilmektedir. Başvurular sıraya göre işleme alınır. Bu yüzden işlemlerin uzamamasını istiyorsanız, bir an önce evraklarınızı tamamlayıp başvuru yapmanız süreci hızlandıracaktır.

65 Yaş Aylığı Ne Zaman Yatar?

65 yaş aylığını almaya hak kazanmış kişiler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ne zaman yapılacağını merak etmektedir. Onaylanan başvurularda ilk ödeme Ziraat Bankasına yatar, diğer ödemeler ise PTT şubelerinden yapılmaktadır. 65 yaş aylığı üç ayda bir ödenir, Mart, Haziran,  Eylül ve Aralık ödemeleriniz hesaplara yatar. Eğer yüzde 54.6 üzerinden zam gerçekleşirse yaklaşık 7.830 TL eğer yüzde 30 üzerinden zam gerçekleşirse yaklaşık  6.000 TL ödeme alacaklardır.