Yıl boyunca merakla beklenen 2023 asgari ücret zammından sonra milyonlarca yeni mezunun gözü stajyer maaşındaydı. Temmuz ayında asgari ücrete yapılan ara zammın sonrasında değişen stajyer maaşı, 2023 oranlarından sonra da değişiklik gösterdi.  

Emekli Bayram İkramiyesi Yükseliyor! Emekliler Bu Haberi Okuduğuna Çok Sevinecek Emekli Bayram İkramiyesi Yükseliyor! Emekliler Bu Haberi Okuduğuna Çok Sevinecek

Birçok bölümde uygulanan staj dönemi, milyonlarca öğrencinin okulunu tamamlaması için yapmak zorunda olduğu görevlerden biri. Bu yüzden de staj yapan öğrencilerin primleri, okul tarafından iş yerlerine ödenir.

Zorunlu staj programlarında iş yerlerinin stajyer öğrenciye ücret ödemesi gereklidir. Yasal prosedürlere göre belirlenen stajyer maaşı ise işyerindeki personel sayısına göre hesaplanır.  

stajyer

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? 

2023 yılı net asgari ücretin 8 bin 500 TL olarak açıklanmasının ardından 2023 stajyer maaşları da belli oldu.

Lise ve üniversite öğrencilerine ödenen staj ücreti, asgari ücrete göre belirleniyor. Asgari ücrete bu yıl %54 zam yapıldığından, stajyer maaşının da aynı oranda yükseleceği düşünülüyor.  

2023 Stajyer Maaşı Hesaplama  

Herhangi bir öğrencinin alacağı stajyer maaşı net asgari ücret üzerinden hesaplanır. Net asgari ücretin üçe bölümüyle hesaplanan stajyer maaşı tutarının ise bu yıl yükseliş göstermesi bekleniyor.