Belediye Yardımları Hem Cebinizi Hem Evinizi Isıtacak! Geç Kalmayın Belediye Yardımları Hem Cebinizi Hem Evinizi Isıtacak! Geç Kalmayın

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda hizmet verebilen sözleşmeli erlerin 2023 yılında alacakları maaşlar merak konusu oldu. Artan enflasyon sebebiyle birçok meslek grubunda olduğu gibi sözleşmeli erlerin maaşları da zamlandı. Önceki yıllarda asgari ücret tutarında maaş alan sözleşmeli erlerin maaşları 2022’de asgari ücretin biraz üzerine çıkmıştı. 2023 yılında sözleşmeli er olarak TSK’ya hizmet vermek isteyen adaylar maaşları araştırmaya başladı. En düşük sözleşmeli er maaşı ne kadar oldu? En yüksek sözleşmeli er maaşı ne kadar? Doğu ve batı maaşları çok fark ediyor mu? Sözleşmeli er nasıl olunur hepsinin yanıtı haberimizde…

2023 Sözleşmeli Er Maaşı

Sözleşmeli erler genellikle zorunlu askerlik görevi yapıldığı sırada görevlerine devam etmek isteyen erler arasından seçiliyor. Sözleşmeli erler 6191 Sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu’na göre istihdam ediliyor. Sözleşmeli erler devlet bünyesinde çalıştıklarında memur maaşıyla doğru orantıda zam alıyor. 2023 yılının gelmesiyle memura önce yüzde 25 ardından güncellemeye gidilerek yüzde 30 zam yapılmıştı. Sözleşmeli er ve erbaşlar da yüzde 30 zamdan faydalanacak. Memurlara biri ocak ayında diğeri temmuz ayında olmak üzere yılda iki defa zam yapılıyor.

2023 En Düşük Sözleşmeli Er Maaşı

2022 yılının son aylarında en düşük sözleşmeli er maaşı 7 bin 500 TL’di bu çalıştıkları görev yerine farklılık gösteriyordu. 2023 yılında memurlara yüzde 30 zam yapılmasıyla en düşük sözleşmeli er maaşı 9 bin 250 TL oldu. Görev yaptıkları bölgeye göre farklı maaş alan sözleşmeli erler 15 bin hatta sınır dışı görevdeyse 20 bin TL’ye kadar maaş alabiliyor.

2023 Sözleşmeli Er Nasıl Olunur?

Sözleşmeli er ve erbaş başvuru şartları.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı.
 • Erkek olmalı.
 • En az ilkokul mezunu olmalı.
 • Askerliğini yapmış olanlar için 25 yaşını bitirmemiş olmalı. Askerliğini yapmamış olanlar için 20 yaşından gün almış, 25 yaşını bitirmemiş olmalı. Mahkeme kararı ile yapılan yaş küçültme veya büyütme işlemi başvuruda dikkate alınmamaktadır. Şayet yaş düzeltmesi yapıldıysa düzeltme yapılmadan önceki yaş dikkate alınmaktadır.
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinden veya askeri okullardan herhangi bir sebeple çıkarılmamış olmalı.
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve sözleşmeli er olarak çalışmamış olmalı.
 • Taksirli suçlar haricinde herhangi bir suçtan 1 ay veya daha fazla hapis cezası almamış olmalı.
 • Devlet güvenliğine tehdit oluşturan yapı, oluşum organizasyon ve terör örgütleriyle bağlantılı olmamalı.
 • Askerliğini yaparken müracaat edenler için Birlik Komutanlığından Sözleşmeli Er Nitelik Belgesi almış olmalı.
 • Askerliğini yaparken, askerliğe elverişli değildir raporuyla teskere almamış olmalı.
 • Sözleşmeli er boy kilo tablosunda belirtilmiş olan standartlar içinde bulunmalı.
 • Eğitim öğretim sebebiyle herhangi bir kurum ve kuruluşa hizmet veya yükümlülüğü bulunmamalı.
 • Ertelenmiş, para cezasına çevrilmiş, affa uğramış, hükmün açıklanması geri bırakılmış olsa dahi yüz kızartıcı suç işlememiş olmalı.

Ayrıca Sözleşmeli Er olarak göreve başlayan kişiler görev sürelerinin 3 yıldan az olmaması ve 4 yılı aşmaması ile ilgili sözleşme imzalamaktadır.