Twitter'a Dezenformasyon Çağrısı Yapıldı Twitter'a Dezenformasyon Çağrısı Yapıldı

Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçime artık aylar kaldı. Seçim atmosferine girilmesi ile birlikte çeşitli anket firmaları, anket sonuçlarını yayınlıyorlar. Bu kapsamda, ORC Araştırma Genel Müdür Mehmet Pösteki sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile son seçim anketinin sonuçlarını yayınladı.

2023 Seçim Anketi

ORC tarafından 2-5 Ocak tarihleri arasında 45 ilde 3780 kişi ile yüz yüze yapılan anket sonuçlarına göre, Ak Parti yüzde 32 oy oranı ile ilk sırada yer alıyor. Ak Parti'yi yüzde 23,5 oy ile CHP, yüzde 19,1 oy oranı ile İYİ Parti, yüzde 7,3 oy ile HDP ve yüzde 6,2 oy oranı ile MHP takip ediyor.

Seçim Anketi Sonuçları

ORC'nin anket sonuçlarına göre, Gelecek Partisi yüzde 2,9 oy oranına sahip iken, DEVA Partisi yüzde 2,5 oy, TDP yüzde 2,2 oy ve BTP ise yüzde 1,8 oy alıyor. Diğer partilerin oy toplamı ise yüzde 2,5 olarak ölçüldü.

Erken Seçim Olacak Mı?

Seçim anketlerine dair açıklamalar takip edilirken, seçimin erkene alınıp alınmayacağı merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, mevsim şartları nedeniyle seçimlerin biraz öne alınabileceğini belirtmişti.