Bugün saat 10.00 itibariyle açıklanan Aralık ayı enflasyon verilerinden sonra 2023 emekli maaşları belli oldu. Emekli maaşlarına eklenecek refah payının ardından emekliler tarafından beklenti artarken arama motorları üzerinden en düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Şeklinde araştırmalar hız kazandı. Bildiğiniz gibi emekli ve memur maaşlarının belirlenmesi için bir önceki yılın son 6 aylık döneminin enflasyon farkı dikkate alınmaktadır. Yaklaşık olarak 13 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi vatandaş tarafından 2023 yılında emekli maaşlarına yapılacak zam merak içerisinde bekleniyordu. Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından en düşük emekli maaşı belli oldu.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından saat 10.00 da açıklanan Aralık ayı enflasyonu ve yıllık enflasyon verilerine göre emekli ve memur maaşları da hesaplandı. TÜİK tarafından açıklanan veriler kapsamında Aralık 2022 enflasyon oranı yüzde 1,18 bazında artarken, yıllık bazda ise yüzde 64,27 olarak açıklandı. Enflasyon verilerinin ardından hem memur hem memur emeklileri hem de emeklilerin Ocak ayından itibaren toplamda yüzde 25 oranında zam almaya hak kazandı.

EYT'lilere Büyük Para İadesi! Hemen Alın EYT'lilere Büyük Para İadesi! Hemen Alın

Bildiğiniz gibi emekli maaşlarına en son zam Temmuz ayında gelmişti. Temmuz ayında yapılan asgari ücret zammının ve emekli maaş zammının ardından en düşük emekli maaşı 3500 TL olurken en düşük emekli memur maaşı ise 6078 TL olarak açıklandı. Şimdi asgari ücrete gelen zam ve enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından en düşük emekli maaşı hesaplandı. Yapılan hesaplamaya göre:

En düşük emekli maaşı 4375 TL,

SSK(2000 Öncesi) emekli maaşı 5562 TL,

SSK (2000 Sonrası) emekli maaşı 4375 TL,

Bağ-Kur (Esnaf) emekli maaşı 4375 TL,

Bağ-Kur (Tarım) emekli maaşı 4375 TL olarak hesaplandı. Eğer emekli maaşlarına refah payı ve toplu sözleşme zammı eklenirse maaş tutarları değişiklik gösterebilir.