Asgari ücret, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zammın netlik kazanması ve çeşitli ödemelerin yeni yılda ne kadar olacağının duyurulması ile birlikte, bedelli askerlik ücretlerinin ne kadar olacağı araştırılmaya başlandı. Bu kapsamda, 2023 yılı bedelli askerlik ücretinin ne kadar olduğuna ilişkin araştırmalar devam ediyor.

2023 Bedelli Askerlik Ücreti

Ocak-temmuz dönemi bedelli askerlik ücreti belli oldu. Yapılan hesaplamalara göre, Temmuz 2023'e kadar bedelli askerlik 93.258,44 TL olacak.

Bedelli Askerlikte Taksit Var Mı?

Bedelli askerlik ücretinin belli olmasının arıdan, söz konusu ücfetin taksitli olarak ödenip ödenemeyeceği de merak ediliyor. Bedelli askerlik ücreti peşin olarak ödeniyor.

Bedelli Askerlik Başvuru Şartları

Bedelli askerliğe başvurmak için gereken şartlar şu şekilde:

a. Askerlik çağına girmiş yükümlülerden herhangi bir yaş sınırlandırması olmaksızın fiilî askerlik hizmetine başlamamış olmak.

b. Yoklaması olmayan yükümlüler için, yoklamaya esas sağlık muayenelerini tamamlayarak "Askerliğe Elverişlidir" kararı verilmiş olmak.

c. Kura veya sınıflandırma işlemini müteakip bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip de bu haktan vazgeçmemiş olmak.

EYT’lilere Kötü Haber! Promosyon İle ilgili Yeni Gelişme EYT’lilere Kötü Haber! Promosyon İle ilgili Yeni Gelişme

ç. Askerlik çağına girdiği tarihten bedelli askerliğe müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, herhangi bir dönemde yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kalanlar için bedelli askerliğe müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde ödemesini yapmak ve kura veya sınıflandırma öncesi bedelli askerlikten vazgeçmemiş olmaktır.