Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyük usta Âşık Veysel'in vefatının 50.yılı olan 2023 yılının "Aşık Veysel Yılı" olarak kutlanmasına ilişkin genelgeyi resmi gazetede yayımladı.

Geçtğimiz yıl Kasım ayında UNESCO'nun aldığı kararla, yaşama sevinciyle hüznün, iyimserlikle umutsuzluğun iç içe olduğu şiirleriyle, aşıklık geleneğinin son büyük temsilcileri arasında yer alan Âşık Veysel’in vefatının 50’nci yıl dönümü UNESCO anma ve kutlama yıl dönümleri programına alınmıştı. UNESCO'nun Paris’te düzenlenen 41. Genel Konferansı’nda alınan kararla anma ve kutlama yıl dönümlerine Türkiye’den 2022 yılı dahil edilen bir diğer değer ise vefatının 600. yılı o 

Yürek Burkan Anlar! Göçük Altında Annesinin Kucağında Can Verdi Yürek Burkan Anlar! Göçük Altında Annesinin Kucağında Can Verdi

Geçtğimiz yıl Kasım ayında UNESCO'nun aldığı kararla, yaşama sevinciyle hüznün, iyimserlikle umutsuzluğun iç içe olduğu şiirleriyle, aşıklık geleneğinin son büyük temsilcileri arasında yer alan Âşık Veysel’in vefatının 50’nci yıl dönümü UNESCO anma ve kutlama yıl dönümleri programına alınmıştı. UNESCO'nun Paris’te düzenlenen 41. Genel Konferansı’nda alınan kararla anma ve kutlama yıl dönümlerine Türkiye’den 2022 yılı dahil edilen bir diğer değer ise vefatının 600. yılı olan Süleyman Çelebi olmuştu. 

2023 ÂŞIK VEYSEL YILI

Aşık Veysel'le ilgili bir adım da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan geldi.

Erdoğan, vefatının 50. yıldönümü olan 2023'ün "Aşık Veysel Yılı" olarak kutlanmasına ilişkin genelge Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Aşık Veysel'in vefatının 50'nci sene-i devriyesi olan 2023 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştır. Sazı ve sözüyle dünya penceresinden insanlığa seslenen Aşık Veysel'i hürmetle ve rahmetle yad etmek üzere yıl boyunca yurt genelinde ve yurt dışında etkinlikler düzenlenecektir" açıklamalarında bulundu.

'HER TÜRLÜ DESTEK SAĞLANACAK'

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının buu kapsamda düzenleyeceği etkinliklerin koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarla birlikte yürütüleceğini bildiren Erdoğan, genelgedeki açıklamasına şöyle devam etti: "Söz konusu etkinliklerden Cumhurbaşkanlığınca belirlenecekler Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabilecektir. Etkinliklere ilişkin logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve benzeri belge ve görsel dokümanlar ilgili kurumlarla birlikte belirlenecek kurumsal kimliğe uygun şekilde kullanılacaktır. Gerçekleştirilecek etkinliklere ait giderler ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacaktır. Bu çerçevede yıl boyunca tertiplenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim." diyerek sözlerini tamamladı.