Özellikle de kirada oturan vatandaşa yönelik yardımların en yenisi yolda. PTT tarafından ödemesi yapılacak olan yardımlara bir yenisi daha eklendi. Maddi durumu iyi olmayan ve kirada oturan vatandaşa yönelik düzenlenen kira yardımlarında yeni döneme girildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından oluşturulan yardım detaylarında belirlenen çok basit koşulları tamamlamanız durumunda PTT üzerinden alabileceğiniz 1.500 TL kira yardımı sizlerin başvurusunu bekliyor. 

Finansbank Asgari Ücretli, Emekli ve Memur İçin Çok Özel Bir Kredi Kampanyası Başlattı!   Finansbank Asgari Ücretli, Emekli ve Memur İçin Çok Özel Bir Kredi Kampanyası Başlattı!  

Yeni kira yardımı detayları oluşturuldu ancak başvuru için yeterli talepler inceleniyor. Devletin dar gelirli vatandaşa yönelik çalışmalarının bir yenisi daha kira yardımı olarak gündeme çıkıyor. Belirlenen koşulları tamamlamanız durumunda ise hesaplarınıza anında 1.500 TL yardım parası yatıyor. İşte dar gelirli ve kirada oturan vatandaşı heyecanlandıran bu yeni yardım kampanyası başvuru şartları ve başvuru yerleri ile tarihleri açıklandı. 

İlk şart hane geliri

Eğer ki haneye giren para, harcama tutarlarını karşılayamayacak derecede az ise ve kişi başına düşen harcama tutarı da asgari ücretin üçte biri kapsamında ise hemen E-Devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. 

Devlet vatandaşın barınma ihtiyacını karşılamak adına yeni başlattığı kira yardımı kapsamında başvuru sonrasında 15 gün sonra başvuru kabul edilip PTT'den çekilmek üzere hesaplara yatıyor. 

Elektrik ve doğalgaz yardımında sonra en dikkat çekeni bu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen yardım kampanyalarından en dikkat çekeni bu olacağa benzerken, devletin bu yardım için ayırdığı bütçe de bir hayli fazla olması dar gelirliyi mutlu ediyor. 

Kasım'da başlamıştı

Kasım ayı içerisinde başlayan kira yardımları yeni şartlar ve zamlı ödemeler ile hesabınızda olabilir. İlk Kasım ayında başlayan yardım kapsamında binlerce kişi faydalanmış iken yeni kira yardımı başvuruları da kısa süre içerisinde başlaması planlanıyor. 

O yardımları alan kira desteği alamayacak

Devlet tarafından PTT aracılığı ile başlayacak olan yardım koşullarında, emekli dul ve yetim aylığı alanların kapsam dışı bırakılacağı belirlendi.   Evde okuyan çocuk var ise kira yardımından arta kalan yardımla desteklenebilecek. Bunun yetmemesi durumunda ise artı destekler devreye girecek. 

Sigortalı çalışanlar faydalanamayacak

Devlet yardımlarında genellikle sigortalı işte çalışanların faydalanamayacağı gerçeği mevcut iken kira yardımında da durum aynı olacak ve sigortalı çalışan maaşı ne olursa olsun bu yardımdan faydalanamayacak. 

Başvurulara ramak kaldı

E-Devlet ve Sosyal Hizmetler Vakıflarından başvuruların kısa süre içerisinde tekrardan başlaması planlanıyor. E-Devlet üzerinden başvuru yapamayacak olan vatandaş, Yardım Vakfına giderek başvurularını oluşturabiliyor. 

Kira yardımı kaç para?

2022 Kasım ayı içerisinde başlayan yardım ödemelerine 2023 senesine girildiği ilk günlerde zam yapıldığı açıklanmıştı. 450-650 TL arasından yapılan kira yardımı 2023 senesi itibari ile 1.100- 1.500 TL arasında olacak. 

Kira Yardımı için bu koşullar aranacak

Sigortası olmayan vatandaşlar

Emekli, dul, yetim aylığından yararlanmayan vatandaşlar

Üstüne kayıtlı rastgele bir gayrimenkulün olmadığı vatandaşlar

Kira Yardım ilden ile göre değişiyor

Yaşanılan ile göre kira yardımı ücreti fiyatı değişeceği belirlenmiş olup, İstanbul, Ankara ve İzmir için en yüksek meblağ ödenecek iken, Antalya, Bursa, Sakarya, Erzurum gibi iller ise 2. planda daha az ücret ödenecek iller arasında yer alıyor. 

Belediyeler, Kaymakamlıklar, E-Devlet Kira YArdım Başvurusu aracılığı ve dernek ve vakıflar üzerinden Kira yardımına başvuruda bulunabileceksiniz. Başvurunuzun onaylanması akabinde bağlı olduğunuz belediye binasına giderek, gerekli evrakları teslim ettikten sonra beklemeye koyulabilirsiniz. Yaklaşık 14 gün içerisinde hesaplarınıza belirlenen tutar yatacaktır.

E-devlet başvurusu nasıl olur?

E-Devlet hesabınız üzerinden 5543 sayılı İskân Kanunu Kapsamında Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması araması ile yardım başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.