Ev sahibi olmanın zorlaştığı, maliyetlerin arttığı, her geçen gün alım gücünün düştüğü bu zamanlarda devlet, ev sahibi olmak isteyenlere alternatif bir seçenek yarattı: Prefabrik ev

prefabrikdestek

Ev fiyatlarının fahiş bir şekilde artması ve hatta geçen yıla kıyasla fiyatların üçe katlamasıyla birlikte evi olmayanlar kara kara düşünmeye başladı. İnşaat maliyetlerinin artışı da ev fiyatlarının bu denli yükselmesinde etkili olan en büyük detay oldu. Bu nedenle de uygun fiyatlı ev bulmak imkansız hale geldi...

Hal böyle olunca da vatandaşlar ekonomik olarak daha uygun olduğunu düşündükleri prefabrik yapılara yönelmeye başladı. Devlet ise bu noktada ihtiyacı olan vatandaşlara destek olabilmek adına prefabrik ev yardımını başlattı. 

prefabrikevdestegi

Devletten Prefabrik Ev Desteği Başladı! 

Her yıl Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, vatandaşlara farklı alanlarda çok önemli yardımlar yapmaya başladı. Barınma adına da verilen yardımlar kapsamında, prefabrik ev desteği de duyuruldu.

Prefabrik ev yaptırmanın maliyeti düşük, ancak yardım miktarı büyük olduğundan devlet, herkese bu yardımı sağlamayacağını bildirdi. Belli koşulları sağlayanların faydalanabileceği prefabrik ev yardımında detaylar da açıklandı. 

evdestegi

Prefabrik Ev Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Prefabrik ev yardımından faydalanabilecek olan vatandaşların ihtiyaç sahibi olması şartı ön koşul olarak belirlendi. Bu yardımı alacak vatandaşların, hane içi ortalama aylık gelirlerinin asgari ücretin 1/3'ünden az olması şartı uygulandı. Yani, kişi başına düşen gelir eğer asgari ücretin 1/3'ünden fazlaysa, o hanenin prefabrik ev yardımından faydalanamayacağı belirtildi. 

Hane içi gelirin yanı sıra, prefabrik ev yardımına başvuran vatandaşın evinin bakımsız, sağlıksız ve yaşam koşullarına uygun olmaması şartı da belirlendi. Yani, evi yaşamaya uygun koşullarda olmayan vatandaşlar için devlet harekete geçerek prefabrik ev desteğini başlattı. Tüm bu kriterleri karşılayanlar için ise ek şartlar devreye girdi. 

devletdestekliev

Aile Bakanlığı üzerinden prefabrik ev desteği almak isteyen vatandaşların, müstakil bir tapuya sahip olması gerekiyor. Yani prefabrik evin yapılacağı bir arsaya sahip olunması gerekiyor. Evin yapılacağı arsanın ise tam hisseli bir şekilde tapusu olması, tapunun da başvuru sahibine ait olması şartı bulunuyor. Aile Bakanlığı, bir başkasının arsası üzerinden prefabrik ev yaptılmasına izin verilmediğinin ve destek olunmayacağının altını çiziyor. 

Doğalgaz Ödemesi Yapmadan Önce Bu Habere Bakın! 2.500 TL Alacaksınız Doğalgaz Ödemesi Yapmadan Önce Bu Habere Bakın! 2.500 TL Alacaksınız

Tüm bu koşulları sağlayanlara ise bakanlık tarafından prefabrik ev desteği verilecek. Yapılan incelemeler sonucunda vatandaşın verdiği bilgiler eğer doğruysa, yardım için karar alınıp, kullandırılacak. 

Başvuru onaylanırsa, başvuru yapan vatandaşa 200 bin TL prefabrik ev yardımı yapılacak. Verilecek olan 200 bin TL yardım ise ortalama bir prefabrik ev için yeterli olacaktır. 

prefabrikdevletdestek

Bedavaya Prefabrik Ev! 

Devletten prefabrik ev satın alma hakkı kazanan vatandaşlar, ev standartlarını çok yüksekte tutmazlarsa, ortalama bir ev yaptırabilirler. Örneğin; 33 metrekarelik 1+1 prefabrik bir eve ortalama 187 bin TL gibi bir fiyata sahip olmak mümkün.