Devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşa yardımlar gün gün merakla araştırılıyor. E-devlet üzerinden başvurusu yapılacak olan yeni yardım ödemeleri PTT üzerinden ödenecek. Özellikle de son yardım kapsamında Elektrik faturasını ödemekte zorluk çeken ve evinde çocuk bulunan hanelere yardım ödemesi yapılacak. 

Emekli İkramiyesi için 2 Formül 2,750 TL ve 1,430 TL İhtimallerinden Biri Olacak Emekli İkramiyesi için 2 Formül 2,750 TL ve 1,430 TL İhtimallerinden Biri Olacak

Ailede yaşayan birey sayısına ve bulunulan ile değişiklik gösteren yardım ödemesi PTT üzerinden tamamlanıyor. Elektrik faturası yardımı adı altında başlatılan ve Aile Sosyal ve Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen hanelere yapılacak yardım için  130 TL üstü elektrik faturası gelmesi zorunluluğu mevcut. 

Elektrik faturası yardımı ne kadar ödeniyor

Devlet yardım çeşitleri olarak 40'ı aşkın sayıda yardım ödemesi yapılmakta. Bunların kimileri tek seferlik, kimileri de ay ay maaş gibi ödeniyor. Bu kapsamda Elektrik faturası yardımı dikkat çekiyor. 

Devlet, 1 kişilik aileler için 130,09 TL, 3 kişilik aileler için 173,46 TL, 4 kişilik aileler için 216,82 TL ve 5 kişilik aileler için 260,19 TL gibi elektrik tüketimine göre değişen miktarda ödeme yapıyor. 

Neredeyse haneye gelen elektrik faturasının 130 TL üzerinde olması tek şart olarak karşımıza çıkarken, diğer şartlar zaten her dar gelirli vatandaşta bulunuyor. 

Kilovat hesabı mevcut

Kendi adınıza bulunan elektrik faturanız ile birlikte PTT şubesine giderek elektrik tüketim desteği başvurusu yapabilirsiniz. Bilgilerinizin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na ulaşması sonrasında kabul edilmeniz durumunda aşağıdaki kilowatt saat hesabı üzerinden yardım alacaksınız. 

  •  1-2 kişilik muhtaç hanelere aylık 75 kilovatsaat,
  •     3 kişilik muhtaç hanelere aylık 100 kilovatsaat,
  •     4 kişilik muhtaç hanelere aylık 125 kilovatsaat,
  •     5 ve daha fazla kişilik muhtaç hanelere aylık 150 kilovatsaat

Evinde cihaza bağlı yaşayan birey bulunan hanelerde bu yardım miktarı 2.500 TL'ye değişkenlik gösterebilmekte. 

81 il genelinde verilen Elektrik faturası yardımı için artık PTT'lerde sıra bekleme dönemi de sona eriyor. Artık e-devlet üzerinden de ödemeler yapılabiliyor. 

Öyle ki e-devlet hesabınızda gördüğünüz yardım paranızı anında banka hesaplarınıza aktarabiliyorsunuz.