Ancak orta gelirli aileleri konut sahibi yapmak için sunulan bu kredi desteği, bekleyenleri düşündürdü. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hazırlayıp sunduğu rapora göre, 2023 yılında konut kredisi çekenlere yalnızca 7 bin lira devlet desteği sağlanacak. Sosyal devletin gerekleri olarak sunulan ve herkesi ev sahibi yapma fikriyle ortaya atılan bu destek miktarı ilgilileri tarafından yetersiz bulundu.

Orta Gelirli Aileler İçin 7 Bin Lira Destek

11-6

Artan enflasyon ile birlikte hayat şartları gittikçe ağırlaşıyor. Özellikle %100'ün üzerinde artan kiralar ile birlikte vatandaşlar ev sahibi olma fikrine daha sıcak bakmaya başlıyor. Bu konuda 2023 için hazine desteği açıklaması bekleyenler ise açıklanan rakamlar karşısında hayal kırıklığına uğradı. 1 milyon lira konut kredisi alanlara 7 bin lira devlet desteği veriliyor. Bu destek ile nasıl ev sahibi olunacağı anlaşılamıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sunulan rapora göre ilk yıl 1 milyon krediye karşı 7 bin lira devlet desteği sağlanacak. Kullanılan kredinin 3 milyon TL olması durumunda ise 47 bin lira destek verilecek. Bu kredi miktarı 5 milyon lirayı bulursa hazine tarafından 167 bin TL destek sunulacak. Bu rakamlar karşısında sadece lüks konut sahibi olmak isteyenlerin desteklendiği gelen ilk tepkiler arasında yer alıyor. Herkesin ucuz konut sahibi olacağı yönündeki sloganlar ise bu destek karşısında hayalden öteye geçmeyeceği şeklinde yorumlandı.

Emekli Promosyonunda Yapı Kredi'den Flaş Devrim! Son 9 Gün Emekli Promosyonunda Yapı Kredi'den Flaş Devrim! Son 9 Gün

Devlet Kaynakları Lüks Konutlara Mı Aktarılıyor?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sunulan rapor, devletin borçlanma yoluyla kullandığı kaynakların lüks konutlara aktarıldığı şeklinde eleştirilere maruz kaldı. Bu rapora göre 2023 yılında 7 bin lira olan devlet desteği, 2024 yılında ise 52 bin lirayı buluyor. 2025 yılında devletin konut desteği 38 bin lira olurken toplam hazine desteği miktarı ise 97 bin lira olacak.