Orta gelirlilere yönelik Yeni Evim isimli kampanyanın 16 Ocak'tan itibaren başlayacağı duyuruldu.  Şimdiye kadar kampanya kapsamında hangi illerde ne kadar kredi kullandırılacağı, kredinin faizi, peşinat oranı, aylık taksitler, konut şartları gibi detaylar ise belli oldu. 

Yeni Evim Kampanyasında Hangi Bölgede Ne Kadar Kredi Kullandırılacak?

Yeni Evim kampanyası kapsamında hangi bölgede ne kadar kredi kullandırılacağı belli oldu. İstanbul 1. bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge; diğer tüm iller ise 3. bölge olarak belirlendi. 

1. bölge İstanbul'da kullandırılacak olan kredi en fazla 5 milyon TL olarak belirlendi. 2. bölgedeki iller için azami finansman 3 milyon TL ve 3. bölgede ise 2 milyon TL olarak karar verildi. 

4-6

Yeni Evim Kampanyasında Ne Kadar Peşinat Ödenecek? 

Yeni Evim kampanyasında ödenecek asgari peşinat oranı, her il için aynı belirlendi. Tüm illerin %10 oranında peşinat ödeyeceği kredide vade süresi 15 yıl ve faiz oranı da %0.69 olarak uygulanacak. 

Kampanya kapsamında alınacak olan konutun aylık taksit tutarının ise hane gelirinin %40'ını geçemeyeceği belirlendi. Ayrıca finansmanın sadece sıfır konutlara sağlanacağının da altı çizildi. 

330 TL Kantin Yardımı Başvuruları Bitti Bitecek! Evde Öğrenciniz Varsa Geç Kalmayın 330 TL Kantin Yardımı Başvuruları Bitti Bitecek! Evde Öğrenciniz Varsa Geç Kalmayın

Yeni Evim Kampanyasından Kimler Faydalanabilecek?

Yeni Evim projesi kapsamında kampanyadan yararlanmak isteyenlerin konutunun olmaması ve konut alınacak illerde de 1 yıl içinde konut satışı yapmamış olması gerekiyor. 

2-20

1. ve 2. bölgedeki iller için ise son 1 yıl boyunca söz konusu ilde ikamet etme şartı aranırken, alınan konutun 5 yıl boyunca satılması yasaklanacak. 

Vatandaşların ilk 3 yıldaki taksitlerinin bir kısmı ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından üstlenilecek. Yüklenici firmalar ise konut bedelinin %5'i kadar vatandaşa destek sağlayacak. 

Yeni Evim Kampanyasından Faydalanabilecek Konutlar Hangileri?

Başlatılan Yeni Evim kampanyasında kredi kullandırılabilecek konutlar şöyle sınıflandırıldı: 

  • Yapımı tamamlanmış konutlar
  • Belirli bir oranda tamamlanmış ve bankaların kredi kriterlerine uygun konutlar
  • Yapımına başlanacak konutlar

3-14

Yani Evim Kredisine Başvurular Nasıl Yapılacak?

Yeni Evim kampanyası kapsamında ilk etapta 100 bin ailenin ev sahibi yapılması bekleniyor. Krediye başvurular ise banka şubelerinden 16 Ocak tarihinden itibaren yapılabilecek. Kampanyanın ekstra detayları ise kurulacak web sitesi üzerinden paylaşılacak. 

Kampanya sürecinin doğru ve usule uygun ilerlemesi için fiyat takibi yapılması adına bir komisyon da kurulacak. 

5-5

0.69 Faizle Aylık Ödenecek Taksit Miktarı Kaç TL?

Yeni Evim kampanyasıyla 1 milyon TL krediyi, %0.69 faizle çeken bir kişinin ödeyeceği taksit miktarları şöyle:

  • 1. yıl: 4 bin 410 TL
  • 2. yıl: 5 bin 400 TL
  • 3. yıl: 6 bin 480 TL 
  • 4., 5., 6. ve 7. yıl: 10 bin 315 TL 
  • Son 8 yıl boyunca: 12 bin 697 TL 
  • 15 yıl sonunda ödenecek olan toplam tutar: 1 milyon 909 bin TL