12.06.2018
Künye
İletişim
20.04.2003, 07:42:05 Güncelleme : 07.10.2016, 14:15:44

Yeni alışkanlığım Oyun Atölyesi: Eski günlerdeki gibi...

Kimselere söylemeden sessiz kaçışlar yaparım kendi başıma...

Füsun özbilgen


Kimsenin bilmediği bir yerim vardır mesela Beyoğlu’nda. Kendi kendimle giderim oraya. Çok güzel şarabı vardır, bir kadeh şarap içer çıkarım. Nedense orayı birileri ile paylaşmak istemem. Yalnız gitmek isterim.

Şimdi Kadıköy yakasında da öyle bir yer edindim. Herkesin bildiği, giriş katındaki kafenin sürekli dolu olduğu bir mekan. Ama ben oraya yalnız başıma gitmekten hoşlanıyorum. Son dakika bir telefon ediyorum.

- Acaba yer var mı?
Mutlaka bir iki kişilik yerleri bulunuyor. Biraz arka da olsa fark etmez. Üstelik salonun her yanı aynı fiyat. Ayrım yok. Bir tiyatro burası. Oyun Atölyesi.. Salon güzel, oyuncular kaliteli. 'Yerimiz yok, bir ay önceden almalısınız biletinizi' diye aksilenen yok.


Dolu Düşün Boş Konuş

Neden buraya yalnız gitmekten hoşlanıyorum. Bilmiyorum. Belki de ilk kez yalnız gittiğim için, orayı yalnız gidilecek yerler listeme ekledim. Ya da ne bileyim belki de çevremi daha rahat gözlemliyorum yalnız olunca. Yanımdakilerle lafa dalmıyorum. İçime sindiriyorum olayı. Çünkü başlı başına bir keyif burası. Kadıköy’de Moda'da, Migros binasının yanında bir vaha.

Orada bulunmaktan keyif alıyorum..
Çünküüü..
Tiyatronun tiyatro olduğu o muhteşem günleri ve anıları yaşattı ilk gidişimde bana.

Çevremde tıpkı eskiden olduğu gibi kaliteli, ( hani eskisi gibi gerçek tiyatro seyircisi) insanlar. Giriş katındaki güzelim kafe’de de aynı tür insanlar oturuyor. Şımarıklık yapmayan, avaz avaz dikkat çekmeye çalışmayan, olması gereken gibi ama son zamanlarda pek bir arada göremediğimiz insanlar. Hani artık İstanbul kentinde pek raslanmayan efendi insanlar.


Ermişler Ya Da Günahkarlar

Salonu da, girişi çıkışı da tam bir tiyatro. Temiz, bakımlı, duvarlarında karikatürler, abartısız afişler.
Aslında olması gereken gibi. Ne yazık ki artık pek bulunmuyor.. İşte ben o havayı yakaladım orada. Tiryakisi oldum. Boş zamanım olunca hemen oraya gidiyorum. Ne yazık ki sezon bitiyor, Oyun Atölyesi yakında turneye çıkıyor.

Dolu Düşün Boş Konuş, tüm seyirciyi güldüren ölçülü biçili bir komedi. Zuhal Olcay o zarif görünümü ile komedilerin kadını değil gibi gelir ama bal gibi de komedi oynuyor. Haluk Bilginer, Allah vergisi yeteneğinin üstüne süper bir eğitim kattığı için bu oyunda ne kadar güldürürse, Ermişler Ya Da Günahkarlar’da da o kadar iç titretebiliyor.

Kötülüğün cazibesi nereden gelir?
Neden bizi Lucifer, Hannibal, Karın Deşen Jack cezbeder?
Ruhumuzun karanlık yanı mı, söze dökülemeyen kısmı mı?

Her iki oyun da iç dünyalarımızdaki kasırgalara doğru götürüyor seyirciyi. İnsanların, ilk bakışta dışardan belli etmediği beyninin derinliklerinde neler neler dolanıyor? Tüm seyirciler olarak pür dikkat izliyor, bazen gülüyor ama içimiz titreyerek düşünüyoruz.

Geçenlerde güzelim konseri kaçırdım yine aynı salonda. Sesine hayran olduğum Melihat Gülses’in konserini. Zuhal Olcay da çıkmış o akşam. Ne diyeyim sana grip virüsüm.. Kötü akşamda yıktın beni.

O kadar beğenilmiş ki, konserler tekrarlanacakmış. Bekliyorum.

Ayşe Tütüncü, piyano ve Perküsyon Grubu sahne alacak bu günlerde. (30 Nisan Çarşamba 21.00' de)

Siyah Beyaz dinletilerinde, Zuhal Olcay Shakespeare'den, Mehmet Teoman'a, Lale Müldür'den, Atilla İlhan'a çok geniş bir yelpazeden şiirler, şarkı sözleri seçmiş. Ayrılığı, hasreti, ıssızlığı, ihaneti, vazgeçmeyi, dargın baharları, avunmayı, kederi, yıldızlı gökleri,gizi, araştırıyor.

Çok macera geçirdiler bu salonu adam edene kadar biliyorum.. Çok borçlanmışlar, çok sıkılmışlar, Haluk Bilginer ve Zuhal Olcay çifti. Gazetelerde okuyorum, mali sıkıntılarını. Çok başları sıkışsa da mutsuz olduklarını sanmıyorum...Ben kendi adıma öyle bir memnunum ki böyle bir salon, böyle bir tiyatro, böyle oyuncular, böyle seyirciler bulduğum için Moda’da. Ellerine sağlık.

İyi iş yapınca iyi seyirci de geliyor. Öyle kocaman gazete ilanları ve reklamları yapılmadan her oyunda salon hemen hemen dolu. Güzelim bir kültür yuvası burası..

İşte benim tiyatro denilince anımsadığım yer burası.. Onun için alışkanlığım oldu.

Size tavsiye edemeyeceğim burayı, çünkü geç kalmış bir yazı bu.. Sezon bitiyor. Son oyunlar oynanıyor.. Ermişler Ya Da Günahkarlar galiba kalkıyor.. (Halbuki salon dolu seyirci bıkmamış, oyuncular mı bıktı acaba?)

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...