11.06.2018
Künye
İletişim
03.03.2003, 11:19:41 Güncelleme : 20.09.2016, 19:50:04

Yaşları 9 -15 ama yaşamı karelere bölmeyi öğrendiler...

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın eğittiği küçük fotoğraf sanatçılarılarının, Eskişehir fotoğrafları, Mart ayında İstanbul’da Deneme Bilim Merkezi’nde sergilenecek.

Yaşları 9 ile 15 arasında değişen küçük fotoğrafçılar, Eskişehir’de çok beğenilen fotoğraf sergilerini İstanbul’a taşıyor. Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Eskişehir Atatürk Eğitim Parkı’ndaki fotoğraf etkinliğine katılan öğrenciler, Eskişehir’in Osmanlı evlerinden oluşan semti 'Odunpazarı' ve 7Sonbahardan Detaylar' konulu iki sergiyle, eserlerini sergilemiş ve profesyonel fotoğrafçıların da takdirini kazanmıştı.

Bu iki sergide yer alan fotoğraflar 'TEGV Küçük Fotoğrafçılar' adıyla 14 Mart 2003 tarihinde İstanbul’da Deneme Bilim Merkezi Sergi Salonu, Taşkışla Taksim adresinde İstanbullu sanatseverlerle buluşacak. Sergi, 30 Mart tarihine kadar açık kalacak.

Bu sergideki fotoğraflar Eğitim Gönüllüleri Vakfı Eskişehir Atatürk Eğitim Parkı’nın ilköğretim çağındaki öğrencilere fotoğraf eğitimi vermek amacıyla sekiz oturumdan oluşan Fotoğraf Etkinliği çalışmaları sonucunda üretildi. Çalışmanın amacı ise ilköğretim çağındaki öğrencileri fotoğrafın dünyası ile tanıştırmak, fotoğraf makinesi kullanımını öğretmek ve erken yaşlarında öğrencilere hayatlarını daha güzel geçirmelerini sağlayacak hobiler ve beceriler kazandırmak.


Genç sanatçılar yetişiyor

Fotoğraf grubu, iğne deliği fotoğraf makinesinden, profesyonel fotoğraf makinelerine kadar görüntünün oluşum sürecini gördü ve bizzat bu makineleri kullanarak ürünler ortaya koydular. Çalışma süresince eğitime katılan öğrencilere, kartondan iğne deliği fotoğraf makinesi yapma, profesyonel fotoğraf makinesini tanıma ve kullanma, pozlama kontrolü, fotoğraf çekiminde hareketin görüntülenmesi, filmler, ışık, görsel düzenleme, netlik kontrolü ve bu bilgileri çekim aşamasında kullanma becerileri kazandırılmaya çalışıldı. Eğitici ve eğlenceli geçen sekiz ders sonunda 'Fotoğraf Etkinliği'ne katılan öğrenciler edindikleri bilgi ve becerilerle, Eskişehir’in en eski yerleşim merkezi olan Odunpazarı’ndaki Osmanlı mimarisi ile yaşam tarzını ve sonbaharın detaylarda saklı güzelliklerini kendi görme biçimleriyle sundular.

Bu serginin açılmasında Eskişehir Stüdyo Dekor Fotoğrafçılık, kullanılan filmlerin ve baskılarının sponsorluğunu üstlendi. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi de fotoğrafçılık etkinliğine hem kullanılan fotoğraf makinelerinin, hem de öğretici kadronun sağlanması konusunda katkıda bulundu.

Fotoğrafçılık etkinliklerinin gerçekleşmesinin ve başarıya ulaşmasının en etkileyici yanı ise bu programın üniversite öğrencileri tarafından yürütülmesiydi. Etkinlik boyunca Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden Devrim Taban, Sinan Dağarslan, Ogül Cevizci, Tolga Gürocak, İrfan G. Yıldırım, Ebru Kahraman, Buket Özkan ve Araştırma Görevlisi Erdem Çetintaş özel zamanlarından özveride bulunarak, TEGV Atatürk Eğitim Parkı’nda küçük arkadaşlarına fotoğrafçılık öğrettiler.

Fotoğraf etkinliğinin ortaya çıkmasını sağlayan ve bazı eğitim oturumlarına katılarak ders veren Prof. Dr. Levend Kılıç olurken, etkinliğin koordinatörlüğünü de Dr. Melih Zafer Arıcan üstlendi.

 

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...