08.06.2018
Künye
İletişim
05.04.2003, 01:14:32 Güncelleme : 02.10.2016, 19:44:46

YAPI’da kimler ne yazdı...

YAPI MİMARLIK, KÜLTÜR VE SANAT Dergisi 257/Nisan sayısında Türkiye ve dünya mimarlığına ilişkin zengin bir içerik sunuyor.

Pelin TAN; Mart ayında Türkiye’ye gelen ünlü mimar Yona Friedman’ın özgün mimari kişiliğini “Kentsel Mekânda Bireysel Özgürlük Arayışında Bir Ütopyacı: Yona Friedman” başlıklı yazısı ile tanıtıyor.

Lale BAŞARIR; uygarlığın beş bin yıllık bir parçası olan ve optik özellikleriyle her zaman işlevselliğini ve cazibesini koruyan camın sanatsal yaratıya dönüşen yanını, Cam Ocağı Vakfı’nca üretilen çok özel örneklerle “Camda İşlevsellikten Sanatsal Yaratıya Yöneliş...” başlıklı yazısında ele alıyor.

Ayşen CİRAVOĞLU’nun Avrupa Mimarlık Eğitimi Birliği’nin 2001-2002 ödülleri kapsamında 1. Mansiyona değer bulunan çalışması “Mimari Tasarım Eğitiminde Formel ve Enformel Çalışmalar Üzerine” başlıklı yazısı sunuluyor.

Abdülkadir GÜNYAZ; “Seramik sanat değil malzemedir” diyenlere “Seramik yine gündemde(mi?)” başlıklı yazısında yanıt veriyor.

Doğan HASOL; “Olaylar-Yorumlar” başlıklı yazısında geçtiğimiz aylarda yitirdiğimiz üç mimar, Utarit İzgi, Nihat Toydemir ve Engin Omacan’ı anıyor;

İran’da yayınlanan tek gayri resmi mimarlık dergisi olan Architecture/Urbanisme’in editörü Darab Diba’nın YAPI ve dergi yayımcılığına ilişkin görüşlerine,

2002 Pritzker Ödülü sahibi ünlü mimar Glenn Murcutt’un, bu yıl Haziran ayında İstanbul’da düzenlenecek Archiprix International yarışması etkinlikleri davetini “savaş nedeniyle” reddeden mektubuna yer veriyor.

Enis KORTAN; “Kentsel Tasarımın Gerekliliği” başlıklı yazısında kentsel tasarıma ilişkin kuramları ele alıp Ankara ve İstanbulh’dan çeşitli kent görüntülerini değerlendiriyor.

Nilüfer ÖYMEN; ”Kaybolmak” kavramını mimarlık ve kent bağlamında “Zaman/Mekân Sarmalında Kaybolmak” başlıklı yazısında yorumluyor.

Cafer BOZKURT; “St. Christoph Kilisesi yeniden İşlevlendirme Önerisi” başlıklı yazısında Almanya’nın Mainz kentinde bulunan, 9. yüzyılda inşa edilmiş, 2. Dünya Savaşı’nda tahrip edilmiş olan St. Christoph Kilisesi için restorasyon ve yeniden işlevlendirme önerisi sunuyor.

Yıldız AKSOY ise “Kent İçindeki Yeşil Alanların Kent Mobilyaları Açısından İrdelenmesi” başlıklı yazısında Eminönü’ndeki Sultanahmet, Şehzadebaşı, Yenikapı ve diğer parkları ele alıyor.

Sevtap Y. DEMİRKALE ve Ersin KAYA; İstanbul İkitelli’de inşa edilen İkinci Beyazıt Han İçme Suyu Tasfiye Tesisi Kültür Merkezi akustik projesini çeşitli yönleriyle tanıtıyorlar.

A. Mehtap SAĞOCAK; Çağdaş tasarımın çok önemli iki ismini, günlük yaşamımızın çok tanıdık parçaları haline gelen ürünleriyle “İki Tasarım Yıldızı: Raymond Loewy ve Philippe Starck” başlıklı yazısında tanıtıyor.

Mimari tasarımı Axel Schultes ve Charlotte Frank’a ait olan “Berlin Federal Başbakanlık Binası” mimari projesi de YAPI’nın Nisan sayısında yer alıyor.

YAPI’nın güncel sayfalarında; Türkiye ve dünya mimarlığındaki son gelişmeler, duyurular, sanat haberleri, yeni üretilen yapı malzemeleri ve yeni çıkan kitaplara yer veriliyor.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...