12.06.2018
Künye
İletişim
18.01.2017, 18:37:42 Güncelleme : 18.01.2017, 18:46:34

Ünlü tiyatro sanatçısı Hürdem Gürel yazıları ve söyleşileriyle 2017’de sanathaber’de...

Berlin’de yaşayan tiyatro sanatçılarımızdan Hürdem Gürel (Riethmüller) 2017 yılında sevenlerine sanathaber’den seslenecek...Hürdem Gürel (Riethmüller) kimdir?

Hürdem Riethmüller, Almanya’da bir kilise, bir tiyatro ve bir camii inşa eden İstanbul’lu bir mimarla bir heykeltraşın kızı olarak Münih’te dünyaya geldi. Berlin’e yerleşmeden önce Münih’te tiyatro eğitimi aldı. Kuzeni olan rejisör Mehmet Ulusoy'un yaninda ilk tiyatro adimlarini atti.

Fritz-Kirchhoff-Schule’de eğitimini sürdürürken, Peter Stein’ın yönetimindeki sahnede yerel Alman-Türk ortak yapımlarında yer aldı. Bu ortak yapımlardan birinde daha sonra Fatih Akın’ın “Auf der anderen Seite” (Yaşamın Kıyısında) filminde “Ali” karakterini canlandıracak Tuncel Kurtiz’le birlikte çalıştı.  Çalışmalarına WTL’de ("Kanaken" (Kanaklar) oyununda Türkiye’de efsaneleşmiş Cem ve Toto Karaca ile birlikte), Theater der Altmark’ta, Münih’teki Theater der Jugend (Gençlik Tiyatrosu) ve Berlin’deki Sophiensaele’de devam etti.

Oyunculuğundaki çeşitliliği Çehov’un "Platonov"undaki Anna Petrovna karakteri (Thomas Ostermeiers yönetiminde) ve Lessing’in "Bilge Nathan"ındaki Sittah rolüyle kanıtladı.

"Onun Başlangıcı"nın (Yönetmen: B. Tragelehn) tekrar sahnelenmesinde Heinz Werner Kraehkamp ve Michael Altmann’ın yanında "Lizzie Berril" karakterini canlandırdı. Radyo tiyatrosu ve televizyon çalışmalarını aralıksız sürdürdü.

Sık sık kültürlerarası temalar işleyen kooperasyon projelerine angaje oldu: "Araberlin"de Aida’ yı (Berliner Festwochen), Ingo Kerkhoff Yapımları’nda çeşitli kadın tiplemeleri, Berlin’de Vagantenbühne’de Bayern Film Ödülünü de alan Andreas Schmidt yönetimindeki  "Zebramütter"de ‘Birgül’ü, Tom Wolf’un Prusya’da geçen polisiye hikayesi olan "Koenigsblau"nun tiyatro uyarlamasında "Witwe Stolzenhagen"i canlandırdı.

Sahne çalışmaları yanında on yıldır tiyatro pedagogu olarak okullarda ve hapishanelerde çalışmaktadır. Kendi oyunu "Dalila"da canlandırdığı ‘Dalila’ karakteriyle Bavyera Tiyatro Günleri’nde Thurn-und-Taxis en iyi oyunculuk Ödülü’nü kazanmıştır.

Westfalya Eyalet Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak görev alan Hürdem Gürel (Riethmüller) Berlin’de yaşamaktadır ve bir kız çocuk annesidir.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...