07.06.2018
Künye
İletişim
10.10.2003, 01:14:32 Güncelleme : 02.10.2016, 16:37:35

Türkiye ve İsveç arasında samimi bir gönül bağı: Ortak ve Çağdaş Hamamlar!

İznik Vakfı’nın yeniden ürettiği İznik Çinileri, Türkiye ve İsveç’te tasarlanan “Çağdaş Hamam”larda yeniden hayat bulacak.

İznik Vakfı tarafından 300 yıl sonra yeniden üretilen “İznik Çinisi” modern tasarımlarla bu kez “Çağdaş Hamam”larda karşımıza çıkacak.

İsveç Başkonsolosluğu ve Swedish Institute tarafından desteklenen, günümüz kentli insanının ihtiyaçlarını da karşılayacak yeni bir kent mekanı olan “Çağdaş Hamam” projesi geçtiğimiz günlerde Türk ve İsveç’li mimar ve sanatçılarla star aldı.

(Çinilerde gözler tasarımı sanatçı Selma Gürbüz'ün)

Proje Grubu, İstanbul ve İznik’te yaptıkları çalışmalarla “Çağdaş Hamam” konusunu yeniden ele aldı. Proje, Stockholm'den Seramik Sanatçısı Maria Angquist Klyvare ve mimar Ulla Kastrup’un önderliğinde başlamıştı.

Osmanlı Hamam’ının ana özelliklerini koruyan “Çağdaş Hamam” projesi oluşturulurken, Osmanlı Hamam’ının ana özelliklerinin korunacağı belirtirliyor. Projeyi oluşturanlar, sesi, ışığı ve mimari özellikleriyle bir temizlenme ve arınma yeri olan hamamı, günümüz insanının kendini yenileyebileceği yeni bir sosyal alan olarak yaratmayı amaçlıyor.

Ebru Tabak (mimar), Gokhan Akkuş, Ulla Kastrup (mimar), Maria Angquist Klyvare (sanatci), İlhan Sayin(sanatçı).

Mimar ve sanatçılar, hamamın gerçek işlevinin yanında yüzme, yemek yeme gibi ihtiyaçlara da cevap verecek farklı mekanları da bu projeye dahil edebileceklerini belirtiyor. Proje oluşturulurken, hamamın tarihi, geleneği, mimarisi, ışığı, sesi ile dünyadaki yıkanma kültürleri konulu, bilgilendirme konferansları düzenlendi. Daha sonra sanatçılardan oluşan bir grup, İznik’e giderek, buradaki İznik Vakfı'nın atölyelerinde bir hafta boyunca çinilerdeki sanatsal anlatımlar üzerine çalıştı.

Sanatçılar burada inceledikleri çinilerden yola çıkarak yeni desenler üretti. Geleneksel desenlerden olan “Çintimani” ve diğerleri sanatçıların çağdaş tasarımıyla gözlere, baloncuklara ve daha pek çok farklı desene dönüştü.

Halen sürmekte olan çalışmalar 2004 yılının Ocak ayında Stockholm'deki Cultural House'da ve Garanti Platform Güncel Sanat Merkezi’nde sergilenecek. Ortaya çıkacak “Çağdaş Hamam” fikrinin hayata geçirilmesini amaçlıyor.

Bu projeyi oluşturan İsveç’li ve Türk sanatçılar “Çağdaş Hamam”ın içinde kullanılmak üzere gerçekleştirecekleri çini çalışması için İznik Çini Vakfı’nın ürettiği çinileri seçti. Kültür ve sanatımızın en önemli değerlerinden biri olan İznik Çinileri, geleneksel kullanımının yanında modern mimaride de geniş bir kullanıma sahip.

Bu doğrultuda, İznik Vakfı’nın Arge Merkezi’nde (Araştırma - Geliştirme) İslam öncesi, İslam dönemi, Selçuklu, İran ve Orta Asya’da üretilen çini tasarımlarının yanında günümüz sanatçılarının tasarımlarından oluşan çağdaş çiniler üretiliyor.

İznik Vakfı dünyada ve Türkiye’de, İznik Çinisi alanında, bilgi ve uygulama konusunda tek merkez. Daha önce bu konuda bilgi edinmek isteyenler İtalyan, İngiliz ve Alman kurumlarına başvururken bütün dünya artık bu konuda tek yetkili olarak İznik Vakfı’nı görüyor. Vakfın İznik’teki üretim merkezi halen geleneksel çinilerle birlikte modern mimaride kullanılan çağdaş çini tasarımları da üretiyor.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...