19.06.2018
Künye
İletişim
02.01.2003, 11:19:41 Güncelleme : 28.09.2016, 20:00:31

Türkiye’nin ilk seramik profesörlerinden Jale Yılmabaşar’ın 40. Yıl Sergisi Ocak ayında AKM sergi salonlarında

Yılmabaşar’ın Ford Transit ConneCt bir aracın üzerine yaptığı desenlerin geliri Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na bağışlanacak.

Ünlü seramik sanatçısı ve ressam, Jale Yılmabaşar'ın 40. Yıl Sergisi 4 Ocak cumartesi günü AKM salonlarında açılacak ve 24 Ocak gününe kadar açık kalacak. Sanatçı en son sergisini iki yıl önce yine AKM salonlarında 150 parçadan oluşan muhteşem bir koleksiyonla açmıştı.

Jale Yılmabaşar, şimdiye dek ürettiği büyük boy resimlerden 150 tanesini bir kamyona yükleyip Türkiye’ye getirmiş ve AKM’de sergilemişti.

Bu kez sergide yine bir nakil aracı var. Otokoç'un ürettiği Ford Transit-Comnet modelinin dış yüzeyi üzerine yaptığı desenler, sanatsal araştırmalar olarak sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Bu sergiden sonra Rahmi Koç müzesi ve Akmerkez'de sergilenecek olan aracın bir hayırsever tarafından satın alınması halinde geliri Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı'rna bağışlanacak.

ZSanatçının yapıtları bu yıl da UNİCEF İsviçre tarafından tebrik kartları olarakbasılacak.

40. yıl sergisinde, köprü, horoz, kuş, yıkılmış ev figürleri de yer alıyor. Yıkılmış ev Yılmabaşar'ın Fatih Köprüsünün yapımı sırasında yıkıldığı için unutamadığı Rumelihisarındaki atölyesini anlatıyor.

Çatalhöyük sergisi'nden parçalar, Torkom İdolleri de 40 yıllık çalışmalarının önemli parçaları.

Yılmabaşar, kimilerinin seramikçilerin resim yapamayacağı görüşünün de tersini kanıtlıyor bir yandan. Sanatçı, ünlü ressamların da zamanında seramik yaptıklarını, aslında bu iki sanatı birbirinden ayrı tutmanın imkansız oluğunu söylüyor. Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde öğretim üyeliği yapan Yılmabaşar, uluslararası alanda adı en çok duyulan Türk seramik sanatçımız; aynı zamanda Türkiye’nin ilk kadın seramik profesörü; aynı zamanda Türkiye’de seramik üzerine kitap yazan tek kişi...

Yılmabaşar, 1968’de İtalya’da ve 1969’da Münih’teki uluslararası yarışmada altın madalyalar kazandı. Sanatçı, 1970 yılında AKM’nin açtığı sanat yarışmasında da birincilik ödülü almıştı. Kendisini bir Akdeniz ressamı olarak tanımlayan Yılmabaşar, bu yüzden resimlerinin renksiz olamayacağını söylüyor.

Akdeniz insanının renkli kişiliğe sahip olduğunu ve sıcak insanlar olduğunu söyleyen Yılmabaşar, resim çalışmalarının son günlerde ön plana çıkmış olmasına rağmen, seramiği bırakmayacağını da sözlerine ekliyor. Sergi pazar ve pazartesi hariç, her gün 10 - 18 saatleri arasında açık olacak.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...