08.06.2018
Künye
İletişim
08.04.2003, 01:14:32 Güncelleme : 02.10.2016, 19:41:04

Türk gençleri Milano’da ’Show’ yapıyor!

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, Uluslararası Milano Mobilya Fuarı’nda genç öğrencilerin ilginç tasarımları ile 9-14 Nisan’da...

Işık Örsel Ankara


“Proje Milano: Düşünsel Bir Tasarım Denemesi” ile Uluslararası Milano Fuarı kapsamında SaloneSatellite’ta bir sergi açan İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü böylece bu fuara katılan ilk Türk üniversitesi olma özelliğini taşıyor. Üniversite-endüstri ilişkisinin önemini vurgulayan bu projede öğrencilerin deneysel ve kavramsal çalışmalarının 1/1 ölçekli modelleri sergileniyor.

01 - Ezgi Erdoğan ‘Anne Karnı’ temasından yola çıkan Ezgi Erdoğan’ın, ‘In-Live-In’ adlı ürününün karakteristik özelliği kullanıcıya bir yaşam ünitesi etkisi vermesi ve kullanıcının tek bir oturma pozisyonuna bağlı kalmamasıdır. Ayrıca salınım yapması ve yerlerinden çıkabilen üç adet yastık ürünün konforuna katkıda bulunmaktadır.

02 - Çağrı Altınbay ‘Dönme, zıtlık ve uyum’ temalarından yola çıkan Çağrı Altınbay’ın, ‘Clopen’ adlı ürününde oturma birimleri birbirine bağlı çarklar sayesinde zıt yönlere dönebiliyor. Böylece oturan kişiler dönerek oturma yönlerini birbirlerine göre ayarlayabiliyor. Ürün kamuya açık alanlarda ve bekleme salonlarında kullanılmak üzere tasarlandı.

03 - Evrim Yalçınkaya Kurallara ve sorumluluklara gönderme yapan Evrim Yalçınkaya’nın, ‘Kavuk’ adlı ürününde bir statü sembolü olan kavuğun bir oturma elemanına dönüşmesiyle bir ironi yaratılmıştır. Üründeki kırmızı bölüme oturulduğunda arkadaki beyaz bölüm yukarı çıkıyor ve ürün bir puftan bir koltuğa dönüşüyor.

04 - Demet Bilici Demet Bilici’nin gündelik yaşamın getirdiği alışkanlıkları sorgulayan ‘Sit Down Here’ adlı ürünündeki sadelik ve düzen tüm dikkati üzerindeki yazıya çekmeye yöneliktir. ‘Sit Down Here’ (Otur Buraya) yazısı, üç farklı oturma biriminin kimliğini oluşturmaktadır. Ürünün amacı üzerinde ‘Down’ yazan birime oturulduğunda çökmesi sonucu kullanıcıya kelimeleri sorgulatmaktır.

05 - Angelina Zeynep Trupia Angelina Zeynep Trupia’nın ‘Sofa’ adlı ürünü, mütevazılık, dönüşüm ve ego kavramlarıyla açıklanıyor. Yumuşak hatları ve dairesel formu bir bütünün parçası olduğunu vurguluyor. Ürünün yere yakın bölümü mütevazılığı, yerden yüksek bölümü egoyu ve geçiş bölümü de dönüşümü anlatmaktadır. Ürünün imalatı da konsept ile doğru orantılı olarak sade ve kolaydır.

06 - İrem Bektaş ‘Ruhun bedendeki tutsaklığı’ temasından yola çıkan İrem Bektaş’ın, ‘Spiresca’ adlı ürünü, tavana asılabilen ve ek bir aydınlatma fonksiyonu olan ikili raf sistemidir. İki adet dairesel raf, şeffaf kumaşla çevrilip, ortasından neon ışık ile aydınlatılmıştır. Kullanılan ışıkla, ruhun bedenden kurtulunca Tanrısal özelliklerini yeniden kazanıp, ilahi ışıkla aydınlanması felsefesi vurgulanmıştır.

9-14 Nisan tarihleri arasındaki Uluslararası Milano Mobilya Fuarı bu sektörün en önemli uluslararası fuarlarından biri.

Üniversitenin Koleksiyon Mobilya ile işbirliğinden ortaya çıkan bu projeyi İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden Doç. Dr. Alpay Er şöyle değerlendiriyor:

“Proje-Milano bir çok açıdan başarılı bir çalışma oldu. Endüstri-üniversite işbirliği açısından Türkiye’de az bulunur bir örnek olduğunu düşünüyorum. İTÜ olarak endüstriyle işbirliği konusunda oldukça deneyimli olduğumuzu söyleyebilirim. Ancak, Koleksiyon ile Proje-Milano’da gerçekleştirdiğimiz ve İTÜ Endüstri Ürünleri Uluslararası Milano Mobilya Fuarında SaloneSatellite’e katılımı ile sonuçlanacak olan işbirliği bundan sonraki benzer çalışmalar için yeni bir standart oluşturdu.”

Öğrenciler çalışmaya Italo Calvino’nun Amerika Dersleri isimli kitabından yola çıkarak başlamışlar ve kendi yazdıkları deneme ve metinler üzerindeki tartışmalarla devam etmiş. Proje teması olarak ortaya çıkan birçok kavram oylanmış ve öne çıkan üç tema üzerine yoğumlaşılmış;

“Miskinlik1, “Üzülme Kaybettiğin Herşey Gene Sana Dönecek”, ve “Tepki”. Süren tartışma ve çalışmalar öğrencilerin “Ürünün bir ruhu var mıdır? Varsa nasıl algılarız?” soruları sonucunda “nesnenin ruhu onun algılanışındadır” şeklinde bir çerçeve çizilmiş. Daha sonraki çalışmalar bu kavramlar ve konseptler üzerinde şekillenmiş.

Koleksiyon Mobilya Tasarım Müdürü Koray Malhan öğrencilerle gerçekleştirdikleri çalışmanın düşünceyi özgür bırakmak adına önemli olduğunu belirtiyor ve şöyle diyor:

“Projenin amacı, daha ilk adımlardan itibaren, her öğrencinin düşüncelerini özgürleştirebilecek bir süreci oluşturabilmek ve önceden tasarlanmış ürün veya mobilya tanımındaki tüm bildiklerini unutmalarını sağlamak idi. Bu proje ile, "çağın fikri" ne odaklanmak istedik; günümüz insanının, istekleri, arzuları, beklentileri, rüyaları nelerdir?

Bu beklentiler geçmiş ile ne kadar farklı, ne kadar benzeşiyor? Soruları baştan, daha farklı sorarak, değişik cevaplara ulaşmayı hedefledik. En önemli adım öğrencilere hazır bir konu başlığı vermemekti. Tüm öğrenciler ile bir araya gelinerek, bir tema yaratıldı ve herkes bu sürece dahil oldu. Başlangıç aşamalarında tüm şekilsel arayışları kısıtlandı. Sadece fikirlerin konuşulduğu, tartışıldığı bir ortam kuruldu, bu sayede daha önce tasarlanmış görsel kalıplardan bağımsız hareket edilecek bir zemin oluşabildi.

Genel beklentilerin ötesinde bir yere gelindiğini görmek son derece sevindirici ve cesaret verici oldu. Bence öğrenciler de hepimizin beklentilerinin ötesinde bir performans sergiledi. Projedeki ürünlerin ortak noktaları bulunduğu gibi, çok ayrı uçlara da gidenler oldu. Yerel duyarlılıkların, çağdaş ve evrensel bir dilde ifade edilmesi tüm projeyi bir araya getiren ortak nokta oldu.”

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Koleksiyon Mobilya gerçekleştirdikleri işbirliği ile attıkları bu adımla Türkiye’deki tasarım adına bir ilke imza atıyorlar. Türkiye’deki tasarım eğitimi ve endüstrisinin tanıtılmasına önemli bir katkıda bulunuyorlar.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...