19.06.2018
Künye
İletişim
07.02.2007, 13:07:10 Güncelleme : 28.12.2016, 16:11:21

Troia Belgeseli şimdi de Berlin Uluslararası Film Festivali’nde!

Arkeolojik yapıtların izini süren konseptiyle dikkat çeken, Rıza Baloğlu’nun yönettiği “Troia” Belgeseli 57. Berlin Uluslararası Film Festivali (Berlinale) kapsamında gerçekleştirilen Avrupa Film Market’te gösteriliyor.

TÜRSAK Vakfı tarafından, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işbirliği ve Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle başlatılan ve TROİA Kazı Başkanı Manfred Korfmann’ın, “Troia üzerine yapılmış en iyi belgesel” dediği “TROİA”, 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapılan görkemli dünya prömiyerinden sonra, 8 – 18 Şubat 2007 tarihlerinde gerçekleşen 57. Berlin Uluslararası Film Festivali (Berlinale) kapsamında gerçekleştirilen Avrupa Film Market’te gösterilecek.

43. Antalya Altın Portakal’ın sunumuyla 57. Berlin Film Festivali – Avrupa Film Market’te gösterimi yapılacak Troia Belgeseli, yurtdışında ilk kez seyirciyle buluşacak. Filmin gösterimi, gösterim salonlarından, 350 kişilik Cinestar’da, 10 Şubat Cumartesi günü gerçekleşecek.

Yönetmenliğini, fotoğraf ve belgesel çalışmaları ile tanınan Rıza Baloğlu’nun yaptığı “Troia” Belgeseli, mitolojik anlatımların ötesinde, arkeolojik yapıtların izini süren konseptiyle, Troia üzerine yapılmış belgeseller arasında bir ilke imza atıyor.

Doç Dr. Rüstem Arslan’ın özel çabaları ile son derece titiz bir araştırmanın ürünü olan ve ağırlıklı yurt dışında süren dokümantasyon derleme çalışmaları yaklaşık 2 yıl süren belgeselin konseptini sinema yazarı ve gazeteci Burçak Evren çizdi.

Burçak Evren’nin Schliemann’ı oynayarak aynı zamanda ilk kez rol aldığı bir film olan, Troia’nın senaryosunda ise Evren’le birlikte Sevinç Baloğlu’nun imzası var.

Görüntü yönetmenliğini Uğur İçbak ve Ertunç Şenkay, yurt dışı çekimlerini ise Doğan Sarıgüzel’in gerçekleştirdiği belgesel, başka “ilkleri” de içermesiyle dikkat çekiyor: Müziklerini uluslararası üne sahip ney ustası Mercan Dede’nin yaptığı ve rol aldığı ilk film olan Troia Belgeseli, Berlin Müzelerinin depolarında bulunan TROİA eserlerini de belgeleyen ilk yapım olma özelliğini taşıyor. Troia eserlerinin yurt dışına çıkarılması serüvenin baş aktörü olan Henrich Schliemann’ın mektuplarını da ilk kez gün ışığına çıkaran belgesel, Troia kentinin Anadolu kökenli bir kent olduğunun kanıtlarını da kamuoyu ile paylaşan ilk Troia belgeseli niteliğinde.

Tiyatro sanatçısı Tilbe Saran’ın anlatımlarını üstlendiği ve dünyadan 25’i aşkın arkeologun bir araya gelerek “buluntuların çıkarıldığı yerde sergilenmesi üzerine yeni bir tartışma” başlattığı TROİA BELGESELİ, geçen yıl 16-23 Eylül 2006 tarihleri arasında yapılan 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali bünyesinde lanse edilmiş ve sadece Homeros’un TROİA efsanesi değil, aynı zamanda Anadolu’nun TROİA’sı da gözler önüne serilmişti.
Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...