19.06.2018
Künye
İletişim
02.04.2003, 11:19:41 Güncelleme : 19.09.2016, 17:31:19

Sultan 2. Mustafa’nın fermanı 30 milyardan satışa çıkıyor!

Antik AŞ’nin pazar günü düzenlenecek müzayedesinde, hattat Yakut İbn–Abdü’l Musta’sımi’nin yazdığı H. 642 (M 1232) tarihli Kur’an–ı Kerim’in 100 milyar liradan satışa sunulacak.

Aralarında hattat Yakut İbn–Abdü’l Musta’sımi’nin yazdığı H. 642 (M 1232) tarihli Kur’an–ı Kerim’in de bulunduğu birçok İslâm eseri, 6 Nisan Pazar günü The Ritz Carlton otelinde düzenlenecek müzayede ile ilk defa satışa sunulacak.

Antik AŞ tarafından özel koleksiyonlardan derlenen 300 adet eserin satışa sunulacağı müzayedede hatlar, fermanlar, hilye–i şerifler, hattat takımları, Osmanlı dönemine ait gümüşler, porselenler, tophaneler, Türk ve oryantalist ressamlara ait tablolar bulunuyor.

Müzayedede satışa sunulacak gözde eserlerden Sultan II. Mustafa’nın fermanı, 30 milyar açılış bedeline sahip. Müzayedenin en önemli parçalarından biri, Yakut lbn–Abdü’l Musta’sımi’nin yazdığı Kur’an–ı Kerim’in müzayede açılış bedeli ise 100 milyar lira.

Yine tezhip sanatının en iyi örneklerinden oluşan 25 adet elyazması Kur’an–ı Kerim de dikkat çekici. Ünlü ressam Fikret Mualla’nın doğumun l00. yılı sebebiyle satışa sunulan tablo koleksiyonunda, ressamın en önemli çalışmalarından örnekler bulunuyor.

Hikmet Onat’ın İstanbul Peyzajı ve İbrahim Safi’nin Zeki Müren tablosundan başka Hamit Görele, Necdet Kalay, Pertev Boyar ve Abidin Dino gibi ünlü Türk ressamlarının tabloları da yeni sahiplerini bulacak eserler arasında. Koleksiyoncuları heyecanlandıran diğer eserler arasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün mektup ve evrak–ı şahanesi bulunuyor.

Müzayedeyi yönetecek olan Turgay Artam, antika ve tabloların içinde bulunduğumuz satış atmosferinden etkilenmediğini, aksine koleksiyoncular için bir fırsat niteliği taşıdığını belirtiyor, Rockefeller koleksiyonu da dahil olmak üzere büyük koleksiyonların savaş sırasında oluşturulduğuna dikkat çeken Artam, sanat eserlerinin taşıdığı global değerlerin savaşlardan neredeyse hiç etkilenmediğini belirtti.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...