25.06.2018
Künye
İletişim
25.03.2003, 11:19:41 Güncelleme : 19.09.2016, 19:02:05

Selin Damar’ın Gümüş ve Grafik İşleri Sergisi ’Parçalar’ Atölye Örümcek’te açıldı

Damar tasarımlarında deri ile gümüşün mükemmel uyumunu arıyor.

Işık Örsel

Gümüşün parıltısı, grafik ve müzik eşliğinde Selin Damar’ın “Parçalar” adını verdiği sergisinde…

Selin Damar uzun seneler 'gümüşe' olan yakınlığını Atölye Örümcek'te 'Takı Tasarımı ve Yapımı' konulu atölye çalışmalarına katılarak daha ileri bir düzeye getirdi. Atölye çalışmaları ardından, kurduğu küçük atölyesinde takı tasarımı çalışmalarını sürdürüyor.

Daha çok geometrik şekillerden yola çıkarak çalışmalar yapan Selin Damar, gümüş işlerinde deri ağırlıklı tasarımlar yapıyor. Doğal taşlarla tasarladığı yüzükler de çalışmalarının arasında yer alıyor.

Asıl mesleği web proje yönetmenliği olan Selin Damar, üzerinde ağırlıklı olarak çalıştığı 'kilim' projesinin etkisiyle çoğu zaman kilim ve tekstil desenlerini tasarimlarina yansıtıyor. Yaptığı işlerin bir çoğu tek bir parca değil birden fazla parçadan oluşması sanatçının tasarımlarındaki önemli karakteristik özelliklerinden.

Atölye Örümcek'te atölye kapsamında 2 kişisel sergiye katılan Selin Damar, 26 Mart - 12 Nisan tarihleri arasında Atölye Örumcek'te 'Parçalar' adını verdiği ‘Gümüş ve Grafik İşleri’ Damar’ın ilk kişisel sergisi.

‘Parçalar’ Selin Damar’in bir süredir tasarladığı gümüş işlerinin genel teması. Çeşitli parçalardan oluşan ‘işler’ bir bütüne dönüşerek ‘takı’ haline gelmiş. Ayrica sergide yer alan her grafik çalışmasının müzik parçaları üzerine kurulmasıyla da ‘Parçalar’ teması kendi içinde tekrarlamış oluyor.

Genel olarak geometrik şekillerden etkilenen sanatçı, gümüş islerinde deri ağırlıklı tasarımlar yapıyor. Gümüş ile derinin ‘mükemmel’ bir uyum sağladığını düşünen Damar, sergisinde bilezik ve kolyelerde ağırlıklı olarak gümüş ve deri kullandığı tasarımlarını sergileyecek. Doğal taşlarla tasarladığı yüzükler de ‘Parçalar’ın arasında yer alacak.

Grafik tasarımlarını sergiye katmaktaki amacı sergiyi renklendirmek, siyah, beyaz ve gri tonlarını dengelemek olan Selin Damar, ‘Parçalar’ı tasarlama sürecinde etrafindaki sekilleri, unsurları ve en önemlisi müziği işin içine katmak istemiş. Grafik işlerinin her birinde tema olarak isledigi müzik parçaları, sanatçının sergiye hazırlık sürecindeki en önemli esin kaynakları aynı zamanda.

 

Yer: Atölye Örumcek
Hacı Emin Efendi Sok. No: 2/1-1 Teşvikiye - İstanbul
Tel: 0 (212) 241 35 58
www.silverworkz.com

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...