08.06.2018
Künye
İletişim
20.02.2017, 21:44:51

Samuel Beckett’in ’’Oyun’’u Şahika Tekand yönetiminde yeniden sahnede!

Studio Oyuncuları Samuel Beckett’in ’’Oyun’’unu Şahika Tekand yönetiminde 23 Şubat itibarıyla her Perşembe ve Cuma akşamı kendi mekanında sahneliyor.Dünya tiyatrosunun önde gelen topluluklarından Studio Oyuncuları, kuruluşunun 29. yılında birkez daha Samuel Beckett’in “OYUN”unu Şahika Tekand yönetiminde yeniden sahneliyor.

20. yüzyılın en önemli ve etkili yazarlarından, modern hayata ve insana dair trajikomik bakış açısını kara mizahla dile getiren, eserlerinde sade ve yalın bir dünya yaratan, eserlerinden bazılarını İngilizce bazılarını ise Fransızca olarak yazan Samuel Beckett’in kısa oyunlarından ‘OYUN’, iki kadın ve bir erkeğin sıkışıp kaldıkları soyut bir mekan ve durumda yine soyut bir ışığın üstlerinde dolaşmasıyla, hızla konuşarak, konusu geçmişte yaşanmış bir aşk üçgeni olan sıradan öykülerini anlatmaya zorlandığı, tekrarlarla gelişen bir oyundur…

Şahika Tekand’ın 1994-95-98 tiyatro sezonlarında STUDIO OYUNCULARI’nda ve 2012‘de İstanbul Şehir Tiyatroları’nda yönettiği ve her seferinde baska bir anlatimla sahnelediği ‘OYUN’, bu kez yeni bir sahneleme ve yeniden STUDIO OYUNCULARI’nın güçlü kadrosu ile seyirci karşısına geliyor.

Tekand’in yeniden düzenleyerek daha önceki sahnelenişlerinden bambaşka bir anlatıma kavuşturduğu, artistik olarak büyük titizlik, kesinlik ve beceri gerektiren, dekorun adeta bir müzik aletine, konuşma örgüsünün bir besteye, ışığın da adeta bir orkestra şefine dönüştüğü bir oyun alanı içinde oynanan ‘OYUN’, oyuncuların gerçek risklerle mücadele ederek, bütün yeteneklerini ortaya koydukları, gerilimli ve eğlenceli bir seyir süreci yaratıyor.

Topluluk ayrıca, yine Şahika Tekand tarafından yönetilen, Samuel Beckett’in ünlü oyunu “Godot’yu Beklerken”i Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde seyirci ile buluşturmayı sürdürüyor. 20. İstanbul Tiyatro Festivali’nin açılış ve kapanış oyunu olarak ilk kez Mayıs 2016’da İstanbul’da seyirci karşısına gelen ve Hürriyet Gazetesi’nin ‘2016’nın En İyi Tiyatro Oyunu’ olarak seçtiği bu oyun da hem yurtdışı hem de yurtiçi gösterilerinde büyük ilgi görmeye devam ediyor.OYUN | STUDIO OYUNCULARI

Yazarı: Samuel Beckett

Yöneten: Şahika Tekand

Sahne Tasarımı: Esat Tekand

Sahne Tasarımı Uygulama : Nesli Kayalı

Işık Tasarımı: Şahika Tekand

Efekt Tasarımı: Nilgün Kurtar

Kostüm Tasarımı: Şahika Tekand

Çeviri: Levent Mollamustafaoğlu

Oyun Süresi: Tek perde/ yaklaşık 60 dk.

Oyuncular: (alfabetik sırayla) Burcu Afşin, Huriye Aliefendioğlu, Ayşegül Cengiz Akman, Cansın Asarlı, Melis Avçil, Barış Bahçeci, Sıla Erkan, Mehmet Bahattin Genç, Burcu Ger, Ozan Gözel, İlknur Güneş, Nagihan Gürkan, Verda Habif, Betül İngin, Selen Kartay, Nesli Kayalı, Nazlı Deniz Korkmaz, Sema Mağara, Mehmet Okuroğlu, Özgür Özcan, Can Özmen, Tulu Ülgen, Onur Yar, Esra Yıldırım, Berivan Yurtsevener.

Işık Masası Oyuncuları(alfabetik sırayla): Damla Ahkemoğlu, Nilgün Kurtar.

Yönetmen Yardımcıları(alfabetik sırayla): Damla Ahkemoğlu, Verda Habif, Nagihan Gürkan, Selen Kartay, Nilgün Kurtar, Mehmet Okuroğlu.

23 ŞUBAT İTİBARİYLE HER PERŞEMBE CUMA 21.00’DE

Oyun 21.00’de başlar, yaklaşık 1 saat sürer ve tek perdeliktir.

Bilet fiyatları: Tam 50 TL, indirimli 30 TL

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...