14.06.2018
Künye
İletişim
11.09.2003, 11:19:41 Güncelleme : 05.09.2016, 22:38:15

Sabancı’nın müdürü artık...

Müzecilik konusunda uluslararası düzeydeki isimlerimizden, Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürü Nazan Ölçer, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Müdürlüğü görevine getirildi.

Uzun yıllar ülkemizde müzecilik alanında başarılı çalışmalara imza atan Nazan Ölçer, biri İtalya Cumhurbaşkanı, diğeri ise Fransa Kültür Bakanı tarafından olmak üzere iki Şövalyelik Nişanı, Federal Almanya Cumhurbaşkanı tarafından verilen “1. Derece Liyakat Nişanı” ve Polonya Cumhurbaşkanı tarafından verilen “Beyaz Kartal Nişanı” sahibi. Nazan Ölçer müze müdürlüğünün yanı sıra Sabancı Üniversitesi’nde de sanat tarihi alanında ders verecek.

Nazan Ölçer, müze müdürlüğünün yanı sıra Sabancı Üniversitesi’nde başta Sanat Tarihi olmak üzere dersler vererek, üniversitenin ders programına ve araştırma alanlarına Sakıp Sabancı Müzesi’nden, Müze’nin gelişimine de üniversiteden katkı sağlamayı amaçlıyor.

Uzun yıllar Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürlüğü’nü yürüten Nazan Ölçer, 1962-1969 yılları arasında Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde İlkçağ Tarihi, Yakın Doğu Tarihi ve Kültürleri ve Etnoloji üzerine üniversite ve uzmanlık eğitimi aldı. Üniversite öğrenimi sırasında Münih Üniversitesi Etnoloji Bölümü koleksiyonlarında başladığı müzecilik çalışmalarını, öğrenim sonrası Münih ve Viyana Etnoloji Müzeleri ile Berlin İslam Sanatı Müzesi’nde sürdürdü.

1974-1980 yılları arasında Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde sosyal ve kültürel değişimi kapsayan saha çalışması ve araştırmalar; kazı temsilcilikleri; Türkiye, Avusturya ve Alman Bilimsel Film Arşivleri için geleneksel el sanatlarını belgeleyen film çalışmalarını yürüttü.

1972 yılında Türk ve İslam Eserleri Müzesi Halı ve Kilim Seksiyon Şefi olarak göreve başlayan Ölçer, 1974 yılında müze içinde ayrı bir bölüm olarak Etnografya Seksiyonu’nu kurdu. 1978 yılında Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürlüğü’ne getirilen Nazan Ölçer, 1981 yılında, müze içinde Türkiye’nin tek Halı ve Tekstil Restorasyon Laboratuarı’nı kurdu. Ölçer müzeye, ilk kez bir Türk Müzesi’ne verilen “Avrupa Konseyi Yılın Müzesi” Ödülü’nü kazandırdı.


Ulusal ve Uluslararası ödülleri

Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM), Mimarlık ve Müze Teknikleri Komitesi (ICAMT) ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Kültür Komitesi üyesi olan Ölçer, 1989 yılında Kültür Bakanlığı Ödülü’ne, 1991 yılında Fransa Kültür Bakanlığı tarafından Sanat ve Edebiyat dalında Şövalyelik Nişanı’na, 1994 yılında Federal Almanya Cumhurbaşkanı tarafından “1. Derece Liyakat Nişanı”na, Polonya Cumhurbaşkanı tarafından “Beyaz Kartal Nişanı”na, 1996 yılında İtalya Cumhurbaşkanı tarafından “Şövalyelik Nişanı”na layık görüldü.

Geleneksel sanatlar, kültür değişimleri, Türk sanatının değişik dalları ve müzecilik konuları üzerine çeşitli dillerde yayınları bulunan Ölçer, yurtiçi ve dışında birçok önemli serginin organizasyonunda yer aldı. Nazan Ölçer birçok önemli sergiyi de Türkiye’ye getirdi.


Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi

Haziran 2002’de kapılarını açan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, kamuya açık ve eğitim programlarına ağırlık veren bir müze olarak faaliyet gösteriyor.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde, Türkiye ve yurtdışından konularında uzman sanat tarihçisi, akademisyenler, müze müdürleri, yazın ve düşün adamlarından oluşan bir Danışma Kurulu görev yapıyor.

Çağdaş müzeciliği tüm gereklerini yerine getirerek dünya müzeleri arasına girmeyi hedefleyen Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin ziyaretçi profili 7’den 70’e toplumun her kesimine uzanıyor. Çocuklar, yaşlılar, bedensel engelliler için en uygun ziyaret planlarının uygulandığı Müze’de, her sergi salonuna rampa ve asansörlerle ulaşmak mümkün.


Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...