05.06.2018
Künye
İletişim
29.07.2017, 14:42:00

Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...

15. Uluslararası Bodrum Bale Festivali Mikis Theodorakis’in tanınmış eseri ’Zorba’ ile başladı.RODOS ŞOVALYELERİNİN  KALESİNDE TEODORAKİS "ZORBA"SI...

NİLGÜN TARKAN


Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından 2 gece üstüste sergilenen bale, özellikle  ikinci gece görsel bir şölen havasında  sonlandı.

Bodrum Kalesi'nin Kuzey Hendeği'ndeki gösteri  alanını dolduran yaklaşık 1500 seyirci, gösterinin son "sirtaki"sini  coşkuyla ayakta alkışladı. Sanatçıların son sahneyi tekrarlaması coşkuyu artırdı, coşku artınca tekrarlar da arttı.  Sonuçta ünlü yunan dansı "sirtaki"yi de  içeren son sahneler,  bol alkış ve "bravo" sesleri arasında sanatçılarca 4-5  kez yinelendi.

Mikis Theodorakisin 1946 yılında yazdığı "Zorba the Greek", yıllar önce filme alınmış, Antony Quinn'in oyunuyla ve ünlü Sirtaki dansıyla hafızalara kazınmıştı.

Bodrum'daki "Zorba",  Theodorakis müzikleri üzerine Lorca Massine koreografıyla sahnelendi.  İki perdeden oluşan ve yaklaşık 2 saat süren gösteride  30 sanatçı yeraldı.

Koreograf Lorca Massine "Zorba"yı tanımlarken şu ifadeleri kullanıyor: "Zorba karakteri, batının mantığının tam aksine,  güneşle körüklenmiş ve rüzgar kadar özgür, sıcak Akdeniz düşünce yapısının bir temsilcisidir."

24 Temmuzda başlayan 15. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 12 Ağutosa kadar sürecek.  Festival süresince Küba danslarını içeren "Kuba Vibra", Lizst Alfonso Dans Küba tarafından sergilecek. Ardından,  Çaykovsky'nin tanınmış eseri "Uyuyan Güzel", İstanbul  Devlet Opera ve Balesi tarafından seyirciyle buluşturulacak. Sonra Astana Balesi'nden "Gaya-Tango Ateşi" , daha sonra ise  Svetlana  Zakharova Solo Project topluluğunun sergileyeceği  "Francesca da Rimini/The Rain Before it Falls/Strokes Through the Tail"üçlemesi  programda yeralacak.

Festival, Los Vivancos'un "Born to Dance" eseri ile sonlanacak. Böylece Bodrum'daki dans severler bu yıl sirtakiden tangoya, flamenko'dan cha cha'ya, mazurkaya kadar geniş bir yelpazede doyasıya dans izleme fırsatı bulacaklar.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...