18.06.2018
Künye
İletişim
20.12.2002, 01:14:32 Güncelleme : 03.10.2016, 20:18:54

Portakal’da 2002 Kış Müzayedesi: İncirli ve Ayvalı Natürmort’u Hakan Uzan aldı...

Portakal Sanat ve Kültürevi tarafından 22 Aralık 2002 Pazar günü düzenlenen 2002 Kış Müzayedesi’nde, Ahmet Karahisari’nin 1531’de yaptığı, deri cildi altın şems motiflerle bezeli Dua Mecmuası (Evrad-i Şerife) 70 milyardan açık artırmaya sunuldu ve 250 mil

Klasik ve çağdaş Türk resminin en ünlü ustalarına ait benzersiz tablolar da yoğun ilgi gördü ve kapışıldı.

Conrad Otel'de, Raffi Portakal'ın yönetiminde düzenlenen müzayedede toplam 287 tablo, hat, gümüş ve tombak eser satışa sunuldu.

İşadamı Turgay Ciner, Sakıp Sabancı'nın eşi Türkan Sabancı, Turgut Yılmaz ve eşi Claudia Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin katıldığı müzayedede, Ahmet Karahisari'nin 1531'de yaptığı, deri cildi altın şems motiflerle bezeli Dua Mecmuası (Evrad-i Şerife) 70 milyardan açık artırmaya sunuldu, 250 milyara alıcı buldu.

Müzayedede Namık İsmail'in ‘Ulu Cami’ adlı yağlıboya eseri 140 milyar, İbrahim Çallı'nın ‘Manolyalar’ adlı yağlı boya çalışması 100 milyar gibi fiyatlarla satıldı.

Müzayedenin en çok ilgi görmesi beklenen ve 150 milyar lira muammen bedelle satışa çıkartılan eseri Şeker Ahmed Paşa'nın ‘İncirli ve Ayvalı Natürmort’u 230 milyar liraya satılırken, Türk hat sanatında çok önemli bir yere sahip ve son derece ender rastlanan Ahmed Karahisari'ye (15-16 yy) ait Kıt'a ve Dua (Evrad'ı Şerife) Mecmuası daha çok ilgi gördü ve 70 milyar lira fiyatla açık artırmaya çıkarıldı ama 250 milyara satıldı.

Şeker Ahmet Paşa'nın İncirli ve Ayvalı Natürmort'unu, Genç Parti'nin kurucusu Cem Uzan'ın ağabeyi Hakan Uzan'ın aldığı öğrenildi. Müzayedede Namık İsmail, Hoca Ali Rıza, Sami Yetik, İbrahim Çallı, Hikmet Onat, Vecihi Bereketoğlu, Şefik Bursalı, Şeref Akdik, Ali Çelebi, Fikret Mualla, Cihat Burak, Orhan Peker ve Avni Arbaş gibi Türk resminin önemli ustalarına ait tablolar satıldı.

Türk hat sanatının en büyük ustaları Şeyh Hamdullah (15-16 yy), Hafız Osman (17 yy), Ramazan Bin İsmail (17 yy) ve Bakkal Arif'e (19 yy.) ait Kuran, Delail-i Hayrat, Hilyei-i Şerif ve levhalarla Kanuni Sultan Süleyman, Sultan I. Mahmud ve Sultan II. Mahmud tuğralı fermanlar da 2002 Kış Müzayedesi'nde satışa çıkarılan eserler arasındaydı.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...