19.09.2018
Künye
İletişim
09.02.2003, 13:07:10 Güncelleme : 08.12.2016, 22:58:44

Oscar Ödülleri için ‘Chicago’ ve ‘The Hours’ çekişiyor!

Sinema dünyası nefesini tutmuş bugün açıklanacak aday listesini bekliyor. Bu yıl 75.si verilecek ödüller 23 Mart gecesi muhteşem bir törenle sahiplerini bulacak.

Oscar ödülleri için bu yıl yarış birbirine oldukça yakın adaylar arasında, başabaş bir çekişme ile sürüyor. Vizyona girmelerinin üzerinden fazlaca zaman geçmeyen ve çeşitli ödüllerle Oscar umutlarını artıran ‘Chicago’ ve ‘The Hours’un ‘En İyi Film’ kategorisinde Oscar adayı olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 

Oscar Ödülleri’ni veren Akademi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences), 1930’lardan bu yana PriceWaterhouseCoopers (PwC) ile çalışıyor. PwC ekibi çok farklı sonuçların gelmediğini, genel olarak oy kullananların aynı fikirde birleştiğini gözlemlemişler. Ancak bazı oy pusulaları, oyları sayanlara sıkıntılı anlar yaşatabiliyormuş.

Akademinin bir diğer önem verdiği özellik gizlilik. Oscar adaylarının listesi bir gece önce Akademi’ye geliyor. Hemen tüm iletişim araçları kapatılıyor ve kapılar kilitleniyor.

‘Academy of Motion Picture Arts and Sciences’ tarafından yürütülen organizasyonda oylar hâlâ elle sayılıyor. Aday listesi basına açıklanıncaya kadar hiç kimse binayı terk edemiyor.

 

Adayların belirlenmesi sürecinde sekiz kişi çalışıyor. Oylar, ‘arcane’ denilen, Fransız ve İrlandalılar tarafından kullanılan bir sisteme göre sayılıyor. Bir adayın tüm kategorilerde hakim olmasını önlemek amacıyla uygulanan sistemde, oy kullanacak kişiler bir kategori için beş adayı tercih sırasına göre yazıyorlar.


Yeni adaylar da var

Hollywood’un başlıca stüdyoları Oscar yarışına dahil olacak üç yeni filmi geçtiğimiz Cuma günü ülke çapında gösterime soktu. Komedi türündeki ‘Shanghai Knights’ ve ‘How to Lose a Guy in 10 Days’ ile romantik komedi ‘Deliver Us from Eva’nın alacağı tepkiler henüz bilinmiyor ancak sinema dünyasını 11 şubat Salı günü açıklanacak adayların heyecanı sardı.

Bu yılın en sıradışı dramaları olarak anılan ve eleştirmenlerin gönlünü fethetmeyi başaran ‘Adaptation’ ile ‘About Schmidt’in de bu yarışta hayli avantajlı bir konumda olduklarını söylemekte fayda var. Nitekim bu iki filmin sadece eleştirmenleri değil, tüm sinema dünyasını ve izleyicileri de benzer bir etki altına aldığı söyleniyor.

‘Gangs of New York’ beklentileri karşılamayı başararak birçok ödül aldı. Ancak bu başarıda sinema dünyasının en sevdiği yönetmenlerden Martin Scorsese’nin imzasının büyük katkısı var. Zaten filmin aldığı ödüllerin çoğu da ‘En İyi Yönetmen’ kategorisinde.

‘Yüzüklerin Efendisi: İki Kule’ ise Altın Küre başarısıyla yaşadığı şatafatlı günlerin ardından biraz gündemden düştü. Yine de ilk filmde gelen Oscar başarısı ikincisi için de beklenebilir. Akademi, geçtiğimiz yıla dek burun kıvırdığı fantastik türe karşı olan önyargısını atmış durumda.

Film eksperlerinin bu yarışta pek şans tanımadığı yapımlarsa, bir soykırım filmi olan Roman Polanski imzalı ‘The Pianist’ ile İspanyol yönetmen Pedro Almodovar imzalı ‘Talk to Her’.

Oscar yarışında başabaş mücadele eden bu filmler gişede de ‘Shangai Knights’ ve ‘How to Lose a Guy’ ile sert bir düelloya girebilir. Shangai Knigts 2700 diğeri ise 2900 salonda gösteriliyor üstelik arkalarına stüdyolarının tüm güçlerini seferber ederek sağladığı promosyon desteğini alarak.

Romantik komedi türündeki ‘Deliver Us from Eva-Bizi Eva’dan Kurtar’ ise 1100 salonda gösterime giren sempatik bir film. Filmin başrollerini rapçi aktör LL Cool J ile geçtiğimiz yıl umut veren genç aktrisler listesine girmeyi başaran siyahi aktris Gabrielle Union paylaşıyor. Film, kardeşlerine karşı oldukça korumacı bir tavır takınan ve kötümser bir bakış açısı olan Eva’nın hayatına giren ve onun buzlarını çözen Ray ile ilişkisini konu alıyor.

Goldie Hawn’ın güzel kızı Kate Hudson ile Matthew McConaughey’in başrollerini paylaştığı ‘How To Lose a Guy’ ise cinsiyet çatışmasını işleyen eğlenceli bir yapım. Filmde tatlı dilli bir erkek ile çekici bir kadın ’10 günde karşı cinsi nasıl etkilenir’in dersini veriyor.

‘Shanghai Knights’ ise 2002’nin başarılı filmi ‘Shangai Noon’un ardından dövüş sanatları uzmanı Jackie Chan ile komedi filmlerinin sevilen aktörü Owen Wilson’ı yeniden biraraya getiriyor. Müthiş bir kareografi, bolca karmaşa ve eğlenceli dakikalar Akademi üyelerinin gönlünü çeler mi bilinmez ama filmin gişede başarılı olacağı kesin.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...