08.06.2018
Künye
İletişim
11.01.2003, 11:19:41 Güncelleme : 23.09.2016, 22:13:46

Muğla’da bulundu Berlin’de sergileniyor...

Muğla Beşparmak dağlarında, Anneliese Peschlow başkanlığında kazı çalışmaları yapan Alman arkeoloji ekibi tarafından ortaya çıkartılan kaya resimlerini gösteren fotoğraf sergisi Berlin’de açıldı.

Aydın ve Muğla il sınırları içerisinde yer alan Beşparmak dağlarında bulunan kaya resimleri Berlin'de sergileniyor. Anneliese Peschlow başkanlığında kazı çalışmaları yapan Alman arkeoloji ekibi tarafından 20 yılda ortaya çıkartılan kaya resimlerini gösteren fotoğraflardan oluşan sergi Türkevi'nde açıldı.

Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Aydın Durusoy, antik çağlarda yapılan kaya resimlerinin, Hititlerin Ege bölgesine gelişlerinin ve yerleşmelerinin bir ispatı olduğunu belirtti. Durusoy, 'Bu değerli eserler, Anadolu’nun, çeşitli medeniyetlerin beşiği olduğunun ispatıdır. Bu, Anadolu’nun zengin tarihi geçmişini ortaya koyan bir sergidir' dedi.

Alman Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Walter Trillmich de böyle bir serginin Berlin’deki Türkevi’nde açılmasının önemine değinerek, 'Bu tür sergiler, geçmişten bu yana ne kadar çok ortak ilişkilerimiz olduğunu göstermektedir' dedi. Kaya resimlerinin ortaya çıkartılmasında Türk tarafının işbirliğinin çok önemli rol oynadığını vurgulayan Trillmich, 'Bu tür sergilerin Türkiye’nin Avrupa ile olan ilişkilerine ve AB üyeliğine katkı sağlamasını diliyorum' diye konuştu.

Serginin açılışına, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Osman Korutürk ve eşi ile çok sayıda Alman ve Türk ziyaretçi katıldı. Sergi 4 Şubat’a kadar açık kalacak.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...