08.06.2018
Künye
İletişim
14.07.2003, 11:19:41 Güncelleme : 11.09.2016, 02:00:53

Mimar Ahmet Öztürk, Cervantes Enstitüsü’nde Gaudi’yi anlatacak...

Modern mimarinin öncülerinden Antoni Gaudi’nin eserleri, resim, heykel, iç mimari gibi birçok dalda sanatçıları etkiledi.

Cervantes Enstitüsü’nde 18 Temmuz Cuma akşamı saat 20:00’de Mimar Ahmet Öztürk’ün sunacağı ünlü İspanyol Mimar Gaudi ile ilgili bir konferans ve CD tanıtımı yer alacak.

İspanyol Mimar Antoni Gaudi’nin 150’inci doğum yıldönümü olan 2002 tüm dünyada Gaudi yılı olarak kutlanmıştı. Bu uluslararası etkinlikler çerçevesinde Öztürk, Gaudi hakkında vereceği konferansta Gaudi’yi anlatacak, ardından mültivizyon tekniği ile Angelis’in “Le Calypso des Animaux” müziği eşliğinde Gaudi CD’sinin tanıtımını yapacak.

İspanyolca dili ile İspanyol ve Latin Amerika kültürünü tanıtmayı amaçlayan Cervantes Enstitüsü daha önce Bursa ve Ankara’da Gaudi’nin eserleri üzerine odaklanan fotoğraf sergileri açmıştı.

Gaudi kimdir?

Modern mimarinin en önemli temsilcilerinden olan Antoni Gaudi (1852-1926) eğitim ve profesyonel yaşamının büyük kısmını, o dönemde ticari ve sanayi devrimi geçirmekte olan ve Katalan kültürüyle özdeşleşmenin doruğa çıktığı Barcelona’da sürdürdü. Gaudi’nin eserleri sadece mimari açıdan değil, plastik sanatlar, resim, heykel, iç mimari gibi birçok dalda kendinden sonra gelen sanatçıları etkiledi.

Barcelona’da yaşayan zenginlerin siparişleri üzerine kendilerine evler yapan Gaudi’nin eğri ve kıvrımlı duvarları ile çöllerdeki kum tepelerini andıran La Pedrera adlı binası ile sanayici Eusebio Guell için tasarımını yaptığı Guell Park bugün “Dünya Mirası” kategorisinde yer alıyor. 1883 yılından ölümüne kadar emek verdiği, ancak halen tamamlanmamış olan La Sagrada Famiglia (Kutsal Aile) katedrali ise Barcelona’nın sembolü haline geldi.

Geliştirdiği kıvrımlı, neredeyse gerçeküstü stil nedeniyle Gaudi İspanyol Art Nouveau hareketinin önderi olarak anılıyor ancak birçok eleştirmen, sanatçının eserleri Art Nouveau kategorisine girse bile, tamamen kendine özgü bir stil yarattığında birleşiyor.
Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...