19.09.2018
Künye
İletişim
28.01.2008, 11:19:41 Güncelleme : 02.05.2016, 11:12:57

Meliha Coşkun’un ’GELENEKTEN GELECEĞE – ÇİNTEMANİ’ seramik sergisi ART GALLERY’de

Çintemani, Uygurlar’dan beri kullanılmış, değişik kültürlerde ve dinlerde farklı anlamlar ifade eden bir motif olarak günümüze kadar uzanan bir sanat. Meliha Coşkun’un ilk kişisel sergisi ’Gelenekten Geleceğe - Çintemani’ 24 Ocak’ta açılıyor.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Ana Sanat Dalı öğretim görevlisi olan seramik sanatçısı Meliha Coşkun’un ilk kişisel sergisi GELENEKTEN GELECEĞE – ÇİNTEMANİ 24 Ocak Cuma günü 18.00’de ART GALLERY’de açılıyor. Sergi 24 şubat 2008 tarihine kadar gezilebilecek.

Kültür ve gelenek, dışa vuran simgeler halinde sürekliliğini korurken, çağımızda tasarımı ve sanatı doğrudan etkileyen unsurlardan biri olmuştur. Çintemani Uygurlardan beri kullanılmış, değişik kültürlerde dinlerde farklı anlamlar ifade eden bir motif olma özelliğini kazanmıştır.

Çintemani, çintamani, benek, pars beneği, üç top ve Farsça’daki pelenk isimleriyle tanınır. Yanyana uzanan iki dalgalı şekil bize, kaplan ve pars postunu hatırlatır (şimşek, bulut, dudak gibi değişik isimlerle de karşımıza çıkar). Uygurlar (8. ve 9. yüzyıl)’ın günümüze değin gelebilen eseri miras olarak bırakmışlardır.


Meliha Coşkun sanatını şöyle anlatıyor:

“Başlangıçta kişisel olarak Çintemani’yi yorumlarken soyut düşüncelerimin beni hangi noktaya götüreceğini merak ediyordum. Gelişimim sürecinde beni en çok zorlayan unsurlardan biri geleneksel olanı biçim, malzeme ve teknik olarak günümüze nasıl dönüştereceğimdi. Çini tabak, vazolarda ve dokumalarda yüzeysel olarak kullanılan Çintemani motifi, işlerimde gelenekten geleceğe üç boyutlu bir heykele dönüşerek insana ve kendime dair bakışımı özetler”


Meliha Coşkun Seramik Sergisi 24 Ocak- 24 Şubat 2008/ ART GALLERY

Adres: Bebek Arnavutköy Caddesi (Eski 1. Cad.) No: 75 Arnavutköy – Beşiktaş / İSTANBUL
Tel: 0212 257 06 67
Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...