08.06.2018
Künye
İletişim
13.04.2007, 13:07:10 Güncelleme : 28.12.2016, 16:14:14

Koruma Kurulu vadiyi SİT alanı ilan etti!

AKM’nin ve Harbiye Muhsin Tiyatrosu’nun yıkılması ve yeni binalar yapılması için bakanların çabalarının arkasından IMF’nin ve Dünya Bankası’nın 2009 İstanbul toplantısı için kongre vadisi projesi çıktı.

Jülide Karahan

İŞTE BU KONUDA ZAMAN GAZETESİ'NDE YAYINLANAN BİR HABER, GİZLİ PLANLARI AÇIĞA ÇIKARDI. İŞTE O HABER:


Kongre Vadisi tehlikede, Harbiye'ye çivi çakılamayacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin kongre turizmi açısından önemli bir projeye hazırlanırken, çarşamba günü gelen bir karar, bütün hazırlıkları sekteye uğrattı.

Projeye göre Harbiye büyük bir kongre vadisine dönüştürülerek, bölgede modern kongre ve kültür merkezleri inşa edilecekti. Proje, Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Açık Hava Tiyatrosu gibi kurumları etkileyeceği için başta tiyatrocular olmak üzere sanat dünyasının tepkisiyle karşılaştı. Belediye, tiyatroculara yeni bir merkez gösterirken, anlaşma noktasına gelindi. Ancak İstanbul 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, aldığı ani bir kararla tartışmalara yeni bir boyut getirdi. Kurul, Harbiye'yi tarihsel ve kentsel sit alanı ilan etti. Taşkışla Divan Pastanesi'nden başlayarak Hilton Oteli, TRT binası, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Lütfi Kırdar Kongre Sarayı ve Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nu içine alan bölgede yıkım ya da yeni bir yapılaşma gerçekleştirilemeyecek. Karar, Divan Pastanesi'nden Dolmabahçe Küçük Çiftlik Parkı'na kadar çok geniş bir alanı kapsıyor.
İstanbul 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mete Tapan, 1938'de yapılmış plandaki hatlara göre Harbiye bölgesindeki binaların zaten tescilli olduğunu söyledi. Tapan "Bu bölgeye yeni binalar yapılamaz. Hilton ve çevresi olarak anılan bölgeyi tarihsel ve kentsel sit alanı ilan ettik. Müsvetteleri imzaladık. Bakanlığa gönderdik. Onaylanmasını bekliyoruz. Bir hafta sonra bakanlık onayı gelir ve bu bölge üzerindeki tartışmalar biter." dedi.

Prof. Dr. Mete Tapan, SİT alanı olarak ilan ettikleri Harbiye bölgesi için pek çok proje düşünüldüğünü, ama oradaki hiçbir planın artık geçerli olmadığını söyledi. Tapan "Koruma Kurulu'nun kontrolü dışında hiçbir çalışma yapılamaz. Bu kararı almadaki amacımız bölgeyi koruma altına almak." dedi. 1 Nolu Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay'ın başvurusu üzerine Kurul'un çarşamba günkü toplantısında alınan kararla, Hilton Oteli, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi ve TRT dahil olmak üzere bölgenin tüm binaları tescillenmiş oldu.


Kongre Vadisi rafa kalkacak

Kurulun aldığı kararın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmasıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, 2009'da İstanbul'da yapılacak Dünya Bankası Uluslararası Para Fonu (IMF) toplantılarına hazırlık amacıyla planladığı 'Harbiye Kongre Vadisi Tesisleri Uygulama Projesi' de rafa kalkmış olacak. Hilton Convention Center ile Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı arasını kapsayan proje alanı, arka tarafta Harbiye Askeri Müzesi'ne, ön tarafta da Harbiye Açık Hava Tiyatrosu yeşil alanına kadar uzanıyordu. Bu alanda yapılması öngörülen değişiklikler ise şöyleydi: Muhsin Ertuğrul Tiyatro Sahnesi yıkılarak yerine kapasitesi, sahnesi ve yan mekânları daha büyük bir tiyatro binası yapılacak. Binanın 3 bin 500 kişilik salonu çok amaçlı olarak kullanılabilecek. İstanbul Şehir Tiyatrosu idari binaları yıkılarak, tiyatro yönetimi başka bir yere taşınacak. Harbiye Açık Hava Tiyatrosu'nun üstü kapatılacak. Radyo Evi, müze haline getirilecek. 2009 yılı Mart ayına kadar tamamlanması hedeflenen projenin ihalesi, 5 Nisan'da yapılmış, ancak teklif veren firmanın evrakının eksik olduğu gerekçesiyle yeni ihale, ileri bir tarihe ertelenmişti.

Harbiye Açık Hava Tiyatrosu'nun üstünün kapatılmasını ve Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin yıkılıp daha modern bir binaya dönüştürülmesini öngören Kongre Vadisi projesi, geçtiğimiz ay İstanbul Şehir Tiyatroları'nda şaşkınlıkla karşılanmış, tiyatrocular o günden bu yana çeşitli eylemlerle seslerini duyurmaya çalışmıştı. Pek çok toplantı ve eylem yapan tiyatroculara İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından yeni binalar önerilen şu günlerde bu haber, Şehir Tiyatroları yönetimi tarafından sevinçle karşılandı.
Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...