12.06.2018
Künye
İletişim
11.12.2005, 13:07:10 Güncelleme : 23.12.2016, 15:54:17

Kadıköy Belediyesi’nin prestij projesi, Caddebostan Kültür Merkezi (CKM) sanatseverlerin hizmetine girdi

Açılışı 650 kişilik salonunda Fazıl Say konseri ile yapıldı. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Süreyya Paşa Sineması’nın da yeni bir kültür merkezi olarak hizmete gireceğini belirtti.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, açılıyş gecesi yaptığı konuşmada, Kadıköy'ün bir turizm, sanayi bölgesi değil, yaşam bölgesi olduğunu belirterek, ilçede kültür, sanat ve spor alanlarına önem verdiklerini kaydetti.

Kadıköy'ün Anadolu yakasının bir cazibe merkezi olduğunu anlatan Öztürk, Darüşşafaka ile yaptıkları anlaşma ile Süreyya Paşa Sineması'nı da bir kültür merkezine dönüştüreceklerini bildirdi. Öztürk, “Her mahalleye bir kültür merkezi yapacağız” dedi. Ataşehir'de ise 3 bin kişilik salonlu bir kültür merkezi daha planladıklarını anlattı.

Kentlerin insan yaşamında önemine değinen Selami Öztürk, “Sadece insanlar kapanmaz, kentler de kapanır. Üsküdar'da bir musiki cemiyeti vardı, en güzel sanatçılar Üsküdar'da yetişirdi. Ama artık o salonlarında tekvando yapılıyor” diye konuştu.

Kadıköylüler başta olmak üzere İstanbulluların yeni kültür merkezi Caddebostan Kültür Merkezi 11-14-21 Aralık tarihlerinde üç ayrı törenle açılıyor.

Yapımına 5 Aralık 2003 yılında başlanan Caddebostan Kültür Merkezi’nde; 8 sinema salonu, 660 kişilik dev konser salonu, 2 ayrı tiyatro salonu, sergi salonları ve en son teknoloji ile hizmet veren spor sağlık merkezi bulunuyor.

Caddebostan Haldun Taner Sokak’ta bulunan eski Budak Sineması ve Caddebostan Kültür Merkezi yerine yapılan yeni kültür merkezi (CKM), çok yönlü kullanım amaçlı olarak hizmete giriyor. 19 bin metrekarelik alana inşa edilen Caddebostan Kültür Merkezi, tiyatro salonları, sinema ve sergi salonlarıyla aynı anda 3 bin kişiyi konuk edecek şekilde planlandı.

Merkezdeki 13 kişilik orkestra çukuru ve 660 koltuk kapasiteli büyük salon, her türlü tiyatro ve opera eserinin sergilenmesine olanak tanıyor. Biri 126, diğeri 122 kişilik 2 ayrı konferans salonunda ise aynı anda 4 dilde simultane tercüme yapmak mümkün.

Depreme dayanıklı Stadyum tarzı görüşü engellemeyen oturma düzeni, duvardan duvara dev perdeleri ve tekerlekli sandalyeli izleyiciler için ayrılmış özel yerleri ile toplam 1148 koltuk kapasiteli 8 sinema salonuna da ev sahipliği yapan CKM’deki sinema salonları, AFM Budak sinemaları olarak işletmeye açıldı.

Kadıköy’ün depreme dayanıklı binası olma özelliğini taşıyan Caddebostan Kültür Merkezi aynı zamanda "Akıllı Bina" olarak inşa edildi. CKM’nin tamamı güvenlik ve yangın açısından kameralarla donatıldı.

Caddebostan Kültür Merkezi’nde; AFM Sinemaları'nın yanı sıra Hayal Kahvesi ve D&R kitap satış mağazası da hizmet veriyor. Üç ayrı törenle açılacak olan CKM, 11 Aralık’ta Fazıl Say konseri ile açıldı.

14 Aralık’ta Sertap Erener, 21 Aralık’ta Erol Evgin konseri ile davetlilere özel dakikalar yaşatacak.
Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...