12.06.2018
Künye
İletişim
10.09.2008, 11:19:41 Güncelleme : 27.04.2016, 11:27:49

İstanbul’un yeni çağdaş sanat platformu: ArtCenter/İstanbul!

Gelecek vaat eden 10 genç çağdaş sanatçıya özgürce çalışabilecekleri modern bir atölye ortamı sunan ArtCenter/İstanbul, sanatçı ile toplum arasındaki diyaloğun güçlenmesi açısından Türkiye’de bir ilke imza atıyor.

Borusan, İstanbul’a yeni bir çağdaş sanat platformu kazandırdı

ARTCENTER/İSTANBUL İLE ÇAĞDAŞ SANAT, HAYATIN İÇİNDE…

Borusan’ın Beyoğlu’nda kurduğu çağdaş sanat merkezi ArtCenter/İstanbul, sanatseverlere kapılarını açıyor. İlk aşamada, gelecek vaat eden 10 genç çağdaş sanatçıya özgürce çalışabilecekleri modern bir atölye ortamı sunan ArtCenter/İstanbul, sanatçı ile toplum arasındaki diyaloğun güçlenmesi açısından Türkiye’de bir ilke imza atacak. ‘İçinde Çağdaş Sanat’ sloganıyla herkesi ‘içindeki sanatı’ keşfetmeye çağıran ArtCenter/İstanbul’un ziyaretçileri, sanatçıları çalışmaları sırasında izleyerek, onlarla sohbet etme olanağı bulacak.

10 Eylül 2008, İstanbul; Borusan’ın Beyoğlu’ndaki yeni sanat merkezi ArtCenter/İstanbul, kapılarını açtı. Beyoğlu Ayhan Işık Sokak’ta harabe haldeyken restore edilen, dört katlı tarihi binada etkinlik gösterecek olan ArtCenter/İstanbul’un açılışı, kültür ve sanat çevrelerini bir araya getirdi.

Dünyada giderek daha geniş kitlelerin ilgisini çeken çağdaş sanatın Türkiye’deki gelişimine katkıda bulunmak amacıyla kurulan ArtCenter/İstanbul, genç yetenekleri iki yıl süreyle himaye ederek çağdaş sanatın bir tür ‘kuluçka merkezi’ olacak. Merkezdeki modern atölye alanları ve altyapı imkanları, gelecek vaat eden sanatçıların kariyerlerinin ilk dönemlerinde özgürce çalışabilmelerine olanak sağlayacak.

ArtCenter/İstanbul, 21. yüzyıl insanının “küresel” ve “yerel”, “bireysel” ve “toplumsal” gibi kavramsal ikilemlerine eleştirel bir gözle odaklanan çağdaş sanatı, toplumun geniş kesimleri ile buluşturmayı hedefliyor. Sanatçı ile toplum arasında dolaysız bir diyalog ortamı oluşturmak da merkezin en önemli işlevleri arasında yer alıyor. Merkezin yarattığı ortam aracılığıyla, ziyaretçilerin, bu alanda üretilen yenilikçi ve bağımsız yaratıları içselleştirebilmeleri amaçlanıyor.

ArtCenter/İstanbul'un açılışını değerlendiren Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık şunları söyledi:

“Çağdaş sanatın ilgili ve önyargısız izleyicileri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla artıyor. Bu alanda yapılacak çalışmaların, ülkemiz ve dünyanın geri kalanı arasındaki kültürel köprüleri de güçlendireceğine ve karşılıklı olarak birbirimizi daha iyi tanımamıza yardımcı olacağına inanıyorum. Borusan, sosyal sorumluluk anlayışının bir parçası olarak kültür ve sanatı desteklerken her zaman bu yaklaşımı benimsemiştir. ArtCenter/İstanbul, ülkemizde çağdaş sanatın gelişmesi ve toplumun daha geniş kesimleri tarafından benimsenmesi için yürüttüğümüz çalışmaların en yeni halkasıdır. Bu platformda hem genç sanatçılarımıza ciddi olanaklar sağlayarak ülkemizde çağdaş sanatın gelişmesine katkıda bulunacağız, hem de sanatçılarla toplum arasındaki diyalogun güçlenmesini destekleyeceğiz. ArtCenter/İstanbul, 2010 Avrupa Kültür Başkenti ilan edilen İstanbul’a yaraşır bir merkez olarak etkinliklerini sürdürecek.”

‘İçindeki sanatı” keşfetmeye çağırıyor

ArtCenter/İstanbul, çağdaş sanatın Türkiye’deki genç temsilcilerinin yaratıcı ve deneysel çalışmalarına kapılarını açıyor. ArtCenter/İstanbul’a 35 yaşını aşmamış, 4 yıllık ya da dengi bir sanat okulu mezunu gençler resim, heykel, fotoğraf, video gibi alanlarda çalışmak üzere başvurdu. Yapılan çok sayıda başvuru arasından 10 kişilik ilk sanatçı grubu belirlenerek çalışmalarına başladı.

Sanatçılar önümüzdeki iki yıl boyunca merkezin sunduğu olanaklardan yararlanabilecekler. Kendilerine ayrılan atölyelerde haftada en az 30 saat çalışacak olan sanatçılar Imac, TV ve DVD oynatıcıdan yararlandıkları gibi, toplantı alanını da kullanabiliyorlar. ArtCenter/İstanbul’da yılda bir kez karma sergi düzenlenecek ve serginin katalogu yayımlanacak.

‘İçinde Çağdaş Sanat’ sloganıyla ArtCenter/İstanbul, herkesi ‘içindeki sanatı’ keşfetmeye çağırıyor.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...