19.06.2018
Künye
İletişim
13.01.2007, 13:07:10 Güncelleme : 28.12.2016, 16:09:53

İstanbul Modern’de ’Beckett 100 yaşında!’

Samuel Beckett’in 100. Doğum Yıldönümü dolayısıyla hazırlanan “Beckett 100 Yaşında!” film projesi İstanbul Modern sinemasında Ocak ayı gösterimlerine başladı. Mutlu Günler, Oyun Sonu, Film, Felaket, Nefes, Sözsuz Oyun, Solo, Beşik...

Beckett’in en keyifli oyunu olarak kabul edilen ve İngilizce yazılmış olan Mutlu Günler’in başrolünde, boynuna kadar kum yığınına gömülmüş bir kadın (Winnie) yer almaktadır. Kocası Willie ise, kum tepesinin arkasında kalan tünelden ancak arada sırada görünmektedir. Oyun Winnie’nin, kocaman el çantasındakilerle kendi kendisini meşgul edemeyecek noktaya gelmesine kadar sürecek uzun monologunun havasını yansıtan "Çok güzel bir gün daha!" sözleriyle başlar.

"Neyse canım, ne önemi var, hep söylerim ya, eninde sonunda mutlu bir gün gelecek, başka bir mutlu gün daha."
– Winnie, Mutlu Günler

Yönetmen: Patricia Rozema
Oyuncular: Rosaleen Linehan, Richard Johnson
İngiltere - İrlanda , 2000
DVD, Renkli , 79 ’
İngilizce; Türkçe altyazılı.

--

Oyun Sonu 1957 yılında Fransızca olarak kaleme alınmıştır. Kör ve konuşma yeteneği olmayan Hamm ile Hamm’ın hizmetçisi Clov, bomboş bir mekânı işgal etmektedirler. Hamm’ın anne babası, Nagg ve Nell ise, köşedeki çöp tenekelerinin içinde yaşamakta ve arada sırada konuşmak için doğrulmaktadırlar. Clov iki küçük pencereden teleskopla dışarı bakmaktadır.

"Umarım, film Beckett’in zorlu olduğu yönündeki düşünceyi değiştirmeyi başarır. Eğlenceli olduğundan emin olmak istedim sadece, çünkü ancak eğlenceli olursa anlaşılabilir de olacağını düşünüyorum. Bu bir komedi, tatlı-sert bir komedi."
– Conor McPherson

Yönetmen: Conor McPherson
Oyuncular: Michael Gambon, David Thewlis, Charles Simon, Jean Anderson
İngiltere - İrlanda , 2000
DVD, Renkli , 84 ’
İngilizce; Türkçe altyazılı.

--

Samuel Beckett’in sinema sanatına ilişkin tek girişimi, 1963 yılında yazılan ve 1964 yılında New York’ta çekilen Film adlı kısa film ile olmuştur. Alan Schneider tarafından yönetilen filmin başrolünde ünlü sessiz sinema oyuncusu Buster Keaton yer almaktadır. Beckett, Amerika’ya yaptığı tek yolculuğu, bu filmin çekimleri için gerçekleştirmiştir. Film, aralarında 1965 yılındaki Venedik Film Festivali’nde kazandığı "Film Eleştirmenleri Ödülü" de bulunan birçok ödüle layık görülmüştür.

21 dakika uzunluğunda ve siyah-beyaz olan Film "Beckett Filmleri" öncesinde gösterilecektir.

--

FELAKET

1982 yılında Fransızca yazılan Felaket’te, bir tiyatro yönetmeni ve onun asistanı ile siyah bir kütlenin üzerinde durmuş ve kendisini diğerlerinin yönlendirmesine bırakmış bir başrol oyuncusu yer alıyor. David Mamet’in yönettiği filmin başrollerini, İngiliz tiyatro ve sinemasının önemli oyuncularından Sir John Gielgud, 20. yüzyılın önde gelen tiyatro yönetmenlerinden biri olan Harold Pinter ve daha önce David Mamet’in filmlerinde yer almış olan Rebecca Pidgeon paylaşıyor.

Yönetmen: David Mamet
Oyuncular: Harold Pinter, Rebecca Pidgeon, Sir John Gielgud
İngiltere - İrlanda , 2000
DVD, Renkli , 7 ’
İngilizce; Türkçe altyazılı.

--

TİYATRO OYUNU TASLAĞI II

1950’li yıllarda Fransızca olarak yazılmış olan Tiyatro Oyunu Taslağı II’de, iki adam, 'A' ve 'B', pencereden atlamaya hazır bir konumda, sırtı seyirciye dönük olarak hareketsiz bir şekilde duran 'C'nin hayatını anlamaya çalışmaktadırlar. A ve B, sanki C orada değilmiş gibi, hayatını birtakım belgeler aracılığıyla gözden geçirmektedirler.

Filmin ödüllü yönetmeni Katie Mitchell, İngiltere’nin pek çok ünlü tiyatro grubu ile çalışmıştır. Royal Shakespeare Company yapımı olan Uncle Vanya; Stars in the Morning Sky; Henry IV ve kendisine 1996 Evening Standard En İyi Yönetmen Ödülü’nü getiren Phoenician Women’ı yönetmiştir.

"Ah, yalnızca yirmi yıl daha genç olabilseydim, tüm acılarıma son verebilirdim!"
– 'C', Tiyatro Oyunu Taslağı II

Yönetmen: Katie Mitchell
Oyuncular: Jim Norton, Timothy Spall, Hugh O’Brien
İngiltere - İrlanda , 2000
DVD, Siyah-Beyaz , 30 ’
İngilizce; Türkçe altyazılı.

--

NEFES

Nefes, 1969 yılında, Kenneth Tynan’ın Beckett’ten, bir dizi skeçten oluşan Oh, Kalküta! adlı gösterisi için bir yapıt istemesiyle yazılmıştır. Oyun bir dakikadan az sürer. Çöple dolu bir sahnede, bir oyuncu çığlık atar, nefes alıp verir. Nefes’in yönetmeni, sanatçı Damien Hirst, Londra, New York ve Zürih’te birçok kişisel sergi açtı. Tate Gallery’de gerçekleştirdiği serginin yanı sıra, yakın zamanda Royal Academy’deki Sensation sergisinde de yer aldı. 1992 yılında da aday gösterildiği Turner Prize Ödülü’nü 1995 yılında kazandı.

Yönetmen: Damien Hirst
Oyuncular: Keith Allen

--

SÖZSÜZ OYUN

1956 yılında Fransızca olarak yazılan Sözsüz Oyun II, adından da anlaşıldığı gibi bir pantomimdir. Bir adam çölde oturur ve bir türlü erişilemeyen su matarası ve başka objelere ulaşmaya çabalar. Süregelen hayal kırıklığına rağmen, vazgeçmez. Oyun alanından kaçış yoktur: adam ne zaman sahnenin yanlarına gitmeyi denese, anında geriye doğru fırlatılmaktadır.

Yönetmen: Enda Hıghes
Oyuncular: Pat Kinevane, Marcello Magni
İngiltere - İrlanda , 2000
DVD, Renkli , 11 ’
İngilizce; Türkçe altyazılı.

--

SOLO

1979’da İngilizce olarak yazılan Solo, bir konuşmacının, doğum ve ölüm hakkındaki bir öyküden parçalar anlatmasından oluşmaktadır. Anlatılan öykü, arka plandaki tiyatro dekorunun detaylarına bire bir uymaktadır. Oyun bir arkadaşlığın yokoluşunu dramatize etmektedir: önce fotoğrafların yok edilmesi, ardından da yağmurlu bir günde gerçekleşen bir cenazenin anıları yoluyla.

Yönetmen: Robin Lefévre
Oyuncular: Stephen Brennan
İngiltere - İrlanda , 2000
DVD, Renkli , 20 ’
İngilizce; Türkçe altyazılı.

--

OYUN

1963 yılının Aralık ayında yazılmış olan Oyun’da üç büyük ölü yakma kabı yer almaktadır. Her birinden bir kafa dışarı çıkar; iki kadın, bir adam. Oyun bir aşk üçgenini dile getirir; her karakter de, üzücü bir hikâye ve bu hikâyedeki rolünü anlatmaktadır. Sahnede, her kafa bir spot ışığıyla birlikte konuşmaya başlamaktadır. Filmde ise, ışığın rolünü kamera almaktadır. Yönetmen Anthony Minghella Cold Mountain, The Talented Mr. Ripley ve The English Patient filmleri ile tanınmaktadır..

"İhanet edenler, sözümü dinleyin, sakın suçunuzu kabul etmeyin."
– 'A', Oyun

Yönetmen: Anthony Minghella
Oyuncular: Alan Rickman, Kristin-Scott Thomas, Juliet Stephenson
İngiltere - İrlanda , 2000
DVD, Renkli , 16 ’
İngilizce; Türkçe altyazılı.

--

BEŞİK

1980 yılında İngilizce olarak yazılmış olan Beşik’te, siyah bir sabahlık giymiş olan yaşlı bir kadın, sallanan sandalyesine oturmuş, kendi sesini, eskiden kaydedilmiş bir kayıttan dinlenerek sallanmaktadır. Öykü, bize, karakterin, dışarıdaki dünyada, "kendisine biraz benzeyen" birini arayışının hikâyesini anlatmaktadır.

Yönetmen: Richard Eyre
Oyuncular: Penelope Wilton
İngiltere - İrlanda , 2000
DVD, Renkli , 14 ’
İngilizce; Türkçe altyazılı.

--
İstanbul Modern Sinema Birimi, sinema klasiklerinden deneysel sinema örneklerine, animasyon, belgesel ve kısa film türlerine kadar uzanan kapsamlı aylık programlarıyla sinemanın önemini ve çeşitliliğini vurgulayarak müze ziyaretçisini bilgilendirmeyi ve eğlendirmeyi amaçlamaktadır. Film gösterimleri, yerel ve yabancı ziyaretçilerin, hem ulusal hem de uluslararası sinemaya dair bilgilerini ve farkındalıklarını arttırmayı umuyor.


2005 - 2006 SEZONU


İstanbul Modern Sinema, 2005-2006 döneminde, dünya sinema tarihinin Luis Buñuel, Federico Fellini, Pier Paolo Pasolini ve Lars von Trier gibi en önemli yönetmenlerinin yanı sıra, son dönemin başarılı isimlerinden Hayao Miyazaki, Tim Burton, Reha Erdem ve Christian Petzold’un filmlerine ve Türk Sineması’nın son dönemde ödül kazanmış ve ses getirmiş Türev gibi filmlerine de yer verdi.

Yeni ve Bağımsız adlı film programında da Rüya Bilmecesi, Allegro, Sil Baştan, Ben ve Sen ve Diğerleri gibi, sıra dışı genç yönetmenlerin imzasını taşıyan, festivallerde ödül kazanmış yapımları Türk sinemaseverleriyle buluşturdu. Bunun yanı sıra, her ay Viva Brazil!, İskandinavya’dan Serin Esintiler, Japonya’dan Gerilimli Geceler gibi ülke sinemalarına odaklanan ya da İtalyan Yemek Filmleri, 2005’in Oscar Ödüllü Filmleri gibi belirli temaları işleyen toplu gösterimler gerçekleştirildi.

İstanbul Modern Sinema, bir müze sineması olması dolayısıyla, farklı disiplinleri bir araya getiren sıra dışı çalışmalara ve projelere de yer verdi. Jean-Luc Godard ile Manfred Eicher’in ortak projesi olan “4 Kısa Film”, Samuel Beckett’in 100. Doğum Yıldönümü dolayısıyla hazırlanan “Beckett 100 Yaşında!” film projesi ve “Mozart’ın 250. Yıldönümü!” adlı belgesel film, bunlar arasında sayılabilir.


2007 - 2008 SEZONU


Fatma Çolakoğlu küratörlüğündeki İstanbul Modern Sinema’nın 2007-2008 döneminde gerçekleştirmeyi planladığı programlar arasında Hindistan’dan Bollywood: Aşk ve Müzik, Yeni Japon filmlerinden örnekler ve Japon korku ustası Nakagawa Nobuo’dan bir seçki, Ünlü film eleştiri dergisi Cahiers du Cinéma’nın 55. yılını kutlamak amacıyla Fransız Yeni Dalga ve yeni dönem sinemasından oluşan usta yönetmenlerin filmlerinden bir program, İran’dan Belgesel ve Deneysel Sinema, Yeni İsveç Sineması, Glenn Gould’un 75. yıldönümünü kutlayan gösterimler, Doğa ve Çevre Filmleri üzerine bir seçki ve Amerikan Deneysel Sineması’ndan örnekler bulunuyor.


SİNEMA GÖSTERİM ÜCRETLERİ:

Tam: 10 YTL
İndirimli: 4 YTL
Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...