19.06.2018
Künye
İletişim
07.07.2007, 11:19:41 Güncelleme : 10.05.2016, 16:33:57

İlk Türk-Hollandalı fotoğrafçı Ahmet Polat hiç görülmemişleri ile İstanbul Modern’de!

2006 yılında, Infinity Awards’ta ’Genç Fotoğrafçı’ ödülünü kazanan ilk Türk-Hollandalı fotoğrafçı olan Ahmet Polat, İstanbul Modern’de süren fotoğraf sergisinde kimi sergilenmiş, kimi hiç görülmemiş yapıtlarına yer veriyor.

Yasemin Bay

Hollanda’nın Roosendaal şehrinde doğar Ahmet Polat, 1978’de. Hollandalı anneyle Türk babanın oğludur ve her zaman aklında bir soru vardır. Sonunda köklerini araştırmak için yolculuğa çıkmaya karar verir St. Joost Academy’de fotoğraf eğitimi aldıktan hemen sonra. Yıllardır peşini bırakmayan 'Kimsin sen?’ sorusuna nihayet cevap bulacaktır belki de... Ve Türkiye’ye doğru yola çıkar. Ailesiyle iletişim kurmaya çalışırken 1999 Gölcük ve Yalova depreminin sonrasına tanık olur. Depremi yaşayanların acılarını, psikolojilerini belgelemeye çalışır fotoğraf makinesiyle.

Kamerayla geçmişini keşfetti

Ardından yolunu Gaziantep’e düşürür. Ne de olsa dedesi oralıdır. Gaziantep’te güçlü gelenekleri, aslında kendisinin de ait olduğu kültürü, akrabalarını, geçmişini keşfeder kamerasıyla.


Sonrasında tekrar Hollanda’ya gider. Kayseri’nin Kayapınar köyü, Dordrecht’e en büyük göç veren köydür. Polat, Dordrecht Şehir Arşivi ve Hollanda kökenli kuruluşların desteğiyle, “Gurbetçi” adlı bir proje yapar. 2.5 yıl boyunca hem Dordrecht’i hem Kayapınar’ı fotoğraflayarak yaşanan göçün insanlar üzerindeki etkisini belgeler.

Bir sonraki projesinde fotoğraf makinesini Lahey’in Transvaal bölgesinde yoğun olarak Türklerin ve yabancıların yaşadığı bir mahalledeki restorasyon çalışmalarının insanların yaşamlarındaki etkisine çevirir.

'Neden Türkçen bozuk?’

2005’te Fener ve Balat semtlerinde UNESCO ile Avrupa Birliği tarafından desteklenen iyileştirme programı kapsamında Balat ve Haliç’te yaşayanları görüntüler. 2006’ya geldiğinde bu kez sosyeteyi mercek altına alır. Aslında yaptığı tüm projeler kültür, kimlik ve aidiyet üzerinedir. Kendisi de aslında bu kavramların ve bir sorunun peşindedir: “Kimsin sen?”


2006 yılında dünyanın en önemli fotoğrafçılık kurumu olan International Center of Photography (ICP) tarafından verilen ve fotoğrafın bir nevi Oscar’ı sayılan Infinity Awards’ta “Genç Fotoğrafçı” ödülünü kazanan ilk Türk-Hollandalı fotoğrafçı olan Polat, İstanbul Modern’de açılan “Kimsin Sen?” adlı fotoğraf sergisinde, bu soruya bulduğu yanıtları sergiliyor.
Bugüne kadar yaptığı işlerin odak noktasına kimlik araştırmalarını alan Ahmet Polat, “Yarı Türk yarı Hollandalıyım. Bu kimlik arayışı benim için her zaman çok önemliydi” diyor ve ekliyor: “Zaten o nedenle bu sergi ortaya çıktı. Hollanda’da veya Türkiye’de hep 'Kimsin sen?’ diye soruyorlardı.

Neden Türkçen bozuk, neden adın Ahmet Polat? Türk olmak ne demek veya Türk müyüm Hollandalı mıyım diye soruyordum. Ama her zaman kimlik araştırmaları diyemezsiniz; başka projeler de yaptım. Genel konu aslında 'anlamak’ istemem. Neden bunları merak ettiğimi çok düşündüm. 6 ay ara verip Brezilya’ya gittim. Orada kendime sorduğum soruları cevapladım. Aslında tüm bunların babamdan kaynaklandığını gördüm.”

Sergide yer alan fotoğrafların, farklı konuları ele alsalar da yan yana geldiklerinde birbirlerine bağlı olduklarını vurguluyor Polat. Ve bir yandan da yaşadığı değişimi görüyor, tüm fotoğraflara baktığında: “Artık kendimi daha iyi tanıyorum. Nasıl bir insanım, nereye doğru gidiyorum soruları hayatım ve işlerim için çok önemliydi. Brezilya’da çok rahatladım, bütün bu sorular bitti.”
Samimi fotoğraflara imza atan Ahmet Polat’ın en önemli özelliği, fotoğraflarını çektiği kişilerle kurduğu iletişim. Maskenin ardındakini görebilmeyi amaçlıyor, karşılıklı güven duygusunun ne kadar önemli olduğunu iyi biliyor.

Her detaya dikkat eden, 'an’ fotoğrafını yakalayabilmesini sağlayan kuvvetli 'önsezilere’ sahip olan Polat, şimdiden birçok başarıya imza attı. “Kimsin Sen?”, İstanbul Modern’in ardından yurtdışında birkaç şehirde daha görülebilecek. Serginin bitiş tarihi: 20 Ağustos.
Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...