07.06.2018
Künye
İletişim
17.04.2004, 13:07:10 Güncelleme : 08.12.2016, 23:12:27

Handan Börüteçene Cholet-İstanbul hattında sanat köprüsü kurdu

Fransa’nın el yapımı mendilleriyle ünlü Cholet kentinin sakinleri ile İstanbulluları buluşturan “Sivil Atak” sergisi 2000 kişinin katılımıyla oluştu.

Kültürlerin ortak bellekleri üzerine çalışmaları ile tanınan sanatçı Handan Börüteçene, “Sivil Atak” adını verdiği projeyle, Fransa’nın Cholet kenti ile İstanbul arasında bir sanat köprüsü kurdu.

İki aşamalı bir sergi projesi olan “Sivil Atak”, ilk kez 20 Nisan- 15 Mayıs 2004 tarihleri arasında “Sivil Atak’a Mektuplar” başlığıyla Maçka Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşacak. Projenin ikinci bölümü ise 5 Haziran-15 Aralık 2004 tarihleri arasında bu kez “Sivil Atak” başlığıyla Cholet Sanat ve Tarih Müzesi’nde sergilenecek.

Handan Börüteçene, Fransız Devrimi sırasında yaşanan Vandee Savaşı’nın damgasını vurduğu, günümüzde bir tekstil kenti olarak tanınan ve mendilleriyle ünlenen Cholet’den getirttiği 1000 mendili, İstanbul’da 1000 kişiye dağıtarak, proje katılımcılarından mendilleri, resimler, kolajlar ve yapıştırmalar kullanarak kendi özgür dilleri ve mesajlarıyla yeniden yaratmalarını istedi. İstanbul’dan Cholet’ye giden 1000 İstanbul mendili üzerine de aynı çalışmayı Cholet kenti sakinleri gerçekleştirdi.

“Toplam 2000 sivil insanın ürettiği mendiller Cholet Sanat ve Tarih Müzesi’nde sergilenen tüm savaş nesnelerinin üzerini neşeyle örtecek ve bir ‘sivil bir atak’ gerçekleşmiş olacak” diyen Börüteçene, “kendimi, bu sergide bir postacı gibi görüyorum. Bu nedenle ben de ‘sivil atak’a malzemesi kurşun olan 150 adet zarf ve bu duygu hallerini dillendiren kurşun+cam+inci+taş+mercan ve büyüteçlerden oluşan mektuplar hazırlıyorum” diye ekliyor.

Handan Börüteçene, projenin ön hazırlıkları sırasında yaptığı, Cholet ve İstanbul kentleri arasındaki ortak bellek araştırmalarının kendisini önemli belgelere götürdüğünü belirtiyor.

1789 Fransız Devrimi sırasında bu bölgede yaşanan Vandee Savaşı nedeniyle, 4000’in üzerinde bölge insanının Osmanlı İmparatorluğu’na siyasi iltica talebiyle başvurduğunu ve önemli bir bölümünün Balkanlar ve Girit’e yerleştirildiğini belirten sanatçı, bu yönüyle Cholet kentinin öyküsünün, savaş hallerinin sivil insanların hayatları üzerindeki etkilerini gündeme getirmek için önemli bir fırsat yarattığını ekliyor.

Handan Börüteçene’nin Cholet sergisi, Maçka Sanat Galerisi’nin onuruna Cholet Sanat ve Tarih Müzesi’nde düzenlenen, aralarında Sarkis, François Morellet, Daniel Buren’in de yer aldığı bir grup Fransız ve Türk sanatçının yapıtlarından oluşan “Bosfor’dan Moin’a” başlıklı sergi kapsamında gerçekleşiyor.

“Sivil Atak’a Mektuplar”, Maçka Sanat Galerisi- İstanbul, 20 Nisan- 15 Mayıs 2004

“Sivil Atak”, Cholet Sanat ve Tarih Müzesi, Fransa, 5 Haziran-15 Aralık 2004

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...