05.06.2018
Künye
İletişim
22.09.2003, 11:19:41 Güncelleme : 05.09.2016, 20:43:42

Haluk Levent ile birlikte onlar da gözaltında!

Haluk Levent iki gitaristi Göktuğ Şenkal ve Demir Karacehennem ile gözaltında, Musa Eroğlu aranıyor. Ankara DGM Başsavcılığı’nın Almanya’da düzenlenen Kürt Festivali’ne katılan sanatçıları gözaltına alıyor.

DGM, soruşturduğu isimleri ifadeye çağırmak yerine gözaltına aldırmayı tercih etti. Festivalde konser veren Haluk Levent ve iki gitaristi ile DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ve Özgür Toplum Par-tisi (ÖTP) Genel Başkanı Ahmet Turan Demir, PKK/KADEK'e yardım ve yataklık yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Aralarında Musa Eroğlu'nun da bulunduğu altı kişi aranıyor.

Ankara DGM Savcısı Cengiz Köksal, Almanya'nın Gelsenkirchen kentinde bu yıl 11'incisi düzenlenen Kürt Festivali'ni PKK/ KADEK'in düzenlediği gerekçesiyle festivale katılan 15 kişi hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 'terör örgütüne yardım ve yataklık' suçunu düzenleyen maddesi uyarınca soruşturma başlatmıştı.

Savcı, önceki gün terörle mücadele polisine talimat vererek soruşturduğu 15 kişiden 11'inin gözaltına alınmasını istedi. Polis, festivalde konser veren Haluk Levent'i, Çankaya Belediyesi'nin Yıldız Sancak Mahallesi'ndeki yaptığı Kuğulupark-2'nin açılış töreninde yakaladı. Levent ile iki gitaristi Göktuğ Şenkal ve Demir Karacehennem, burada verdiği konserin ardından gözaltına alındı.

Polis, listede adı bulunanların evlerine de önceki gece baskın düzenledi. ÖTP Genel Başkanı Ahmet Turan Demir, evinde gözaltına alınarak sorgulanmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü. DEHAP Genel Başkanı Bakırhan için harekete geçen polis, DEHAP Genel Merkezi'ne giderek Bakırhan'ı Emniyet'e davet etti.

Almanya'daki 'Kürt Festivali'nin yasadışı ilan edilmesini kınayan Bakırhan, festivalin tertip komitesinde Gelsenkirchen Belediye Başkanı ve Alman parlamenterlerin de bulunduğunu söyledi.

Bakırhan şöyle konuştu: "Biz orada Hakkâri'de, Van'da, Diyarbakır'da yapmış olduğumuz mitinglerde dile getirilen barışçıl ve demokratik taleplerle karşılaştık. Bu talepler ülkede sorun yaratmıyor da yurtdışında dile getirildiği zaman niye tepkiyle karşılanıyor. Biz oraya KADEK'in propagandasını yapmak için gitmedik."

Haluk Levent'in, avukatı Mustafa Karaman aracılığıyla "Beni PKK/KADEK'li gibi göstermeye çalışıyorlar. Ben Atatürkçü, Kuvayı Milliyeci'yim. Hiç kimse ya da kurum beni PKK/KADEK'li ya da sempatizanı yapamayacak" mesajı gönderdiği açıklandı.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...