19.06.2018
Künye
İletişim
04.06.2003, 11:19:41 Güncelleme : 12.09.2016, 19:42:39

Gençliğin yaratıcı çalışmaları İstanbul’u süslüyor...

Marmara Üniversitesi 3. Uluslararası Öğrenci Trienali başladı. Eski Toptaşı Cezaevi artık sanatla ve kültürle anılacak. Hüsamettin Koçan’ın müthiş projesi...

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, bu yıl 4 - 27 Haziran 2003 tarihleri arasında gerçekleştirmekte olduğu 3. Uluslararası Öğrenci Trienali’nde dünyanın dört bir yanından genç sanatçı ve tasarımcıları konuk ediyor.

Bu büyük etkinliği İstanbul’da hep acılı insanları barındırmış ve sonunda kaderine terkedilmiş ama şimdi pırıl pırıl gençlerin, sanat ve kültürün hizmetine girmekte olan bir yapıda öğrendik. Eski Toptaşı cezaevinin avlusunda.

Toptaşı Cezaevi yıllarca mahkumları barındırmış. Bu mahkumlar içinde Türkiye'nin sayılı fikir ve sanat insanları da bulunuyor elbette. Cezaevi olmadan önce ise akıl hastanesi ve daha da önce vebalıların barındığı bir mekan.

Aslında Mimar Sinan’ın eseri olan Valie-i Atik Kervansarayı Külliyesi. Yeşil ağaçlı serin ve dingin avlusu ve tarihin sillesini yemiş eski binaları ile, dünyanın dört yanından Türkiye’deki bu büyük buluşmaya katılan ve Türkiye’deki tüm güzel sanatlar öğrencilerinin yer aldığı bu büyük trienalin sergi mekanlarından biri olmuştu bu eski cezaevi. Bu bina ile uyumlu mükemmel işler de üretilmişti.. Mesela iç avlulardan birine asılmış eski çamaşırları canlandıran tablolardan oluşan bir ‘iş ‘, bize bu mekanın eski kullanımını anımsatıyordu.

 

Video ile yaratılan eserler bu eski cezaevi binasının hücrelerinde zamanın akışını, insanın ve insana ait tüm acıları işliyorlardı.

Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere, İsrail, Yunanistan, Güney Afrika ve Çin’in de yer aldığı 26 ülkeden 49 sanat ve tasarım okulunun yanı sıra, Türkiye’den 16 üniversitenin güzel sanatlar fakültelerinin de katıldığı Trienal, bir dizi sergi, seminer, kısa film gösterimleri, atölye çalışmaları eşliğinde uluslararası sanat dünyasındaki son eğilimleri ve sanat eğitiminin geleceğini ele alıyor.

Asya’dan Avrupa’ya iki kıtada Trienal

İstanbul’u dünya sanat öğrencilerinin buluştuğu bir merkeze dönüştürmeyi hedefleyen 3. Uluslararası Öğrenci Trienali, bu yıl ilk kez farklı mekanlarda sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 1- Mimar Sinan tarafından 1570’li yıllarda inşa edilen, günümüzde anılan ismiyle Toptaşı Cezaevi (Valide-i Atik Külliyesi Kervansarayı) gibi özel bir mekanı İstanbul sanat ortamına kazandırıyor.
2- Marmara Üniversitesi GSF galerileri, fakülte binasının içinde, zaten kullanılan ve gezmekle bitmeyen geniş mekanlar.
3- Capitol Alışveriş Merkezi ilk kez böyle bir öğrenci çalışma ortamını halkın çok yoğun olarak dolaştığı büyük bir mekana taşımış oluyor. 4- Trienalin Avrupa yakasında da İş Sanat Kültür Merkezi Kibele Sanat Galerisi yer alıyor.
Sergi mekanlarında, Trienal süresince müzik, performans, atölye çalışmaları gibi farklı etkinlikler de düzenlenecek.

Trienal, Türkiye’yi dünyayla kucaklaştıracak

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Hüsamettin Koçan, elbette bu müthiş büyük ve yaratıcı projenin başındaki isim. Artık Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi’nin yaratıcılığına terk edilen eski Toptaşı Cezaevi avlusunda düzenlediği basın toplantısında, 3. Uluslararası Öğrenci Trienali’nin dünyadaki yaratıcılık eğitiminden örnekler sunacağını belirtti.. Koçan, “Bir dünya kurumu olma yolunda ilerlerken, Türkiye’nin yolunu sanat ile açmak, buradaki dinamizmi dünyayla buluşturmak istiyoruz. Trienalin, dünyadaki eğitim kurumlarını birbirine benzetmek gibi bir hedefi yok, tam tersine sanat eğitimindeki farklılıkları yan yana getirmek, önlerindeki sorunları ortaya koymak adına bu buluşmanın önemli ufuklar açacağını düşünüyoruz” dedi..

Koçan, “Dünyanın bu kadar gerilimli bir döneminde böyle büyük bir buluşmaya adım atmak cesur bir şey. Biz bu hayali kurduk ve şimdi gerçekleştiriyoruz. Trienal, genç bir çığlık, genç bir enerji. Dünyada yaratıcı gençliğin eğilimlerini izlemek ve kavramak adına Trienal’in tüm sanatseverler için önemli bir açılım sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

İstanbul yeni bir kültür kompleksi kazanıyor

Trienal ile birlikte İstanbul’un en önemli tarihi yapılarından Toptaşı Cezaevi (Valide-i Atik Külliyesi Kervansarayı) bir sanat ve kültür merkezine dönüşme sürecine giriyor. Nurbanu Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan ve 1852 tarihli belgelerde her türlü hastanın tedavisi için yapılmış bir hayır kurumu olarak adlandırılan yapı, 1865’te İstanbul’da görülen kolera salgınında, salgın süresince hastane olarak kullanıldı. Daha sonra askeri depoya dönüştürüldü. 1873 yılında ise akıl hastanesi olarak hizmet vermeye başladı.

1927’de Mazhar Osman’ın girişimiyle, buradaki hastalar Bakırköy’e nakledilince bina 1935 tarihinde Gümrük ve Tekel Bakanlığı tarafından tütün bakım atölyesi olarak kullanılmaya başlandı. 1976’da Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilen binanın Dar-ül Hadis Bölümü, cezaevi; aşhane, tabhane ve kervansaray bölümleri ise meslek lisesi olarak kullanıldı. 1978-1982 yılları arasında ise bina, imam hatip lisesi olarak hizmet verdi. Son yıllarda bakımsızlık nedeniyle harap düşen Toptaşı Cezaevi bundan böyle Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde bir sanat merkezi olarak hizmet vermeye hazırlanıyor.

Eczacıbaşı, Sabancı ve Ataç’a “Sanata Katkı” Ödülleri

4 Haziran 2003 tarihinde Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kampusu’nda saat 18:00’de gerçekleştirilecek Trienal açılışında, kültür ve sanata yönelik katkıları nedeniyle Bülent Eczacıbaşı, Sakıp Sabancı ve Prof. Dr. Engin Ataç’a “Sanata Katkı” ödülleri sunulacak. Bu törende ayrıca Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tunç Erem’e “Teşekkür Plaketi” takdim edilecek.

“Sanal Ortamda Sanat ve Tasarım” Sempozyumu

Trienal kapsamında, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, “Sanal Ortamda Sanat ve Tasarım” başlıklı bir sempozyuma ev sahipliği yapacak. Yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerden akademisyen ve uzmanların katılımıyla 5 ve 6 Haziran 2003 tarihlerinde gerçekleştirilecek sempozyumda, “Sanal Gerçeklik ve Sanatçıya Etkisi”, “Sanal Ortamın Değerleri”, “Global Bilgi Çağında Sanat ve Tasarım Eğitimi” gibi başlıklar çerçevesinde bilgi ve iletişim çağında görsel sanatların geleceği tartışmaya açılacak.

3. Uluslararası Öğrenci Trienali Ziyaret Saatleri:

Toptaşı Cezaevi (Valide-i Atik Külliyesi Kervansarayı) ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (Acıbadem) : Hafta içi ve hafta sonu 09:30-18:30
Capitol Alışveriş Merkezi: Hafta içi ve hafta sonu 10:00-22:00
İş Sanat Kibele Galerisi: Pazartesi günü dışında her gün 10:00-19:00

Trienal Yürütme Kurulu

Prof. Hüsamettin Koçan (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı)
Prof. Nazan Erkmen (Dekan Yardımcısı)
Prof. Yalçın Özel (Trineal Yürütme Kurulu Başkanı)
Doç. Meltem Eti (Sempozyum Kurulu Başkanı)
Yrd. Doç. Devabil Kara (Sergiler Kurulu Başkanı)
Öğr. Gör. Ahu Antmen (Yayın Kurulu Başkanı)
Öğr. Gör. Dilara Ekşioğlu (DTGSYO ve MÜGSF Koruma Yaşatma Derneği Bşk)
Osman Benzeş (GÖRSAV Başkanı)

Trienal Danışma Kurulu

Miriam Dinç (Akbank)
Sami Caner (Borusan Kültür ve Sanat Merkezi Genel Müdürü)
Anna Turay (Grup 7)
Emre Baykal (İKSV)
Cana Atınç (İş Bankası Halkla İlişkiler Müdürü)
Elif Günsel (Petrol Ofisi)
Hüseyin Kurtuluş (Türk Tekstil Vakfı

3. Uluslararası Öğrenci Trienali’ne Yurtdışından Katılan Kurumlar

Almanya
Hochschule Für Bildende Kunste, Dresden Akademie Der Bildenden Kunste,
Münih Academy of Visual Arts,
Leipzig Universitat Kassel

Arnavutluk
Fine Arts Faculty

Avustralya
Wollongong Universty Faculty of Creative Arts

Avusturya
Academie Der Bildende Kunst, Wien

Azerbaycan
Azerbaycan State Art Academy, Bakü

Belçika
Koninklijke Akademie, Universty of Ghent

Bosna-Hersek
Fine Arts Faculty

Bulgaristan
The National Academy of Art, Sofia Art Academy, Cinema Department

Çin
Chinese Central Academy of Fine Arts

Danimarka

Royal Danish Academy of Fine Arts, Kopenhag

Estonya

Estonian Academy of Arts

Fransa
L’Ecole Superieure d’Art et de Design, Amiens

Finlandiya
UIAH, University of Art and Design, Helsinki

Güney Afrika
Technikon Witwaterstarnd, Johannesburg Hollanda
Gerrit Rietvelt Academy of Art, Amsterdam
Royal Academy of Art, Amsterdam

İngiltere
Goldsmiths College, University of London

İspanya
Escuela de Arte Antonio Failde, Ourense

İsrail
Tel Aviv University

İsveç

Valand School of Fine Arts, Göteborg

İtalya
Domus Academy
Genova Art Academy
Instituto Dell’Arte, Floransa

Kosova
Prishtine University, Faculty of Fine Arts

Makedonya
Faculty of Fine Arts, Skopje

Polonya
Academy of Fine Arts, Ponzan

Rusya
Russian Acadmy of Fine Arts

Yunanistan
Athens School of Fine Arts

3. Uluslararası Öğrenci Trienali’ne Türkiye’den Katılan Kurumlar

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Bahçeşehir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
İstanbul Bilgi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Mimar Sinan Üniversitesi
Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Ortadoğu Teknik Üniversitesi
Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi
Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Marmara Üniversitesi 3. Uluslararası Öğrenci Trienali Sponsorları:

Akbank, Beko, Borusan, Capitol Alışveriş Merkezi (Kurumsal Sponsor), Eczacıbaşı Seramik, Görsel Sanatlar Vakfı (GÖRSAV), Grup 7 İletişim Hizmetleri, Güneş Sigorta, Hotel Dedeman İstanbul, Hüseyin Kurtuluş, Kadıköy Belediyesi, M.Ü.G.S.F Koruma Yaşatma Derneği, TUSDO, Türkiye İş Bankası, Türk Tekstil Vakfı, Petrol Ofisi Doğan Medya Grubu (Basın Sponsoru)

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...