18.08.2017
Künye
İletişim
13.05.2004, 13:19:41 Güncelleme : 23.06.2016, 18:28:28

Fransa’da bu kez Asya rüzgarları esiyor!

Heyecansız bir ortamda başlayan Cannes Festivali’nde bu yıl Asya rüzgarları esiyor. ’Uzak’ filmi ile geçen yıl Nuri Bilge Ceylan’ın iki ödül kazandığı Cannes Film Festivali’nde bu yıl Türk sineması yok.

Sinema dünyasının Cannes'daki buluşması bu yıl heyecansız başlıyor. 57'ncisi düzenlenen Cannes Film Festivali, Pedro Almadovar'ın "Kötü Eğitim" adlı filmiyle başlıyor. Dünyanın pek çok ülkesinden yüzlerce filmin katılacağı festival, 23 Mayıs'a kadar sürecek. Cannes'ın Kısa Film Seçici Kurulu'nda geçen yılın iki büyük ödülünden birini kazanan Nuri Bilge Ceylan da yer alıyor.

Festivalin açılışı ( 12 Mayıs) İspanyol yönetmen Pedro Almodovar'ın yeni filmi ('Kötü Eğitim' Bad Education) ile yapılıyor. Kapanış filmi ise ABD'li Irwin Winkler'ın, Kevin Kline, Ashley Judd ve Jonathan Pryce'ın rol aldığı ''De-Lovely' filmi ile yapılacak.

Cannes Film Festivali'nin yarışmalı bölümü bu yıl oldukça çekişmeli geçecek. 1991'de ''Barton Fink'' ile festivalde iki ödül alan Joel ve Ethan Coen kardeşler bu kez Tom Hanks'in başrolünü üstlendiği Kadın Katilleri ile ödül peşinde.

Fransız sineması Olivier Assayas'ın ''Temiz'', Agnes Jaoui'nin ''Resim Gibi' '(Comme une image) ve Tony Gatlif'in ''Sürgün'' (Exil) adlı filmleri ile yarışmalı bölümde temsil ediliyor.

Almanya 1993'den bu yana ilk kez bu yıl Hans Weingartne'nin filmi ''Güzel Yıllar Geride Kaldı'' (Die fetten Jahre sind vorbei) ile yarışmalı bölümde yeralıyor.

Apichapong Weerasethakul'nun ''Tropik Hastalık'' adlı filmi ile Cannes tarihinde Tayland ilk kez yarışmalı bölümde temsil edilecek.

Ödül için yarışacak filmler arasında, Amerikalı yönetmen Andrew Adams'ın çizgi filmi ''Shrek-2'', Brezilyalı Walter Salles'ın ''Motorsiklet Günlükleri'', Bosnalı ünlü yönetmen Emir Kusturica'nın ''Hayat Bir Mucizedir'', Hong Kong'lu yönetmen Wong Kar-Wai'nin ''2046'', Arjantinli Lucretia Martel'in ''La Nina Santa'', Güney Koreli Hong Sang Soo'nun ''Kadın Erkeğin Geleceğidir'' ve Amerikalı belgesel filmci Michael Moore'un ''Fahrenheit, 9/11'' da bulunuyor.

Stephen Hopkins'in ''Peter Sellers'in Yaşamı ve Ölümü'', Mamoru Oshii'nin ''Masumiyet'', Paolo Sorrentıno'nun ''Aşkın Sonucu'' (Le Conseguenze dell'amore), Kore-eda Hirokazu'nun ''Kimse Bilmiyor'' (Nobody Knows) ve Park Chan-wook'un ''Eski Dost'' (Old Boy) Altın Palmiye için yarışan diğer filmler.

Bu yıl Cannes'da uluslararası yarışmanın seçici kurul başkanı Quentin Tarantino. Fransız oyuncu Emmanuelle Beart, Amerikalı yönetmen Jerry Schatzberg, Amerikalı oyuncu Kathleen Turner, İskoç kadın oyuncu Tilda Swinton ve Belçikalı tiyatro sanatçısı Benoit Poelvoorde seçici kurulda yeralan sanatçılar.

Yarışma dışı bölümde ayrıca Alman yönetmen Wolfgang Petersen'ın ''Truva'' adlı filmi ile Çinli Zhang Yimou'nun ''Uçan Palalar'' filmi de gösterilecek.YARIŞMA FİLMLERİ


WONG KAR-WAI 2046


Olivier ASSAYAS CLEAN


Agnès JAOUI COMME UNE IMAGE


Walter SALLES DIARIOS DE MOTOCICLETA


Hans WEINGARTNER THE EDUKATORS


Tony GATLIF EXILS


Michael MOORE FAHRENHEIT 911


OSHII MAMORU INNOCENCE


HONG SANG-SOO LA FEMME EST L’AVENIR DE L’HOMME


Lucrecia MARTEL LA NIÑA SANTA


Paolo SORRENTINO LE CONSEGUENZE DELL’AMORE

KORE-EDA HIROKAZU NOBODY KNOWS


PARK CHAN-WOOK OLD BOY


Andrew ADAMSON,
Kelly ASBURY,
Conrad VERNON SHREK 2


Joel COEN,
Ethan COEN THE LADYKILLERS


Stephen HOPKINS THE LIFE AND DEATH OF PETER SELLERS


Apichatpong WEERASETHAKUL TROPICAL MALADY


Emir KUSTURICA ZIVOT JE CUDO57'nci Cannes Film Festivali'nin resmi sitesi;
http://www.festival-cannes.fr/default4.php
Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...
Abidin Dino ’’Son İzler’’ ile karşımıza çıkıyor...
Abidin Dino ’’Son İzler’’ ile karşımıza çıkıyor......