08.06.2018
Künye
İletişim
29.08.2003, 01:14:32 Güncelleme : 02.10.2016, 16:46:39

Eskiden bir Gazhane idi... Şimdi ise...

Kadıköy Hasanpaşa’daki eski Gazhane Binası’nın Kültür Merkezine dönüştürülmesi için çevre gönüllüleri onurlu bir savaş veriyor.

27 eylülde Gazhane Çevre Gönüllüleri Kooparatifi, Kadıköy Belediyesi, Hasanpaşa Muhtarlığı, Koşuyolu Muhtarlığı, Rasimpaşa Muhtarlığı, Fikirtepe Muhtarlığının ortaklaşa düzenlemiş olduğu Gazhane Festivali çok renkli geçecek ve pek çok sanatçı tarafından desteklenecek.


GAZHANE'NİN ÖYKÜSÜ

1892 yılında Anadolu Yakasının havagazı ihtiyacını karşılamak için Fransız,Alman ve İtalyan teknolojileri ile kurulan GAZHANE , zamanla en kalabalık semtlerden biri olan Hasanpaşa’nın ortaya çıkışına yol açtı.

Uzun yıllar havagazının olumsuzlukları nedeniyle başta solunum güçlüğü olmak üzere pek çok soruna katlanmak zorunda kalan semt sakinleri 1993 yılında üretimin durmasıyla yaklaşık 32 dönümlük bir alanın varlığını farkettiler.

İETT mülkiyetindeki bu alan zaman içinde terkedilmişliği hazin bir şekilde yaşamaya başladı. Kimi gazometrelerinin ve diğer parçalarının hurda fiyatına satılmasıyla, bazı kullanılmayan malzemeler için depo haline gelmesiyle ve iderek çöplerin de atılmasıyla köhne bir hayalete dönüştü..

1994 yılında kalan bazı parçaları da sökülmek üzereyken Kadıköy Belediyesinden Levent ERSUN’un girişimleriyle SİT alanı ilan edilerek koruma altına alındı.

1996 yılında Gazhane Çevre Gönüllüleri, daha önce mahallede bakkal Sevgi Büyükşahan tarafından başlatılmış bulunan imza toplama girişiminden hareketle, tüm semt sakinleri ile görüşerek bu alanın kültür merkezi,yeşil alan, endüstri müzesi şeklinde yeniden düzenlenmesi için çalışmalarına başladılar.

Mahallede, 6 İlköğretim Okulunun öğrencilerinin yer aldığı konusu Gazhane olan bir resim sergisi, ”Kentli Bilinci ve Hasanpaşa Gazhanesi” konulu bir panel, sokak şenliği ve sekizbini aşkın kişinin katıldığı bir imza kampanyası, basın açıklamaları ve anket gibi çalışmalar yaptılar.

Mahalle muhtarları, Belediyeler ve İETT ile görüşerek sesimizi duyurmak için uğraştılar. Bu arada Mimarlar Odası ile de bağlantı kurarak destek aldılar ve 1/5000’lik planda istenilen şekilde yer almasını sağladılar.

15 Kasım 1998 de Gazhane Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi olarak kurumsal kimlik edindiler. Ocak 1999’da Valilik nezdinde girişimler sonucu Gazhanenin içindeki çöpler temizlendi.

Gazhane Çevre Gönüllülerinin ısrarlı talepleri sonucunda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Projeler Daire Başkanlığı, İ.T.Ü., Mimarlar Odası, İETT,Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile yapılan ortak toplantılarda, tarafların görüş alış-verişinde bulunması sonucu proje tamamlandı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul II Sayılı K.T.V.K.K(22.06.2001 tarih 6091 sayılı karar ) tarafından onaylandı.

İlgili /Uzman çevrelerce de takdirle sözü edilen son derece değerli olan bu projenin heyecanını kamuoyu ile paylaşmak için Proje tanıtımını 4 Kasım 2001 tarihinde Hasanpaşa Sabit Pazarı No:38 adresinde ve İ.T.Ü.Mimarlık Fakültesi Proje Grubu sunuşu ile G.Ç.G.olarak gerçekleştirdiler.

12 Haziran 2002 de, Ali Müfit GÜRTUNA, Hasanpaşa Sabit Pazarındaki kalabalık bir mahalleli grubunun da tanık olduğu ,basın mensupları , Kadıköy Belediye Başkanı ve bazı sivil toplum kuruluşlarının da yer aldığı toplantıda ”Uygulama projesinin başlatılması talimatını Başkanlık makamına gittiğinde vereceği“ sözünü verdi. Bunun üzerine kitlesel olarak planlanan etkinlik; 23 Haziran 2002 Pazar günü saat 11.00’de Hasanpaşa Gazhanesinin içinde Ali Müfit GÜRTUNA’nın da katılımı ile gerçekleştirildi.

Şubat 2002’den bu yana WALD (Dünya Yerel Yönetimler Akademisi) bünyesinde hukuk danışmanı Prof Ülkü AZRAK ve Yönetim Danışmanlığında 2000 Danışmanlık’ın yer aldığı “Hasanpaşa Kültür Merkezi Stratejik Yönetim Projesi Örnekleri” konulu çalışma da, bir sivil insiyatifin İstanbul Büyükşehir Belediyesine proje modeli önermesini ilk kez gerçekleştirmek üzere tamamlandı ve sunuldu.

Halen uygulama projesi , ihale aşamasında İ.B.B. Yapı İşleri Müdürlüğünde bekletilmekte. Ayrıca , çalışmaların bir evrensel değer olarak tüm İstanbul’la paylaşma girişimleri çeşitli platformlarda sürdürülmekte.. (Nisan/2003)

Her Perşembe saat 19.30 ‘da Hasanpaşa Sabit Pazarı No:38 ‘deki haftalık toplantılar devam ediyor.

Dünyada bazı,Türkiye’de pek çok “ilk” olma özelliğini barındırdığı uzmanlarca dile getirilen Kadıköy Gazhanesinin örneklerinin çoğalması, kentlilik bilincinin yerleşmesi ve çocuklarımızdan ödünç aldığımız kültürel mirasın korunması anlamında büyük önem taşıyor.

İRTİBAT TEL: 0216 340 18 31;

0542 760 82 35;

0533 358 44 99;

0212 320 41 23 ;

0216 449 04 76;

0532 653 8400

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...