07.06.2018
Künye
İletişim
10.06.2003, 13:07:10 Güncelleme : 08.12.2016, 23:04:22

Erje Ayden ve Bedri Baykam için karar verildi...

New York’da yaşayan Türk yazar Erje Ayden’in erotik dozu yüksek, ’İkinci Caddenin Çılgın Yeşili’ ve ’’Hauptbahnof’tan Bir Trene Bindim’’ adlı kitaplarının imhasına ve yayıncı Bedri Baykam’ın 8 milyar lira ile cezalandırılmasına karar verildi.

Erje Ayden'in kitabında, alkol tutkunu bir sanatçının yaşamından kesitler anlatılıyor. Bu arada kadınlarla günübirlik bazı ilişkilerinde, üstü örtülü ifade yerine cinsellikle ilgili sözcükler, günlük konuşma dilindeki argo sözcüklerle olduğu gibi yer alıyor.

Geçen yıl yayınlanan kitap hakkında müstehcen olduğu gerekçesi ile dava açılmıştı. Mahkeme kitapların müstehcen olduğuna karar verdiği gibi toplatılarak 'imha edilmesi'ni de kararlaştırdı.

Hakim duruşmadan sonra bu imha kararının yakma anlamına gelmediğini söyledi. Acaba artık kitaplar nasıl imha ediliyor? Denize mi atılıyor, asitle mi çözülüyor bilemiyoruz ama bu çağda yine kitap imhası yönünde karar alınıyor. Elbette bu karar hakimlerin değil yasa koyucunun eleştirilmesi gerekiyor. Çünkü hakimler yasaları uygulamakla görevli. Kitap imha maddelerinin yasalardan çıkarılması gerekiyor.

Ressam ve yazar Bedri Baykam, şirketi tarafından yayınlanan Erje Ayden'in yazdığı 2 kitapta müstehcenlik unsuru olduğu gerekçesiyle açılan 2 davada, toplam 8 milyar 571 milyon 490 bin lira ağır para cezasına çarptırıldı. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmalara, tutuksuz sanık Baykam katıldı.

''İkinci Caddenin Çılgın Yeşili'' adlı kitap nedeniyle açılan davanın duruşmasında söz alan Baykam'ın avukatı Tuncay Akçay, davada bir insanın değil, bir kitabın yargılandığını söyledi.

Akçay, müvekkilinin kitabı yayınlarken suç kastı olmadığını kaydetti. ''Son sözü'' sorulan Bedri Baykam da, ''kitabın ağzından 6 sayfalık bir savunma yazdığını'' belirterek, ''burada kitabın kendini savunduğunu ve okumak istediğini'' bildirdi.

Hakim Sevim Efendiler ise Baykam'a, davanın savunma aşamasının tamamlandığını vurgulayarak, ''son söz'' verildiğinde tekrar savunma yapamayacağını söyledi.

Bir süre savunmayı okumakta ısrar eden Baykam, hakim Efendiler'in izin vermemesi üzerine, ''savunmasını'' yazılı olarak dosyaya koydu.

Daha sonra hakim Efendiler, Baykam'ı, TCK'nın 426. maddesinin 1. fıkrasında düzenlenen ''Müstehcen yayın yapmak'' suçundan 4 milyar 285 milyon 745 bin lira ağır para cezasına çarptırdı. Ayrıca, kitabın müsaderesi ve imha edilmesi de karara bağlandı. Bu sırada hakim Sevim Efendiler, salonda bulunan basın mensuplarına yönelik, ''Kitabın müsaderesine ve imhasına karar verdik. Yakılmasına değil...'' dedi.


İKİNCİ DAVADAN DA CEZA

''Hauptbahnof'tan Bir Trene Bindim'' adlı kitap nedeniyle açılan davanın duruşmasında da söz alan Baykam'ın avukatı Akçay, önceki karara tepki göstererek, savunmasının bilgisayarda kopyalanarak bu davanın tutanaklarına geçirilmesini istedi. Akçay'ın talebini kabul eden hakim Efendiler, önceki davanın tutanağından Akçay'ın savunmasını kopyaladı.

''Son sözü'' sorulan Baykam da, ''Demin size verdiğim yazının, kararın açıklanmasından önce okunmasını istiyorum. Ben masumum. 40 yılsonra çok önemli bir Türk yazarının başyapıtını Türkiye'ye kazandırdığım için gurur duyuyorum'' dedi.

Bedri Baykam'ı, TCK'nın 426. maddesinin 1. fıkrasında düzenlenen ''Müstehcen yayın yapmak'' suçundan bir kez daha 4 milyar 285 milyon 745 bin lira ağır para cezasına çarptıran hakim Efendiler, kitabın müsadere ve imha edilmesini de hükme bağladı.


BAYKAM TEMYİZ'E GİDECEK

Duruşma çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Baykam, ''kitabın ağzından yazdığı savunmayı okumasına izin verilmemesini ve okunmamasını hukuk adına anlayamadığını'' söyledi.

Söz konusu metni basın mensuplarına okuyan Baykam, kararı temyiz edeceğini belirterek, suçluluğunu kabul etmediğini söyledi.

Baykam, ''Kararın, TCK'dan kaldırılması gereken, çağa ayak uyduramamış yasalar nedeniyle verildiğini'' öne sürerek, ''TBMM'nin debu yasaların değiştirilmesi konusunda çalışma yapmadığını'' savundu.

''Kitaptaki erotizm düzeyinin eleştirildiğini, oysa günümüzde insanların birçok kanaldan erotizm ve seks konularına ulaşabildiğini''ifade eden Baykam, ''40 yıl önce yazılmış olan Erje Ayden'in kitabınınzarar verebileceğinin düşünülemeyeceğini'' söyledi.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...