14.06.2018
Künye
İletişim
12.09.2003, 11:19:41 Güncelleme : 05.09.2016, 21:36:48

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı, olağanüstü yetenekli genç sanatçılarımızı desteklemeyi sürdürüyor...

Bu yıl verilen 11 yeni bursla birlikte, Vakfın yurtdışı müzik bursuyla okuyan öğrenci sayısı 34 oldu.

Yetenekli gençler, Vakfın müzik bursu ile dünyanın önde gelen konservatuarlarında öğrenim görüyorlar.

Türkiye’nin olağanüstü yetenekli genç müzik sanatçılarını yurt dışındaki yüksek lisans ve doktora eğitimlerinde yıllardır destekleyen Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı, 2003-2004 ders yılında, sürdürdüğü burslara ek olarak 11 yeni burs daha verdi. Böylelikle vakfın müzik bursiyerlerinin sayısı 34’e ulaştı.

Bu yıl burs kazanan öğrencilerden Yiğit Aydın, 2002 yılında düzenlenen 4. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nda birincilik ödülü kazanmıştı.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı kompozisyon bölümünde lisans ve orkestra şefliği bölümünde yüksek lisans yapan Aydın, öğrenimine Philipps Universitaet Marburg’da devam ediyor.

2003 yılında Avrupa Kültür Ödülü alan ve aynı zamanda akademisyen olarak Münih Filarmoni Orkestrası’nda çalışan Onur Özkaya ise, aldığı bursla kontrabas eğitimini Hochschule für Musik in München’de sürdürüyor.

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı müzik burslarından bu yıl yararlanmaya başlayan diğer genç sanatçıların adları ve öğrenim görecekleri konservatuarlar şöyle:

Nazan Gedikli (Hochschule der Music und Theater Leipzig), Fora Baltacıgil (Curtis Academi of Music), Orçun Mumcuoğlu (Hochschule für Music und Theater München), Özgür Baskın (Hochschule für Music und Theater Rostock), Coşkun Coşkundeniz (Hochschule für Musik Carl Maria von Weber School), And Karabacak (Royal Music Academy), Bartu Berköz (Schola Cantorum Basiliensis), Köklü Yiğit Tan (Hochschule für Musik Detmold), Ebru Kemalbay Eren (Hochschule für Musik und Theater Freiburg)


Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Bursları

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı, 1978 yılında ekonomik kalkınmaya, eğitime, bilimsel araştırmalara, ulusal kültür ve sanatın geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla kuruldu.

Vakıf tarafından desteklenen öğrenciler, yurt dışında dünyanın önde gelen konservatuarlarda keman, piyano, fagot, viyola, kontrbas, obua, gitar, vurmalı çalgılar, opera-şan, orkestra şefliği ve kompozisyon dallarında eğitim alıyorlar.

Öğrenimleri süresince Eczacıbaşı Vakfı’nın burslarından yararlananlar arasında Selim Aykal, Efe Baltacıgil, Canan Kocaay, Birsen Ulucan ve Özcan Ulucan gibi genç ve başarılı sanatçılar da bulunuyor.
Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...