07.06.2018
Künye
İletişim
30.01.2017, 16:51:33 Güncelleme : 30.01.2017, 16:52:39

Cüneyt Ayral Paris’ten bildiriyor: ’’Pompidue Kültür Merkezi 40. yılını kutluyor...’’

Fransa’da yapıldığı 1977 yılında hayli eleştirilere neden olan G. Pompidue kültür merkezi 40 ıncı yılını kutluyor...POMPIDUE KÜLTÜR MERKEİ KIRKINCI YILINI KUTLUYOR


CÜNEYT AYRAL


Askılar üzerinde çağdaş bir mimari ile inşa edilen kültür merkezi için 1977 de Fransızlar “Fransa’nın petrolü yok ama petrol boruları var” diye eleştirmişler ama sonrasında da bu merkezden vazgeçemez olmuşlardı.


Paris’in en büyük kütüphanelerinden birisini içinde barındıran merkezde pek çok sergi salonunun yanı sıra en üst katında da çok popüler bir lokanta var.

Pompidue Kültür Merkezi dev ve uzun süreli sergileri ile Paris’teki önemli kültür odakları arasında önlerde yer alıyor. Ayrıca kültür merkezinin bulunduğu Marais bölgesinin de buluşma yerlerinden birisini oluşturuyor.

Kültür merkezinin yanındaki havuzda sergilenen eserler, hemen havuzun yanındaki duvarda bulunan streetart örneği ve havuzun arkasındaki tarihi klise de şehrin tarihi ve sanatla olan bağı hakkında çarpıcı bir örnek oluşturuyor.

Fransızlar kültür merkezine “Centre Beaubourg” diyorlar...

Kültür Merkezinin tam karşısındaki binanın duvarının boş olmasından rahatsız olan mimarı duvara resimler yaptırmıştı. Pencereden bakan insanların resimleri 1976 da yapılmış, ancak üzerleri boyanınca  1988 de yeniden yağpılmıştı. 2014 yılı sonlarında yeniden tahrip edilen pencereden bakan insanlar 2015 yılında yeniden boyandılar...

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...