08.06.2018
Künye
İletişim
06.12.2006, 13:07:10 Güncelleme : 28.12.2016, 16:08:58

Cengiz Han ve Mirasçıları Sabancı Müzesi’nde!

Moğol İmparatorluğu’nun, Cengiz Han tarafından kuruluşunun 800. yıldönümünde, ’Cengiz Han ve Mirasçıları: Büyük Moğol İmparatorluğu’ sergisi S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi (SSM)’nde açıldı.

SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer, “Picasso ve Rodin gibi Batılı ustaların sergileriyle, Türkiye’nin kültür ve sanat yaşamında önemli ilklere imza attık. Bu kez rotamızı doğuya çeviriyoruz. Cengiz Han ve varislerinin kurduğu devletler, Moğol egemenliği altına giren ülkeler kadar, girmeyen bölgeleri de etkileyerek geri dönülmez değişimlere yol açtı. Sergi, dünya tarihine önemli bir damga vuran Cengiz Han’la Moğol İmparatorluğu’nun kültürler ve kıtalar arasında kurduğu bağı daha iyi anlamamıza yardımcı olacak. Proje için, kültür ve sanat alanında ülkemizin önemli sponsorlarından Garanti Bankası’yla işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Garanti Bankası’nın sponsorluğunda 7 Aralık 2006’da kapılarını açacak sergi, Moğol İmparatorluğu’nun, kültürler ve kıtalar arasında kurduğu bağı gözler önüne serecek.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen “Bugünü doğru yorumlamak ve yarınları doğru tasarlamak için, geçmişi iyi bilmek gerektiğine inanıyoruz. 2005 yılında Londra’da gerçekleştirilen Türkler: Bin Yılın Yolculuğu: 600-1600 sergisine destek vererek, geçmişe bir ışık tutmaya çalışmıştık. Şimdi de bankamızın 60. kuruluş yıldönümünde, SSM gibi başarılı bir ortakla bu misyonu sürdürdüğümüz için mutluyuz.” dedi.

8 Nisan 2007’ye kadar açık kalacak sergide, Moğolistan’ın en önemli müzeleriyle Doğu Asya ve Avrupa’nın başlıca koleksiyonlarından ve Türkiye’deki çeşitli müzelerden derlenen, bazıları ilk kez gün ışığına çıkacak 600 eser yer alacak.

Konferanslar, atölye çalışmaları, çocuk eğitim programları ve galeri sohbetleriyle zenginleştirilecek sergi, Kunst und Ausstellungshalle der Bundesrepublik Deutschland (Bonn), Staatliches Museum für Völkerkunde (Münih), Kunsthistorisches Museum (Viyana) ve Aşağı Avusturya Eyaleti Eğitim, Bilim ve Sanat Federal Bakanlığı’nın işbirliğiyle düzenleniyor.
Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...