19.06.2018
Künye
İletişim
10.02.2003, 11:19:41 Güncelleme : 22.09.2016, 13:09:07

Cam, sırrını çözebilen ustaların elinde bir sanat eserine dönüşüyor...

Ünlü cam sanatçıları Jean Pierre Umbdenstock ve Petr Novonty, Cam Ocağı’nda Şubat ve Mart’ta cam üfleme kursları verecekler.

Işık Örsel

Cam, bir malzeme olarak sihrini, varlığının benzersiz biçiminde taşır. Maddenin halleri içinde zarafetle dans eder. Ve onun sırrını çözmeyi başaran cam ustalarının elinde bir sanat eserine dönüşür. Uluslararası düzeyde cam eğitimi vermek, cam sanatına ilgi duyanları bu alanda isim yapmış yerli ve yabancı cam sanatçılarıyla buluşturmak, Türkiye'de cam sanatının gelişimine katkıda bulunmak ve çağdaş ile geleneksel olanı bir araya getirerek yeni bir zenginlik yaratmak amacıyla kurulan Cam Ocağı'nda çeşitli sıcak ve soğuk cam tekniklerinin uygulanabildiği ve deneysel çalışmaların yapıldığı atölyeler yer alıyor.

Resim, heykel, seramik ve vitray atölyelerinin de bulunduğu Cam Ocağı, ilerleyen dönemlerde, cam ve güzel sanatların farklı dallarına yönelik eğitim programlarıyla, değişik taleplere cevap vermeyi planlıyor.

Cam Ocağı kurslarına katılacak öğrencileri, Riva Deresi kıyısında bulunan yeşillikler içindeki kampusta, kentin kalabalığından uzak, keyifli bir eğitim mekanı bekliyor. Cam Ocağı'nın konumu, yurt dışından gelen öğrencilere de İstanbul'un zengin tarihi ve kültürel mirasını keşfetme imkanı tanıyor. Cam Ocağı, İstanbul'un 25 km. kuzeydoğusunda, Karadeniz kıyısından biraz içeride, Beykoz'a bağlı tarihi Öğümce Köyü'nün yakınında bulunuyor.

Cam Ocağı'na ikinci kez gelecek olan tanınmış sanatçı Jean Pierre Umbdenstock'un vereceği cam üfleme eğitimi, başlangıç düzeyindeki öğrencilerin yanı sıra orta seviyedekileri de kapsıyor.

16 Şubat-1 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek bu kursta, katılımcılar kor halindeki cama şekil verebilmek için akışkanlık ve yerçekimiyle nasıl başa çıkabileceklerini ve bu malzemenin sınırlarını öğrenecekler.

Dersler sırasında emaylama ve kumlama gibi camın yüzeyine yönelik çalışmalar da yapılacak. 1950 yılında Paris'te doğan ve çeşitli stüdyolarda çalıştıktan sonra kendi stüdyosunu kuran Umbdenstock, Fransa'nın önemli cam markezlerinden Sars-Poteries'de ve Fransa ve Avrupa'daki benzeri kurumlarda cam eğitimi veriyor.

Cam Ocağı'nın açılışında özel bir gösteri yapan ve davetlilerden yoğun ilgi gören Çek sanatçı Petr Novotny'nin vereceği cam üfleme eğitimi ise 9-22 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Temel cam üfleme tekniklerine ve cam heykel formlarının yapımına yer verilecek bu kurs, hem camla yeni tanışacak olanlara, hem de daha önce camla çalışmış ve kendini geliştirmek isteyen öğrencilere hitap ediyor.

Eğitim kapsamında sıcak camla ilgili çeşitli uygulamaların yanı sıra, camın sanat ve tasarım malzemesi olarak kullanımına da yer verilecek.

1952 yılında Novy Bor'da doğan Novotny, aralarında Rene Rubicek, Dale Chihuly gibi isimlerin de bulunduğu dünyaca ünlü cam sanatçıları için çalışmalar yapıyor. Gerçek bir cam ustası olan Novotny, şu anda sahiplerinden biri olduğu Ajeto Cam Merkezi'nde çalışıyor.

Sanatçı aynı zamanda dünyanın en önemli cam okullarından biri olan Pilchuck'ta düzenli olarak eğitim veriyor.

www.camocagi.org

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...