19.06.2018
Künye
İletişim
08.08.2005, 11:19:41 Güncelleme : 31.05.2016, 06:32:01

Buyurun 16 Eylül’de 5 No’lu Antrepo’daki açılış partisine...

9. Uluslararası İstanbul Bienali’nin başlığı öncelikle, hem varolan kentsel mekâna, hem de bu kentin dünya için taşıdığı anlamın imgesel gücüne işaretle “İstanbul” olacak.

9. Uluslararası İstanbul Bienali küratörleri Charles Esche ve Vasıf Kortun; Bienal'in kavramsal çerçevesini oluştururken İstanbul'un kendi bağlamından çoğalan, çok katmanlı yapısı üzerine yoğunlaşıyorlar. 9. Uluslararası İstanbul Bienali'nin başlığı öncelikle, hem varolan kentsel mekâna, hem de bu kentin dünya için taşıdığı anlamın imgesel gücüne işaretle “İstanbul” olacak.

Bienal; konukları için, “İstanbul”un bir metafor, bir öngörü, yaşanan bir gerçeklik ve bir esin kaynağı olarak anlatacağı öykülerin, zengin bir tarihin ve sınırsız olanaklar evreninin kapılarını aralamayı amaçlıyor.

9. Uluslararası İstanbul Bienali mekan olarak İstanbul'un tarihi yarımadasındaki yapıları kullanmayacak. Bienal bu kez; günlük olan, modernitenin fiziksel tortusunun ve tüketim-merkezli bir ekonomik sisteme geçişin izlerini buluşturan mekanları yeğleyecek.

9. Uluslararası İstanbul Bienali birbirine bağlı ama bir o kadar da farklı üç ölçüt çerçevesinde gelişecek : Öncelikle, İstanbul'un kentsel koşulları, tarihi ve geleceğiyle doğrudan ilgilenen sanatçılar yeni işler üretmeye davet edilecek. İkinci olarak, İstanbul'a kontrast oluşturan veya kenti kuşatan gerçekliğe, bilinçli bir yabancılaşma tavrıyla yaklaştığına inanılan ve kentin küresel iletişime olan açıklığını yansıtan çalışmalar seçilecek.

Üçüncü olarak da, kentin içindeki farklı kültürel olguları konu alan paralel bir proje yürütülecek. Şimdilik, “positionings/konumlamalar” adı verilen bu proje, kentin metaforik haritalarından gezi önerilerine dek türlü biçimlerde hayat bulacak. Bienal ile eşzamanlı yürütülecek bu projede, bienalde öne sürülen görüşleri paylaşan ve/veya bu görüşlere yeni bakış açılarıyla yaklaşan, yerel ve uluslararası belli başlı etkinliklere ve kentte izlenebilecek diğer projelere yer verilecek.


Charles Esche ve Vasıf Kortun serginin genel yapısını şöyle açıklıyorlar :

“Kimi sanatçıları İstanbul'da uzun süre konuk edeceğiz ve bireysel katılımlarının, diğer sanat bienallerinde olduğundan daha kapsamlı olmasına gayret edeceğiz. 9. Uluslararası İstanbul Bienali'nde bu kez daha az sayıda sanatçı olacak. Bu yıl, sanatçılar birden fazla eser ya da eser dizisiyle bienale katılabilecekler.

Bu şekilde, çeşitliliğe kucak açan tek bir proje kapsamında, bienale katılan tüm sanatçıların kişisel duruşları daha ayrıntılı ve daha kapsamlı bir sunuşla, bienal izleyicisine ulaşacak. Bu tarz sergilerde izleyiciyi fazlasıyla yoran alışılagelmiş süreli video gösterimlerini azaltmayı düşünüyoruz. Bu şekilde etkileşime girebileceği farklı sanatsal konumlar üzerine düşünmesi için izleyiciyi yüreklendirmeyi istiyoruz.”

9. Uluslararası İstanbul Bienali'nin getirdiği bir başka yenilikse, hem İstanbul'da, hem de Hollanda'nın Eindhoven şehrindeki Van Abbemuseum'da eşzamanlı olarak gerçekleşecek olması.

İstanbul Bienali'ne paralel bir proje olarak planlanan Eindhoven Sergisi, kimi sanatçılarını 9. Uluslararası İstanbul Bienali ile paylaşırken kimi sanatçılarını da İstanbul Bienali'nin tarihçesinden seçerek, “başka bir yer, başka bir mekân” düşüncesini uluslararası bir sanat müzesi bünyesinde tüm karmaşıklığıyla canlandıracak. Böylece, akışkan/geçici bienal sergisi ile durağan/kalıcı müze bağlamı arasındaki hiyerarşi konusunda da yeni sorular ortaya atılacak. Bu nedenle, sanatçılar ve eserleri, 21. Yüzyıl'da sanatın en çok başvurduğu iki aracı kullanarak varlıklarını belli edecek: Bienal ve Müze. Gelecekte Eindhoven sergisinin diğer kurumlara da taşınmasına yönelik çalışmalar halen sürüyor.

9. Uluslararası İstanbul Bienali’ne katılacak sanatçılar listesi

Hüseyin Alptekin
Pawel Althamer
Halil Altındere
Yochai Avrahami
Yael Bartana
Otto Berchem
Johanna Billing
Michael Blum
Daniel Bozhkov
Pavel Büchler
Phil Collins
Smadar Dreyfus
Lukas Duwenhögger
Maria Eichhorn
Gardar Eide Einarsson
Hala Elkoussy
Jon Mikel Euba
Cerith Wyn Evans
Jakup Ferri
Flying City
Luca Frei
Erik Göngrich
Gruppo A12
Daniel Guzman
Hatice Güleryüz
IRWIN
Chris Johanson
Y.Z. Kami

Karl-Heinz Klopf
Servet Koçyigit
Yaron Leshem
David Maljkovic
Oda Projesi
Paulina Olowska
Silke Otto-Knapp
Serkan Özkaya
Ahmet Öğüt
Şener Özmen
Dan Perjovschi
Ola Pehrson
Khalil Rabah
Mario Rizzi
RUANGRUPA
Solmaz Shahbazi
Wael Shawky
Ahlam Shibli
Sean Snyder
Nedko Solakov
SUPERFLEX/ Jens Haaning
Pilvi Takala
Tintin Wulia
Alexander Ugay/ Roman Maskalev
Axel John Wieder/Jesko Fezer


9. ULUSLARARASI İSTANBUL BİENNALİ
Eylül 2005

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın düzenlediği ve küratörlüğünü Charles Esche ve Vasıf Kortun'un yaptığı 9. Uluslararası İstanbul Bienali, 16 Eylül 2005, Cuma günü saat 19:00'da, Antrepo 5'te yapılacak olan açılış töreni ve ardından saat 23:00'teki partiyle açılacak.

Açılış öncesinde, 15 Eylül, Perşembe günü saat 10:00-11:00 arasında basın toplantısı gerçekleştirilecek. Aynı gün saat 13:00'te küratörlerin rehberliğinde bir bienal turu ve saat 17:00'de Misafirperverlik Alanı'nın açılışı ile Bienal Kitabı ve Hatice Güleryüz, Oda Projesi gibi bazı sanatçı yayınlarının dahil olduğu Kitap Tanıtımları Antrepo 5'te yapılacak.

17 Eylül, Cumartesi günü, saat 11:00-12:00 arasında Afgan sanatçıların ve bienal küratörlerinin katılımıyla bir panel düzenlenecek, aynı günün akşamı saat 19:00-20:00 arası bienale katılan sanatçılardan Daniel Bozkhov'un Ernest Hemmingway'den esinlenerek bienal için ürettiği Eue d'Ernest adlı parfümün tanıtımı gerçekleştirilecek.

9. Uluslararası İstanbul Bienali'nin başlığı, hem varolan kentsel mekâna, hem de bu kentin dünya için taşıdığı anlamın imgesel gücüne işaretle İstanbul olacak. Bienal; konukları için “İstanbul”un bir metafor, bir öngörü, yaşanan bir gerçeklik ve bir esin kaynağı olarak anlatacağı öykülerin, zengin bir tarihin ve sınırsız olanaklar evreninin kapılarını aralamayı amaçlıyor.

Bienal'de sergilenecek işler, yabancı sanatçıların 2005 yılı içerisinde üç hafta ile üç ay arasında kentte kalarak, İstanbul'un kentsel koşulları, tarihi ve geleceğiyle doğrudan ilişkiye geçerek İstanbul için özel proje üretecekleri Konuk Sanatçı Programı bünyesinde gerçekleştirilmektedir. İstanbul'da konuk edilen sanatçılar, İstanbul kentini esin kaynağı olarak gören veya kent üzerine kafa yoran ya da İstanbul koşulları ve ortamıyla karşıtlık oluşturacak çalışmalar üreteceklerdir.

Bu projelerden kimisi İstanbul için, kimisi de İstanbul'da üretilmektedir. Şu ana kadar İstanbul'da bulunmuş ya da misafirlik programına katılacak olan sanatçılar arasında Daniel Bozhkov, Erik Göngrich, Karl-Heinz Klopf, Mario Rizzi, Phil Collins, Pilvi Takala, Servet Koçyiğit, Solmaz Shahbazi, Yael Bartana, Silke Otto-Knapp, Michael Blum, Jon Mikel Euba ve Ruangrupa adlı sanatçı grubu bulunmaktadır.

9. Uluslararası İstanbul Bienali, daha önceki bienallerden farklı olarak belli başlı tarihi mekanları sergi alanı olarak kullanmak yerine; gündelik yaşamın, modernitenin fiziksel tortusunun ve tüketim-merkezli bir ekonomik sisteme geçişin izlerini buluşturan mekanları yeğleyerek, Taksim-Galata bölgesine yerleşmek ve bir anlamda içinde kaybolmak amacıyla irili ufaklı birçok mekanı sergi alanı olarak kullanacak. Bu bölgede bulunan mekanların her birinin, aralarındaki mesafenin kısalığına rağmen, kendine özgü bir karakteri var. Bienal'in ana mekanı olarak belirlenen Antrepo 5, büyük ve ihtişamlı heykel ve enstalasyonlardan oluşan bir sergiye ve Misafirperverlik Alanı ile Konumlandırmalar programına ev sahipliği yapacak. Msafirperverlik Alanı'nda, Halil Altındere küratörlüğünde bir Genç Türk sanatçılar seçkisi ve Hafriyat grubunun sergisi gibi konuk sergilere yer verilecek. 9B Konumlandırmalar Programı ise seminer ve konuşmalardan kentin metaforik haritalarına, tur ve gezi önerilerine dek türlü biçimlerde hayat bulacak. Bienal ile eşzamanlı yürütülecek olan bu projede, bienalde öne sürülen görüşleri paylaşan ve/veya bu görüşlere yeni bakış açılarıyla yaklaşan, yerel ve uluslararası belli başlı etkinliklere ve kentte izlenebilecek diğer projelere yer verilecek. Basın toplantıları, açılış töreni, sanatçılarla buluşmalar, konferanslar, performans ve partileri de kapsayan çeşitli sosyal ve sanatsal aktivitelerle Antrepo 5'in şehir içinde bir buluşma noktası olması amaçlanıyor.

9. Uluslararası İstanbul Bienali'nin, biri sergiyle ilgili kısa Rehber diğeri bienalin kavramsal çerçevesiyle ilintili makalelerin bulunduğu Bienal Kitabı olmak üzere iki ana yayını olacak. Bienal ziyaretçilerine sergi mekanlarına girişte biletle birlikte satılması planlan rehberin, izleyiciyi sergide gördükleri işlerle ilgili bilgilendirmesi amaçlanmıştır. Türkiye'den ve yurtdışından uzman akademisyen ve sanatçıların yazılarını bir araya getiren Bienal Kitabı ise bienalin kavramsal yapısını ortaya koyan ve sanat, demokrasi ve kent temaları çevresinde birleşen makalelerden oluşacak. Bu kitap, rehberden farklı olarak içerdiği kavramsal ağırlıklı yaklaşık on altı makale ile akademisyenlere, öğrencilere, mimarlara ve sanatçılara hitap edecek. Ayrıca, Mart 2005'te İstanbul'u fotoğraflamak üzere davet edilen İtalyan fotoğraf sanatçısı Gabriele Basilico'nun Bienal için çektiği 25 adet İstanbul fotoğrafı da bu yayında yer alacak. Basilico'nun fotoğrafları poster, kartpostal, ilan panoları gibi diğer basılı malzemeler ve bienalin resmi İnternet sitesinde de görülebilecek.

Bienal sanatçılarının yanı sıra bienalin kavramsal çerçevesiyle bağlantılı alanlarda uzman akademisyen, yazar ve küratörler 9B Konuşmaları için davet edilmiş. Bu konuşmalarla sanatçıların kendilerini ve ilgi alanlarını Türkiye'deki sanat izleyicilerine tanıtmalarını sağlamak amaçlanmıştır. Bu etkinlikler, İstanbullu öğrenci, sanatçı, akademisyen ve sanatseverlerden oluşan seyirci ile konuşmacılar arasında fikir alışverişi için bir platform sağlarken, İstanbul Bienali'ni bienalde ileri sürülen sanatsal ve sosyal meselelerin tartışıldığı yıl boyu süren bir etkinlik haline getirmiş.

9. Uluslararası İstanbul Bienali''nin geçmiş bienallerden bir diğer farkı da, bienali tek bir etkinlik olmaktan çıkarıp iki temel proje çevresinde şekillendirmesi. İstanbul bienaliyle eş zamanlı olarak Hollanda'nın Eindhoven kentinde bulunan Van AbbeMuseum'da da bir sergi gerçekleştirilecek.

Eindhoven sergisi, geçmiş İstanbul bienallerinde yer almış sanatçıların işlerine müzenin sabit koleksiyonu dahilinde yer vererek uluslararası bir sanat müzesi bağlamında “başka yerde olma” fikrini öne çıkaracak. Böylece serginin, sabit sanat müzesi bağlamı ve geçici bienal etkinliği arasındaki hiyararşiye dair sorular ortaya atması amaçlanmıştır.


Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...