19.06.2018
Künye
İletişim
08.03.2003, 11:19:41 Güncelleme : 20.09.2016, 18:25:34

Bundan böyle okullarda uygulamalı sanat eğitimi var!

Kültür Bakanlığı’na bağlı ve faal olarak sanat hayatına katılamayan sanatçılar, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılacak bir anlaşma çerçevesinde, okullarda uygulamalı sanat eğitimi verecek.

Kültür Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde okullarda, ‘sanat eğitimi’ adı altında yeni bir uygulama başlatacak. Kültür Bakanlığı’nın bütün illerdeki tiyatro, opera, bale, topluluk, orkestra ve koroları, okullarda ücretsiz okul matineleri ve eğitim konserleri gerçekleştirecek.

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı koro, topluluk ve orkestralar, ‘müzik, sanat ve estetik bilinci oluşturmak, çocuk ve gençlerin duygu dünyalarını zenginleştirmek’ amacıyla ilköğretim, lise ve üniversite gençliğine yönelik konserler düzenleyecek.

Öte yandan Kültür Bakanı Hüseyin Çelik, sanat kurumlarına gönderdiği bir genelgeyle, kurumların bu yönde proje üretmelerini istedi.


GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Kültür Bakanlığı’ndan bir yetkili, okullarda sanat eğitimi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileriyle görüşmelerin sürdüğünü söyledi. “Bu uygulamada birinci derecede muhatap kitlemiz okullar olacak” diyen yetkili, “Bazı faaliyetlerimize zaten okulları getiriyoruz ama bundan sonra sadece okullara yönelik sergilemelerimiz olacak” diye konuştu.

Yetkili, ayrıca bu uygulama ile şu anda doğrudan doğruya faal olarak sanat hayatına katılmayan bazı sanatçıların da Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılacak anlaşma çerçevesinde okullara gönderilerek ‘uygulamalı sanat eğitimi’ vermelerinin sağlanacağını söyledi.

Bu uygulama için milli eğitim müfredatında değişiklik yapılmasına gerek olmadığına işaret eden yetkili, “Bunlar, belli ders kapsamları içinde pekala değerlendirilebilir. Bunun için müfredata girmek gibi işi zamana yayan bir çalışmaya girmeye gerek yok. Mevcut yapı içinde bunları işletebiliriz. Milli Eğitim Bakanlığı ile bu noktada mutabıkız” dedi.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...